Różnice pomiędzy telefonami Huawei P9, P9 Plus i P9 Lite

Logo chińskiego koncernu Huawei jest bardzo dobrze rozpoznawalne w Polsce. Główną przyczyną tej popularności jest fakt, że smartfony tej marki charakteryzują się doskonałym stosunkiem jakości do ceny. Jedną z serii, która udowodniła, że produkcja bardzo dobrych urządzeń mobilnych w niewielkiej cenie nie jest jedynie mrzonką, okazała się kolekcja oznaczona symbolem P9. Eleganckie i wydajne telefony ukazały się w kilku wariantach, a każdy z nich skierowany jest do nieco innej grupy odbiorców – wszystkie zostały bardzo ciepło przyjęte i zebrały doskonałe recenzje. Jedynym problemem jest jednak… odróżnienie poszczególnych modeli od siebie.


Huawei P9, P9 Lite i P9 Plus – różnice głównie wewnątrz obudowy

Podobieństwo wszystkich wersji smartfonów z serii P9 jest uderzające. Stawiając je obok siebie widzimy, że pod względem estetycznym nie ma tutaj praktycznie żadnych różnic. Najłatwiej odróżnić można poszczególne warianty biorąc do ręki centymetr. Model P9 i P9 Lite różnią dosłownie milimetry – ich wymiary to odpowiednio 143 x 70,6 mm i 145 x 70,9 mm. Gabarytami wyróżnia się wersja Plus, która z racji większego wyświetlacza ma aż 152 milimetry wysokości i szerokość 75,3 mm. Różnica leży też w grubości – najcieńszy jest model P9 (6,95 milimetra), o trzy setne milimetra grubszy jest Huawei P9 Plus, a „najtęższy” wariant Lite ma aż 7,7 mm grubości. Estetyka i wizualny projekt wszystkich modeli są podobne, choć rozmieszczenie komponentów rónież jest nieco inne. Szczególnie wyróżnia się tutaj model P9 Lite, ktory jako jedyny z trójki nie ma podwójnego aparatu zamieszczonego na tylnej obudowie.


Huawei P9 – trzy różne telefony w tej samej formie

Pod względem wykorzystanych podzespołów modele P9 i P9 Plus są dość zbliżone – największą różnicą jest w ich wypadku wyświetlacz. Wersja z oznaczeniem Plus otrzymała 5,5-calowy ekran dotykowy wykonany w technologii AMOLED – w porównaniu z matrycą TFT o przekątnej 5,2 cala w Huawei P9 wypada on znacznie lepiej, chociaż oba pochwalić mogą się rozdzielczością 1080 x 1920 pikseli. P9 Lite otrzymał ekran TFT wielkości 5 cali z maksymalną rozdzielczością 720 x 1280 pikseli. Oprócz jakości i wielkości ekranu Huawei P9 i P9 Plus różnią się jedynie pojemnością akumulatora i pamięcią – jest to odpowiednio 3.000 i 3400 mAh, 3 i 4 GB RAM oraz 32 i 64 GB pamięci wewnętrznej. Procesory, aparaty fotograficzne i wyposażenie w ich wypadku praktycznie są takie same. Znacząco różni się od nich jednak okrojony nieco Huawei P9 Lite – otrzymał on znacznie mniejszą baterię (2.000 mAh), zaledwie 2 GB pamięci RAM i 16 GB pamięci operacyjnej. Ma on też znacznie mniej wydajny procesor HiSilicon Kirin 620 1,2 GHz, który wypada dość słabo w porównaniu z chipem Kirin 955 2,5 GHz z pozostałych modeli. Gorzej wypada także układ graficzny – wersja Lite pracuje w oparciu o procesor ARM Mali-450, podczas gdy P9 i P9 Pro otrzymały wydajniejszy zestaw ARM Mali-T880. Jasno widać, że w przypadku smartfonów z ekranami 5,2 i 5,5 cala różnice są właściwie kosmetyczne. Ekonomiczny wariant Lite pod względem specyfikacji różni się bardzo mocno, ale takie było jego przeznaczenie – zaoferować elegancki i przyjemny w obsłudze telefon w znacznie niższej cenie. To idealna propozycja dla osób, które marzą o Huawei P9, ale nie mogą pozwolić sobie na jego podstawową wersję. Model Plus stworzony został dla miłośników doskonałej jakości obrazu i dużych ekranów AMOLED. Niemniej rozróżnienie poszczególnych smartfonów z tej serii nadal pozostaje problematyczne bez linijki czy wglądu w specyfikację.

Mamy nadzieję, że ten krótki artykuł pomoże w odróżnieniu poszczególnych modeli Huawei z serii P9. Wiedza z pewnością przyda się przy zakupie akcesoriów dodatkowych do tych urządzeń. W naszym sklepie znajdziecie etui oraz folie ochronne i szkła hartowane na te modele oraz wiele innych. Każdy produkt jest idealnie dopasowany do typu telefonu. Polecamy także sprawdzić szkła hartowane 3D do Huawei P9 i P9 Plus, które pokrywają cały front urządzenia, dokładnie zabezpieczając go przed uszkodzeniami mechanicznymi.

 

*Zdjęcia i okładka pochadzą ze strony producenta.

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.90 / 5.0 (21)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.