Samsung Galaxy A51 i Samsung Galaxy A50 – porównanie

W I kwartale 2019 roku swoją premierę miał Samsung Galaxy A50, rozszerzając tym samym ofertę telefonów ze średniej półki cenowej oferowanych przez koreańskiego producenta elektroniki. Od razu zrobił dobre wrażenie, przede wszystkim ze względu na wysoką estetykę wykonania. Jego następca w nieco wyższej cenie, Samsung Galaxy A51, został wypuszczony do sprzedaży pod koniec 2019 roku. Jemu również nie można odmówić estetyki oraz funkcjonalności. Który smartfon stanowi jednak lepszą ofertę zakupu?

Samsung Galaxy A51 i Samsung Galaxy A50 – różnice

Samsung Galaxy A51 i Samsung Galaxy A50 - porownanie

Jakie różnice między smartfonami znajdziemy w ich specyfikacjach technicznych? Okazuje się, że jest ich całkiem sporo, dlatego warto się z nimi zapoznać. Nie wszystkie przemawiają na korzyść nowszego modelu.

• Nowszy Samsung Galaxy A51 jest o niecały centymetr węższy od swojego poprzednika, a przy tym nieznacznie grubszy. Przekłada się to na jego o 6 g wyższą wagę. Różnica w wymiarach między telefonami jest zatem prawie niezauważalna.

• Oba smartfony dysponują tym samym wyświetlaczem Super AMOLED, choć Samsung Galaxy A50 posiada o 0,10” mniejszą przekątną ekranu. W przeciwieństwie do swojego następcy zawiera jednak ochronę Corning Gorilla Glass, której Galaxy A51 jest został pozbawiony.

• Telefony mają takie same warianty pamięci wewnętrznej, jednak w przypadku modelu Galaxy A51 do dyspozycji pozostaje konfiguracja sprzętowa z 8GB pamięci RAM.

• Starszy Samsung Galaxy A50 obsługuje większe karty pamięci do 512 GB, podczas gdy Galaxy A51 jedynie 256 GB.

• Samsung Galaxy A51 zawiera nieco nowszy model procesora Samsung Exynos 9611, jednak oferuje on takie samo taktowanie jak procesor jego poprzednika, czyli 2300 MHz.

• Nowszy Galaxy posiada aparaty fotograficzne o znacznie większych matrycach. Główny dysponuje 48 Mpx, a drugi 12 Mpx. W przypadku jego poprzednika było to 25 i 5 Mpx. Wielkość matrycy trzeciego obiektywu wypada na korzyść starszego modelu, który oferuje 8 zamiast 5 Mpx w przypadku Galaxy A51. Nowy smartfon zawiera jednak dodatkowy, czwarty obiektyw o matrycy 5 Mpx, którego Galaxy A50 jest całkowicie pozbawiony.

• Galaxy A51 posiada lepszy także przedni aparat fotograficzny, z matrycą o wielkości 32 Mpx. W przypadku Galaxy A50 jest to 25 Mpx.

• Starszy Samsung Galaxy A50 wyposażono w czujnik zbliżeniowy i czujnik Efektu Halla, którego nie zawiera Galaxy A51.

Samsung Galaxy A51 i Samsung galaxy A50 – podsumowanie

Choć różnica cenowa między starszym a nowszym modelem smartfona z serii Galaxy A nie jest znacząca, wybór odpowiedniego urządzenia wcale nie należy do najprostszych. Samsung Galaxy A51 z pewnością oferuje lepsze możliwości fotograficzne, jednak nie jest znacząco wydajniejszy od swojego poprzednika. Ponadto obsługuje zewnętrzne karty pamięci o mniejszych pojemnościach, co może zniechęcać osoby lubiące mieć zawsze pod ręką dostęp do dużej biblioteki plików.

Nowoczesna estetyka może przemawiać na korzyść Galaxy A51, ale sporym zniechęceniem pozostaje fakt, że smartfon nie posiada ochrony wyświetlacza Corning Gorilla Glass. Ostateczna decyzja o zakupie konkretnego modelu telefonu zależy więc od indywidualnych preferencji użytkownika. Jeżeli nie zależy nam na lepszym aparacie fotograficznym, spokojnie możemy pozostać przy solidniej wykonanym modelu Galaxy A50. Jeśli jednak mamy w planie częste fotografowanie, lepiej wybrać Galaxy A51 i kupić do niego hartowane szkło ochronne.

Szeroki wybór etui na telefon Samsung Galaxy A50Szeroki wybór etui na telefon Samsung Galaxy A51

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.20 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.