Roaming – co to jest i jak włączyć?

Jeszcze niedawno roaming kojarzył nam się z dodatkowymi opłatami i w efekcie wysokimi rachunkami za telefon. Z tego powodu do dziś wiele osób posiada tę funkcję w smartfonie stale wyłączoną. Warto zatem wiedzieć, że na przestrzeni lat sporo zmieniło się w tej kwestii. Na czym dziś polega roaming, kiedy i dlaczego powinien być aktywny i w jaki sposób go aktywować?

Na czym polega roaming i ile może kosztować?

1. Roaming – co to jest i jak włączyć?

Roaming stanowi specjalny mechanizm w bezprzewodowych sieciach komórkowych, dzięki któremu nie tracimy zasięgu ani dostępu do internetu, gdy znajdujemy się poza zasięgiem usług operatora naszego numeru telefonu. Po przekroczeniu granicy Polski nasz smartfon nie może dłużej korzystać z polskiej sieci komórkowej, dlatego łączy się z zagraniczną siecią komórkową na zasadach roamingu międzynarodowego.

Jeśli korzystamy z roamingu na terenie Unii Europejskiej, w większości krajów obowiązują wówczas zasady Roam Like at Home (w skrócie RLAH). Posiadacze numerów telefonu na abonament, w różnego rodzaju miksach, a nawet telefonów na kartę mogą bezpłatnie odbierać połączenia, a także dzwonić i pisać wiadomości w takiej samej cenie co krajowo. Z kolei transmisja danych w roamingu może różnić się w zależności od wybranych usług operatora. Zwykle w ramach danego planu taryfowego przewidziany jest limit darmowych GB do wykorzystania, a po jego przekroczeniu każdy kolejny GB rozliczany jest wobec stałej stawki cenowej.

Dodatkowe opłaty z roamingu na terenie Unii Europejskiej mogą pojawić się, gdy w ciągu czterech ostatnich miesięcy numer telefonu korzystał w większości z sieci zagranicznych partnerów roamingowych. Wówczas krajowy operator dolicza dopłaty zarówno do połączeń wychodzących, jak i przychodzących, SMS-ów, MMS-ów i danych komórkowych. Natomiast opłaty za roaming poza Unią Europejską są znacznie wyższe i zależą od strefy, do której należy dany kraj. Operator zawsze informuje o aktualnych cenach usług, gdy telefon zaloguje się do sieci w kraju za granicą. Warto jednak sprawdzić je jeszcze przed podróżą, na stronie operatora lub poprzez infolinię.

Roaming może być wykorzystywany nie tylko podczas wyjazdu za granicę, ale również wtedy, gdy jeden polski operator posiada znikomy zasięg, a drugi znacznie lepszy. Wówczas mowa o całkowicie bezpłatnym roamingu krajowym. Dobrym przykładem może być choćby sieć komórkowa Play, która korzysta z roamingu Orange, T-Mobile oraz Plusa. Z roamingu warto korzystać zatem nie tylko na wakacjach i funkcja ta może bez obaw być włączona przez większość czasu używania telefonu. Dzięki temu występują mniejsze problemy z zasięgiem i można swobodnie korzystać z usług sieci komórkowej w dowolnym miejscu w Polsce.

Jak włączyć roaming w swoim telefonie?

W większości nowych kart SIM oraz smartfonów roaming jest aktywowany domyślnie. Jeśli jednak został wcześniej celowo wyłączony, wówczas domyślna aktywacja ulega zablokowaniu. W efekcie jeśli smartfon nie może połączyć się z operatorem numeru telefonicznego, użytkownik telefonu pozostaje całkowicie odcięty od usług sieci komórkowej. Wtedy nie można nawet zadzwonić na infolinię, aby uzyskać informację, jak włączyć roaming, dlatego najlepiej wcześniej zadbać o jego aktywację.

Aby włączyć roaming w telefonie, należy przejść do ustawień sieci komórkowej i odszukać w niej kategorię komórkowej transmisji danych. Powinna znajdować się w niej zakładka o danych w roamingu. Mamy tam trzy różne opcje do wyboru: całkowite wyłączenie roamingu, wykorzystywanie tylko danych krajowych lub też zarówno krajowych, jak i międzynarodowych danych mobilnych. Na co dzień warto korzystać z drugiej opcji, czyli roamingu krajowego. Na wyjeździe zagranicznym natomiast lepiej sprawdzi się roaming krajowy i międzynarodowy lub po prostu automatyczny wybór sieci przez telefon.

Przed wyjazdem za granicę warto upewnić się, czy roaming jest aktywny także u operatora. Dotyczy to już wyłącznie numeru telefonu i nie ma nic wspólnego z ustawieniami smartfona. W tym celu można zadzwonić na infolinię lub zalogować się do swojego konta abonenckiego na stronie albo w aplikacji operatora. Przy okazji warto wtendy zweryfikować także stawki za roaming w danym kraju lub krajach, które planujemy odwiedzić.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.