Różnice pomiędzy modelami Huawei: Y6 i Y6 Pro oraz Y6 II i Y6 II Compact

Chiński gigant Huawei po raz kolejny zachwycił rynek urządzeń mobilnych nową kontynuacją znanej na całym świecie serii Y. Modele te zostały zaprezentowane w ostatnim kwartale roku 2015 (Huawei Y6 i Y6 Pro) oraz w drugim kwartale roku 2016 (Y6 II i Y6 II Compact).

Nowe modele Huawei niosą ze sobą to samo co ich poprzednicy - dobrą jakość w przystępnej cenie, a także subtelne zmiany wyglądu, które pozostają jednak w ramach klasycznego fasonu. Wszystkie cztery modele z linii Y6 mają zamontowane ekrany LCD IPS w rozdzielczości HD 720 - Y6 II o rozmiarze 5,5 cala, zaś pozostałe 5 cali. Taka gęstość pikseli wydaje się być zadowalająca, jednak przegrywa w starciu z konkurencją, która stanowczo szybko rozwinęła współczesną tendencję do stosowania ekranów wyższej rozdzielczości w urządzeniach mobilnych.

Na skróty – wygląd telefonów serii Y6

Y6 można pomylić z modelem Y6 Pro, gdyż wielkość urządzeń jest bardzo podobna. Jednak patrząc na tylny panel można w łatwy sposób odróżnić oba telefony od siebie.

 • 1. Wielkość: 143,5 x 72,1 x 8,5 mm.
 • 2. Front: Centralnie nad ekranem znajduje się głośnik. Po jego lewej stronie wbudowane są diody informacyjne, a po prawej kamerka selfie.
 • 3. Boki: Po prawej stronie (patrząc prosto na wyświetlacz) widać dwa przyciski boczne.
 • 4. Tył: W lewym górnym rogu tylnego panelu znajduje się kwadratowy aparat, a nieco niżej dioda doświetlająca. Ten model ma gładką obudowę, bez faktury geometrycznej, jak w przypadku kolejnych generacji Y6.

Huawei Y6 Pro można poznać na przykład po szczególnym umiejscowieniu komponentów:

 • 1. Wielkość: 143,1 x 71,8 x 9,7 mm.
 • 2. Front: Nad ekranem znajduje się głośnik, który usytuowany jest centralnie. Po jego lewej stronie wbudowane są diody informacyjne (nieco bliżej głośnika, aniżeli w przypadku modelu Y6), a po prawej kamerka selfie.
 • 3. Boki: Po prawej stronie (patrząc na ekran) znajdują się dwa przyciski boczne.
 • 4. Tył: Aparat główny jest wbudowany na centralnej części panelu. Pod kamerką w kształcie kwadratu znajduje się dioda doświetlająca.


Na zdjęciach: Huawei Y6 oraz Huawei Y6 Pro

Model Y6 II jest największym urządzeniem z całej opisanej linii Huawei. Ponadto wyróżnia go spośród innych modeli umiejscowienie komponentów:

 • 1. Wielkość: 154,3 x 77 x 8,45 mm.
 • 2. Front: Panel przedni wygląda bardzo podobnie do modelu pierwszej generacji - centralnie usytuowany głośnik nad ekranem z diodami umiejscowionymi po lewej i aparatem zamontowanym po prawej stronie.
 • 3. Boki: Po prawej stronie znajdują się dwa przyciski boczne.
 • 4. Tył: W lewym górnym rogu tylnego panelu znajduje się okrągły aparat oraz dioda doświetlająca.

Huawei Y6 II Compact wyróżnia się przede wszystkim dodatkowym bocznym klawiszem.

 • 1. Wielkość: 144 x 72 x 8,95 mm.
 • 2. Front: centralnie wbudowany głośnik nad ekranem z diodami umiejscowionymi po prawej stronie i aparatem zamontowanym po lewej.
 • 3. Boki: Po lewej stronie ekranu wbudowany jest jeden klawisz funkcyjny, a po prawej stronie są kolejne dwa.
 • 4. Tył: Na środku panelu znajduje się aparat główny, a po jego prawej stronie jest zamontowana dioda doświetlająca.


Na zdjęciach: Huawei Y6 II oraz Huawei Y6 II Compact

Zadowalająca wydajność Igreków w rozsądnej cenie

Seria Y zawsze zadowalała niezawodnymi smartfonami o dobrej specyfikacji technicznej, idącej w parze z kuszącą ceną. Poza kilkoma niewielkimi mankamentami w kwestiach doboru parametrów, cztery produkcje z rodziny Y6 trzymają się głównej koncepcji projektantów Huawei. Jednym z owych minusów jest zastosowanie baterii o niewielkiej pojemności (2200 mAh) w modelu Y6 II Compact – akurat to urządzenie nie zachwyca swoją specyfikacją i jest mało konkurencyjnym urządzeniem, nawet wśród telefonów z niższej półki. Poza Y5 pierwszej generacji, wszystkie modele linii Y są wyposażone w przyzwoite 2 GB pamięci operacyjnej, wydajne układy graficzne, nową generację aparatów , a także procesory spełniające potrzeby przeciętnego użytkownika. Warto z wyróżnieniem wspomnieć o Huawei Y6 II, który posiada rewolucyjny ośmiordzeniowy układ HiSilicon Kirin.

Odświeżony wygląd - wciąż ten sam dobrze znany styl

Huawei nie szokuje w kwestiach wzornictwa i projektowania wyglądu. Modele serii Y dobrze prezentują się w starym fasonie. Producent zadbał jednak, aby klienci wierni serii Y nie stracili nią zainteresowania przez monotonny wygląd. Podstawowy Y6 obu generacji został zaprojektowany z aparatem w lewym górnym rogu, co zdecydowanie tchnęło w serię nowego ducha. Osłonka głównego aparatu powróciła do kształtu wygładzonego czworokąta, co nie znalazło jednak miejsca w Y6 II, który jako jedyny z serii ma okrągły kształt aparatu. Huawei Y6 Pro i Y6 II Compact pozostały przy centralnym ustawieniu głównego aparatu. Y6 (jeszcze przed Y5 drugiej generacji) został zaprojektowany bez dodatkowej dotykowej płytki przycisków systemowych. Huawei już chyba ostatecznie odszedł od pomysłu umieszczania fizycznych klawiszy głównych.

Wszystkie cztery modele Y6 zostały wydane w wielu wersjach kolorystycznych z delikatnie zdobiącą fakturą. Rodzina tych telefonów posiada również solidne obudowy ze wzmocnionymi krawędziami, co zostało docenione przez klientów. Mimo wszystko, smartfony te (jak każde inne urządzenia mobilne) narażone są na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania, które powstają w wyniku codziennej eksploatacji oraz przenoszenia. Dlatego polecamy nasz sklep etuo.pl, gdzie można nabyć wytrzymałe etui na wspomniane modele telefonów. W ofercie jest mnóstwo różnych rodzajów dedykowanych pokrowców, które są idealnie dopasowane do kształtów i wymiarów smartofna. Wytrzymałe i odporne na zarysowania case doskonale chronią telefony i przy okazji pełnią funkcję ozdobną. W ofercie posiadamy setki wspaniałych wzorów nadruków na pokrowce do telefonów Huawei. Istnieje ponadto możliwość skorzystania z intuicyjnego kreatora, który pozwala na stworzenie zindywidualizowanego etui przy pomocy wielu ciekawych narzędzi. To zadowoli nawet najbardziej wymagającego klienta, a również może stanowić pomysł na praktyczny prezent dla bliskiej osoby.


Na zdjęciach: etui na telefon Huawei Y6 II

Podsumowanie serii Y6 marki Huawei

Rodzina Y6 to kolejna udana kontynuacja serii Y. Użytkownicy smartfonów po raz kolejny dostali możliwość zakupienia obu generacji telefonu Huawei z podwójnym slotem SIM (Y6 Pro i Y6 II). Znalazło się także coś dla miłośników dużych ekranów (Y6 II), jednak nie powinni oni spodziewać się rzucającej na kolana rozdzielczości. Alternatywą z mniejszym wyświetlaczem jest Y6 II Compact. Czy w kolejnym roku doczekamy się trzeciej generacji serii Y? Na to pytanie dostaniemy odpowiedź zapewne już niebawem...

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.90 / 5.0 (4)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.