Samsung Galaxy M30 i Samsung Galaxy M30S – porównanie

W pierwszym kwartale 2019 roku odbyła się premiera Samsunga Galaxy M30 – smartfona z niskiej półki cenowej, który miał stanowić konkurencję dla budżetowych telefonów Xiaomi. Wyposażono go w potrójny aparat i dużą baterię. W trzecim kwartale 2019 roku w sprzedaży pojawił się Samsung Galaxy M30S – udoskonalona wersja swojego poprzednika. Czy zatem to on jest bardziej opłacalny do zakupu?

Samsung Galaxy M30 i Samsung Galaxy M30S – specyfikacja techniczna

1. Samsung Galaxy M30 i Samsung Galaxy M30S – porównanie

Jeżeli pod uwagę weźmiemy wygląd Samsunga Galaxy M30 i Samsunga Galaxy M30S, smartfony są prawie nie do odróżnienia. Posiadają tej samej wielkości, 6,4-calowe wyświetlacze Super AMOLED z identycznym obramowaniem i charakterystycznym notchem na przedni aparat fotograficzny. Nieco inaczej producent zaprojektował tylny panel obudowy. Zmodyfikowano kształt panelu fotograficznego i przesunięto odrobinę czytnik linii papilarnych – na tym jednak koniec zmian.

Chociaż wygląd Samsunga Galaxy M30 i Samsunga Galaxy M30S jest do siebie bardzo zbliżony, smartfony zebrały wyraźnie różne recenzje. Warto zatem przyjrzeć się bliżej ich specyfikacji technicznej.

• Pierwsza różnica w parametrach Samsunga Galaxy M30 i Samsunga Galaxy M30S dotyczy pojemności baterii. Galaxy M30 dysponuje akumulatorem 5000 mAh, a w Galaxy M30S jest to bateria 6000 mAh.

• Samsung Galaxy M30S wykorzystuje do pracy wyraźnie wydajniejszy procesor Samsung Exynos 9611. W przeciwieństwie do swojego poprzednika z procesorem o taktowaniu 1800 MHz, potężniejszy procesor gwarantuje taktowanie na poziomie 2300 MHz. Podobnie Galaxy M30S posiada udoskonalony układ graficzny.

• Mimo tej samej liczby obiektywów tylnego aparatu fotograficznego możemy zaobserwować wyraźną różnicę w jakości zdjęć wykonywanych przez oba smartfony. Główny obiektyw w Samsungu Galaxy M30 posiada matrycę 13 Mpx, a w kolejnych obiektywach 5 Mpx. W przypadku Galaxy M30S główny obiektyw korzysta z matrycy 48 Mpx, a kolejne mają 5 i 8 Mpx.

• Nowszy smartfon wykorzystuje również lepszy przedni aparat fotograficzny o matrycy 24 Mpx. Jego poprzednik ma aparat do selfie 16 Mpx.

• W przeciwieństwie do Galaxy M30 Samsung Galaxy M30S posiada czujnik grawitacyjny oraz funkcję HD Voice.

Samsung Galaxy M30 i Samsung Galaxy M30S – podsumowanie

Chociaż nie ma wielu różnic pomiędzy Samsungiem Galaxy M30 a Samsungiem Galaxy M30S, dotyczą one istotnych kwestii. Z tego powodu, zwłaszcza biorąc pod uwagę niewielką różnicę w cenie obu smartfonów (są dostępne w kwocie poniżej 900 zł), bardziej opłaca się zakup Galaxy M30S. Skłonić powinien nas do tego przede wszystkim lepszy procesor w Galaxy M30S, który pozwoli na obsługę bardziej wymagających gier i aplikacji. Ponadto nowszy smartfon ma pojemniejszą baterię i wyższej jakości tylny oraz przedni aparat fotograficzny.

Szeroki wybór etui na telefon Samsung Galaxy M30

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.