Samsung Galaxy M30S i Samsung Galaxy M31 – porównanie

W trzecim kwartale 2019 roku odbyła się premiera wydajnego smartfona z niskiej półki cenowej Samsung Galaxy M30S. Oczarował on użytkowników zarówno estetycznym designem, jak i zaawansowaną mocą obliczeniową. Na początku 2020 roku światło dzienne ujrzał następca Galaxy M30S, czyli Samsung Galaxy M31. Czy jednak rzeczywiście jest on lepszy od swojego poprzednika?

Samsung Galaxy M30S i Samsung Galaxy M31 – specyfikacja techniczna

1. Samsung Galaxy M30S i Samsung Galaxy M31 – porównanie

Porównując ze sobą front smartfonów Samsung Galaxy M30S i Samsung Galaxy M31, można odnieść wrażenie, że to starszy Galaxy M30S prezentuje nowocześniejszy design od Galaxy M31. Wynika to z faktu, że w przypadku Samsunga Galaxy M31 producent zastosował nieco szersze obramowanie ekranu. Z tyłu oba smartfony wyglądają bardzo podobnie – gładki panel obudowy zawiera centralnie rozmieszczony czytnik papilarnych. Różnicę stanowi jednak dodatkowy, czwarty obiektyw, a zatem rozbudowany panel fotograficzny w nowszym Galaxy M31.

Czy więcej różnic pomiędzy Samsungiem Galaxy M30S i Samsungiem Galaxy M31 kryją ich specyfikacje techniczne?

• Zarówno Galaxy M30S, jak i Galaxy M31 posiada 6,4-calowy ekran AMOLED, jednak w przypadku nowszego Galaxy M31 zastosowano dodatkowo ochronę wyświetlacza w postaci szkła hartowanego Corning Gorilla Glass.

• Samsung Galaxy M30S pozostawia swoim użytkownikom szerszy wybór co do wariantu konkretnej konfiguracji sprzętowej. Pamięć wbudowana jest dostępna w pojemności 32, 64 i 128 GB, a pamięć RAM 3, 4 i 6 GB. W przypadku Samsunga Galaxy M31 wyeliminowano najbardziej budżetowe konfiguracje, pozostawiając do wyboru pamięć wbudowaną o pojemności 64 i 128 GB oraz pamięć RAM 6 i 8 GB.

• Zeszłoroczny Galaxy M30S pracuje w systemie operacyjnym Android 9.0 Pie, podczas gdy Galaxy M31 korzysta już z najnowszego Androida 10 oraz udoskonalonego interfejsu One IU 2.0.

• Galaxy M31 posiada wyraźnie lepszy tylny aparat fotograficzny. Główny obiektyw ma matrycę 64 Mpx, który w Galaxy M30S posiada matrycę 48 Mpx. Nowszy Samsung dysponuje także czwartym obiektywem 5 Mpx, którego nie uwzględniono w modelu jego poprzednika.

• Samsung Galaxy M31 obsługuje szerszy zakres formatów dźwięku.

Samsung Galaxy M30S i Samsung Galaxy M31 – podsumowanie

Chociaż Samsung Galaxy M30S i Samsung Galaxy M31 nie dzieli duża przepaść czasowa, jak wynika z powyższego porównania, pod kilkoma względami Samsung Galaxy M31 stanowi lepszy materiał na zakup. Telefon posiada ochronę wyświetlacza, posiada nowszą wersję systemu operacyjnego Android i wyraźnie lepszy aparat fotograficzny. Dla melomanów ważną informacją może być obsługiwanie przez smartfon większej liczby formatów dźwięku. Niestety, na dany moment Galaxy M31 nie jest dostępny do zakupu w Polsce i nie wiadomo jeszcze, czy się w niej pojawi. Jeśli jednak polska premiera smartfona się odbędzie, powinien on być dostępny w tak samo niskiej cenie jak jego poprzednik.

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.