Samsung czy iPhone – które telefony są lepsze?

Spór pomiędzy posiadaczami iPhone’ów i Samsungów to jeden z najbardziej zagorzałych konfliktów na rynku sprzętów elektronicznych. Zarówno Samsungi, jak i iPhone’y stanowią urządzenia z najwyższej półki, nieustannie prześcigając się w oferowanych możliwościach technologicznych. Czy jednak da się jednoznacznie stwierdzić, które telefony są lepsze?

Różne serie Samsunga

1. Samsung czy iPhone – które telefony są lepsze?

Zanim przejdziemy do omawiania różnic pomiędzy telefonami marki Samsung a iPhone’ami, należy zwrócić uwagę na jedną, ważną kwestię. Mowa oczywiście o szerokości asortymentu obu marek. Podczas gdy każdy nowy iPhone stanowi, przynajmniej w założeniu, udoskonaloną wersję poprzedniego modelu, w przypadku Samsungów niekoniecznie tak jest. Koreański producent elektroniki projektuje smartfony dla różnych grup docelowych, dlatego poszczególne serie różnią się ceną oraz możliwościami technologicznymi. W ofercie nie brakuje telefonów z niskiej półki cenowej o znacznie słabszych parametrach.

Z całą pewnością należy wziąć pod uwagę, że większość modeli telefonów marki Samsung nie może być zestawiana z iPhone’ami, które z założenia stanowią produkty najwyższej jakości. Dlatego też w tym porównaniu weźmiemy pod lupę wyłącznie iPhone’y i flagowce Samsunga, czyli smartfony z serii Galaxy. Dodatkowo warto zaznaczyć, że omawiać będziemy w głównej mierze różnice między najnowszymi modelami obu marek, czyli iPhonem 11 i Samsungiem Galaxy S20.

Design

2. Samsung czy iPhone – które telefony są lepsze?

Zarówno iPhone’y, jak i Samsungi z linii Galaxy są projektowane z wyjątkową dbałością o ich estetykę. Dotyczy to samego designu, jak i jakości zastosowanych materiałów. Telefony charakteryzuje ergonomiczny kształt, przyjemne wrażenia dotykowe, duża powierzchnia wyświetlacza o wąskich ramkach i lekka konstrukcja. Ponadto wolniej dochodzi u nich do uszkodzeń, na przykład wycierania się powierzchni obudowy.

Można zauważyć, że Apple zachowuje większe przywiązanie do swojej pierwotnej estetyki, podczas gdy Samsung znacznie bardziej się zmienił. Dla niektórych zaletą jest pierwsze podejście designerskie, a dla innych drugie. Faktem jest, że oba smartfony różnią się między sobą zdecydowanie mniej niż kiedyś. Dziś różnicuje je przede wszystkim wygląd ich tylnych panelów. iPhone nadal prezentuje w centrum obudowy charakterystyczne, kultowe już logo, którym nie może pochwalić się Samsung.

Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę najnowsze flagowce obu marek, Samsung, mimo niższej wagi i mniejszych wymiarów, posiada jednocześnie większy ekran. Część osób uzna zatem jego design za nowocześniejszy, dla innych z kolei zbyt duży wyświetlacz i delikatna konstrukcja mogą być nieporęczne w codziennym użytkowaniu.

Bateria

iPhone’y nie słyną ze szczególnie wytrzymałych baterii, chociaż sam system operacyjny iOS charakteryzuje się optymalnym zużyciem energii. Tak czy inaczej, posiadacze iPhone’ów ładują swoje telefony każdego dnia. W przypadku smartfonów marki Samsung również mamy do dyspozycji tryb bardzo niskiego zużycia energii, który maksymalnie wydłuża czas pracy urządzenia. Dodatkowo Samsungi posiadają lepsze osiągnięcia w kwestii szybkości odnawiania energii. Podczas gdy pojemność baterii w iPhonie wynosi nieco ponad 3000 mAh, w Samsungu Galaxy S20 jest to już 4000 mAh.

Parametry techniczne

3. Samsung czy iPhone – które telefony są lepsze?

Wydajność podzespołów zarówno iPhone’a, jak i Samsunga będzie różnić się w zależności od tego, jaki konkretnie wariant urządzenia kupiliśmy. Do dyspozycji pozostają różnej pojemności pamięci wewnętrzne, jak i wielkości pamięci RAM, które różnicuje cena. Niezmienne są za to procesory – w przypadku iPhone 11 zastosowano procesor Apple A 13, a w Samsungu Galaxy S20 Samsung Exynos 990. W konfrontacji oba podzespoły osiągają podobną, wysoką moc obliczeniową. Zatem na obu telefonach możemy korzystać z zaawansowanych aplikacji i grać w wymagające gry.

Wyświetlacz

iPhone’y oraz Samsungi reprezentują czołówkę smartfonów o najwyższej jakości obrazu. Tak samo wyświetlacze Retina, jak i AMOLED mają swoich zwolenników. Oba ekrany charakteryzuje znakomity kontrast, wysoka jasność i szybkie odświeżanie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że pod względami technicznymi przoduje AMOLED gwarantujący wyższą rozdzielczość obrazu. Co więcej, Samsung Galaxy S20 korzysta z fabrycznej ochrony wyświetlacza Corning Gorilla Glass, której iPhone 11 jest pozbawiony.

System operacyjny

Główne cechy systemu operacyjnego iOS, w którym pracują iPhone’y to płynne działanie, funkcjonalność oraz niezawodność. Dodatkowo system ten jest doskonale synchronizowany z pozostałymi urządzeniami marki Apple. Zatem przesyłanie danych z iPhone’a na MacBooka przebiega szybko i bezproblemowo. Z kolei system operacyjny Android jest doceniany przede wszystkim ze względu na większe możliwości personalizacji. Udoskonalenia Androida zachodzą o wiele szybciej, a użytkownik ma przy nich znacznie więcej do powiedzenia. Niestety ma to także ciemną stronę medalu – Android częściej wypuszcza wadliwe aktualizacje i nieporównywalnie łatwiej ulega atakom hackerskim. Oba systemy operacyjne korzystają z szeregu dodatkowych udogodnień, takich jak asystenci monitorujący aktywność fizyczną.

Kompatybilność

4. Samsung czy iPhone – które telefony są lepsze?

Smartfony marki Samsung zyskały opinię bardziej uniwersalnych w zastosowaniu od iPhone’ów. Mowa przede wszystkim o różnicach w złączach obu sprzętów. Podczas gdy Samsung korzysta ze złącza USB typu C, które jest kompatybilne z większością sprzętów elektronicznych, iPhone ma własne złącze Lightning. W przypadku gdy chcemy przesłać dane pomiędzy urządzeniami może generować to niepotrzebne problemy, na przykład konieczna jest instalacja oprogramowania iTunes na komputerze lub korzystanie z dodatkowego sprzętu Apple. Samo naładowanie iPhone’a może stanowić wyzwanie, gdy zapomnieliśmy zabrać ze sobą ładowarkę. Ponieważ mniej osób posiada iPhone’y, może okazać się, że nie ma kto pożyczyć nam pasującego kabla zasilającego. Podobnie sprawa ma się w przypadku akcesoriów do smartfonów, takich jak smart watche czy głośniki bezprzewodowe. Większość z nich na pewno jest kompatybilna z telefonami marki Samsung, a nie wszystkie da się skonfigurować z iPhonem.

Cena

Chociaż w ostatnich latach ceny flagowców marki Samsung sukcesywnie rosły, smartfony te nadal pozostają tańszą alternatywą dla iPhone’ów o porównywalnych parametrach. Przykładowo za iPhone’e 11 w wersji Pro Max zapłacimy nawet o 2 tysiące złotych więcej niż za Samsunga Galaxy S20 Ultra. Biorąc zatem pod uwagę niższą cenę urządzenia przy konkurencyjnej jakości działania, można skłaniać się ku zakupowi telefonu marki Samsung. Ostateczny wybór należy jednak do klienta – jego sentymentu do danej marki czy choćby posiadania innych, kompatybilnych sprzętów elektronicznych.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.80 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.