CHRISTMAS SALE zniżki aż do -50% | SPRAWDŹ »

Różnice pomiędzy modelami Huawei: Y3 i Y3 II oraz Y5 i Y5 II

Wprowadzone na rynek w 2015 budżetowe telefony Huawei z serii Y, okazały się przodować w stosunku ceny do wydajności. Smartfony te doczekały się drugiej generacji (wydanej w 2016) kontynuującej serię, która zdecydowanie powtórzyła sukces pierwszej.

Obie generacje stawiają na zbalansowaną specyfikację techniczną i stosunkowo grube obudowy w jednym fasonie. Huawei Y3 stanowi najlepszy wybór dla osób, które nie zamierzają przeznaczać dużego budżetu, jednak oczekują funkcjonalnego kompaktowego smartfona o dobrej wydajności pozwalającej na szybkie korzystanie z multimediów i internetu, a co najważniejsze - podwójnego slotu kart SIM. Huawei Y5 niestety nie podziela tej głównej zalety, aczkolwiek oferuje większą pojemność baterii (której jednak dorównuje druga generacja Y3) oraz mocniejszy układ graficzny. Parametry procesora i pamięci operacyjnej nie wyróżniają się na tle innych modeli. W najmniejszą ilość RAMu (512 MB) wyposażony jest Y3 pierwszej generacji, a pozostałe modele oferują przyzwoity 1 GB pamięci, będący właściwie minimum godnego użytkowania.

Na skróty - który model telefonu posiadam?

Huawei Y3 oraz Huawei Y3 II różnią się między sobą kilkoma szczegółami w wyglądzie zewnętrznym. Znając je można w łatwy sposób poznać dokładny model swojego smartfona.

  • 1. Wielkość: Podstawowy model Y3 jest nieco mniejszy od wersji Y3 II. Wymiary obu smartfonów to kolejno: 122,60 x 63,80 x 10,90 oraz 134,18 x 66,70 x 90.
  • 2. Front: Huawei Y3 ma nad ekranem wmontowany głośnik na środku panelu oraz kamerę (po prawej stronie). Huawei Y3 II ma z kolei zamontowany głośnik na środku panelu, a po jego lewej stronie znajduje się kamerka oraz dioda.
  • 3. Tył: Model Y3 posiada aparat główny w kształcie kwadratu, a pod nim usytuowaną lampę LED. Z kolei Y3 II dostał okrągły aparat oraz diodę doświetlającą wbudowaną po jego lewej stronie.

Na zdjęciach: Huawei Y3 oraz Huawei Y3 II

Huawei Y5 i  Huawei Y5 II można odróżnić od siebie w bardzo podobny sposób co wersje Y3. Wystarczy dobrze przyjrzeć się ich obudowie, by dostrzec pewne różnice.

  • 1. Wielkość: Podstawowy model Y5 jest mniejszy od wersji Y5 II. Wymiary obu smartfonów to odpowiednio: 135,90 x 67,70 x 10 oraz 143,80 x 72 x 8,9.
  • 2. Front: Huawei Y5 ma nad ekranem wmontowany głośnik na środku panelu oraz kamerę (po lewej stronie). Huawei Y5 II ma z kolei zamontowany głośnik na środku panelu, po jego lewej stronie znajduje się kamerka oraz doświetlenie LED, a po prawej diodę.
  • 3. Tył: Model Y5 posiada aparat główny w kształcie kwadratu, a pod nim usytuowaną lampę LED. Z kolei Y5 II dostał okrągły aparat oraz diodę doświetlającą wbudowaną po jego prawej stronie.
  • 4. Boki: Model Y5 ma 2 klawisze umieszczone na prawym boku obudowy. Model Huawei Y5 II ma dodatkowo jeden klawisz wbudowany po lewej stronie telefonu.

Na zdjęciach: Huawei Y5 oraz Huawei Y5 II

Solidne modele utrzymane w tradycyjnym fasonie

W kwestiach estetyki Y3 i Y5 nie wyróżniają się na tle innych modeli smartfonów. Każdy z nich posiada centralnie zamontowany główny aparat przy górnej krawędzi ekranu. Umiejscowienia przedniej kamery, lampy błyskowej i głośnika zmieniają się w modelach obu generacji, jednak mimo to seria pozostaje dosyć jednolita w kwestiach designu, co ma swój urok i podkreśla, iż każdy kolejny model godnie ją reprezentuje. Miłośnicy kompaktowych telefonów także znajdą coś dla siebie - Y3 pierwszej generacji posiada ekran wielkości wyłącznie 4 cali. Jedyne co może zniechęcać, to niewielka rozdzielczość (480 x 800). Jego młodszy brat oraz model Y5 drugiej generacji posiadają już o pół cala większy monitor, który charakteryzuje równie mała liczba pikseli na cal. Huawei Y5 II (czyli inne oznaczenie Y6 II Compact) może pochwalić się aż 5 calami przekątnej ekranu i satysfakcjonującą rozdzielczością HD 720. Godna pochwały jest także niecierpliwie wyczekiwana poprawa rozdzielczości tylnej kamery, która posiada już osiem megapikseli zamiast marnych pięciu.

Różne rozmieszczenie elementów - jeden dobrze znany styl

Aby trochę ożywić design drugiego wydania, producent zdecydował się na okrągły kształt osłony głównego aparatu, który zastąpił charakterystyczny dla poprzedniej generacji wygładzony prostokąt. Lampy błyskowe zostały przesunięte spod aparatu na prawą stronę i umieszczone z nim w jednej linii. Spośród wszystkich czterech smartfonów najbardziej wyróżnił się model Y5 II - klasyczne przyciski funkcyjne wymieniono na dotykowe, a także dodano doświetlającą diodę LED do przedniej kamerki. W ten sposób Huawei chociaż symbolicznie dogonił estetykę konkurencyjnych produkcji.

Subtelne różnice w projektach tych smartfonów i różne wymiary ekranów sprawiają, iż nawet między dwoma generacjami tego samego modelu, nie da się korzystać z tego samego etui. Trzeba zatem sprawdzać swój model smartfona, by zakupić odpowiedni case na telefon. Dedykowane i solide pokrowce dla wszystkich wymienionych modeli można nabyć w sklepie etuo.pl. Etui na telefon zapewni bezpieczeństwo i świetny wygląd urządzenia. Case na Huawei Y3, Y3 II, Y5 oraz Y5 II dostępne są w wielu ciekawych wzorach - do wyboru jest aż kilkaset modnych nadruków! Każdy znajdzie idealny deseń, który podkreśli styl i zainteresowania użytkownika. Szczególnie polecamy nasze tematyczne kolekcje, które zachwycają designem i na pewno będą stanowić niecodzienną ozdobę urządzenia. Ponadto istnieje możliwość stworzenia własnego wzoru z pomocą intuicyjnego kreatora i natychmiastowego złożenia zamówienia. Jeśli zatem poszukujesz idealnie dopasowanego futerału na swój telefon, to sprawdź jego dokładny model i następnie przejdź na naszą stronę, w odpowiednią zakładkę. :)

Podsumowanie

Wszystkie cztery modele stanowią dobrze zrealizowany pomysł wydania niskobudżetowej serii solidnych urządzeń oraz jej kontynuacji w następnym roku. Nowe smartfony poprawiły osiągi starej generacji, jednak nie zrobiły tego w imponującym stopniu, utrzymując jednak dobry stosunek jakości do ceny. Modele z lat 2015-2016 w piękny sposób kontynuowały prosty, klasyczny design serii, który szczególnie urzekł użytkowników i z każdym kolejnym modelem towarzyszył renomie solidnego, taniego, a zarazem funkcjonalnego smartfona. Szczególnymi zaletami Y3 i Y3 II jest podwójny slot SIM połączony z kompaktową budową. Y5 jest dobrą alternatywą Y3 dla osób, które zamiast obsługi drugiej karty SIM preferują bardziej pojemną baterię. Y5 II stanowi natomiast najmocniejszy i przy okazji najdroższy model ze wszystkich czterech. Smartfony Huawei Y3 i Y3 II oraz Y5 i Y5 II to świetny wybór dla miłośników niezawodnych telefonów w rozsądnej cenie, którzy nie wymagają jednak zbyt wysokiej mocy obliczeniowej koniecznej do funkcjonowania skomplikowanych aplikacji i gier mobilnych.

 

*Zdjęcia i okładka pochodzą ze strony producenta.

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.90 / 5.0 (17)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.