Różnice między smartfonami Alcatel Pixi 4 (4) i Alcatel Pixi 4 (5)

Seria smartfonów Pixi 4 wypuszczona przez firmę Alcatel cieszy się dość sporym zainteresowaniem w Europie. Niska cena urządzeń z tej rodziny sprawiła, że wielu miłośników technologii mobilnych zastanawia się nad zakupem eleganckiego i niedrogiego telefonu francuskiej produkcji. Poszczególne modele Pixi 4 różnią się wielkością ekranu, ale to nie jedyne rozbieżności w ich specyfikacjach – przyjrzyjmy się dwóm najbardziej popularnym modelom z ekranami o przekątnej 4 i 5 cali. Co różni te urządzenia?

Zarówno Alcatel Pixi 4 (4) i Alcatel Pixi 4 (5) pracują w oparciu o ten sam procesor – czterordzeniowy MediaTek MT6580M z zegarem taktowanym częstotliwością 1,3 GHz i zintegrowany układ graficzny Mali-400MP2. Przy zakupie wersji z ekranem 4-calowym warto zwrócić uwagę na wersję, gdyż istnieją warianty z mniejszą i większą pojemnością. Mocniejszy model Pixi 4 (4) ma 1 GB RAM i 8 GB pamięci Flash – tyle samo co 5-calowy kuzyn, ale w sprzedaży dostępny jest też uboższa alternatywa z parametrami niższymi o połowę. Ekrany nie różnią się jedynie wielkością – większy wyświetlacz wykonany został w technologii IPS LCD i ma rozdzielczość 480 x 854 piksele, podczas gdy mniejszy ma matrycę TFT pracującą w rozdzielczości 480 x 800 pikseli. 5-calowy wariant oferuje więc nieco lepszą jakość obrazu, chociaż biorąć pod uwagę niewielkie zagęszczenie pikseli są to raczej różnice kosmetyczne.

Najbardziej widoczna rozbieżność w specyfikacjach obu smartfonów dotyczy aparatów fotograficznych. W ekonomicznym telefonie nikt nie spodziewa się kamer zdolnych do konkurowania z lustrzankami, ale rozdzielczość matrycy dla większości użytkowników ma znaczenie. Alcatel Pixi 4 (4) z pewnością nie jest sprzętem, który zachwyci miłośników fotografii mobilnej – w jego wypadku zdecydowano się na aparat główny z matrycą 2 lub 5 Mpix (w mocniejszym wariancie) oraz przednią kamerę o rozdzielczości VGA lub 2-megapikselową. W tym porównaniu Alcatel Pixi 4 (5) wypada znacznie lepiej i oferuje 8 Mpix w przypadku aparatu głównego i 5 Mpix przy korzystaniu z przedniej kamerki do selfie. Wyraźnie widać, że w 4-calowej wersji możliwość fotografowania nie była priorytetem. Większy smartfon dodatkowo otrzymał opcję geotagowania zdjęć oraz detekcję twarzy.

Oba urządzenia pracują pod nadzorem systemu operacyjnego Android 6.0 Marshmallow i wyposażone są w identyczny zestaw modułów komunikacji WiFi i Bluetooth. Ostatnia różnica, którą zauważyć może klasyczny użytkownik jest pojemność baterii – Alcatel Pixi 4 (4) wyposażony stał w akumulator o pojemności zaledwie 1.500 mAh, podczas gdy jego większy kuzyn pochwalić może się nieco większym ogniwem 2.000 mAh.

Telefony różnią się także wizualnie, choć nie mając ich obu obok siebie, trudno jest to dostrzec. Przede wszystkim Pixi 4 (4) jest mniejszy (121,3 x 64,4 x 9,7 mm), a Pixi 4 (5) ma wymiary 151 x 72,5 x 9,5 mm. Oba urządzenia mają różne rozmieszczenie poszczególnych komponentów. Większy wariant posiada na froncie kamerkę i diodę, które są rozdzielone głośnikiem. W przypadku Alcatel Pixi 4 (4) dodatki te zostały umieszczone po jednej stronie. Podobna różnica dotyczy komponentów wbudowanych na tylnej klapce - mniejszy smartfon ma diodę doświetlającą z boku aparatu, zaś Pixi 4 (5) pod spodem.


Etui do Alcatel Pixi 4 (4)

Mamy nadzieję, że ten krótki artykuł pomoże wielu osobom rozróżnić oba modele smartfonów. Dzięki znajomości typu posiadanego urządzenia można kupić do niego akcesoria, które będą idealnie dopasowane. Takimi dodatkami są na przykład etui, szkła hartowane i folie ochronne. W naszym sklepie można dostać wszystkie te elementy na oba opisane modele smartfonów. Szczególnie polecamy nasze odświeżone kolekcje Foto Case oraz Fantastic Case. Do wyboru jest wiele przepięknych i oryginalnych wzorów, które będą wspaniale prezentować się na telefonie. Oczywiście oferujemy nie tylko akcesoria do telefonów Alcatel Pixi 4(4) oraz Alcatel Pixi 4(5), ale także na inne modele tego producenta! :)


Etui do Alcatel Pixi 4 (5) 4G 5045X

*Zdjęcia i okładka: alcatelonetouch.eu

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.30 / 5.0 (11)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.