Samsung Gear VR – opis produktu, pierwsze opinie

Samsung Gear VR to wspólny projekt Samsunga i firmy Oculus VR, uznawanej za pioniera w dziedzinie gogli wirtualnej rzeczywistości, odpowiedzialnej między innymi za urządzenie Oculus Rift. Jeśli dwójka gigantów łączy swe siły, to wiadomo, że efektem może być jedynie coś doprawdy niezwykłego.

Samsung Gear VR

fot. gizmodo.com

Samsung Gear VR to zaawansowane gogle wirtualnej rzeczywistości, dedykowane dla Galaxy Note 4. By z nich korzystać, wystarczy uruchomić na smartfonie aplikację Gear VR i zamocować w uchwycie gogli. I tu warto wspomnieć o budowie samych okularów. Mocowanie zarówno smartfona, jak i całego urządzenia do głowy jest bardzo pewne – nie musimy obawiać się przesunięć, nawet przy gwałtowniejszych ruchach głową. Dzięki użyciu miękkiej pianki i tworzywa przypominającego skórę, gogle są wygodne i przyjemne w noszeniu. Dodatkowo dwa regulowane paski pozwalają dokładnie dopasować urządzenie do kształtu głowy i wygodnie korzystać z zabawy, jaką niesie wirtualna rzeczywistość. Z boku znajduje się panel dotykowy umożliwiający nawigowanie po menu, a także elementy pozwalające regulować głośność i jasność.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest opcja przerwania zabawy i powrotu do rzeczywistości… bez zdejmowania gogli. Możemy po prostu obserwować świat za pomocą kamery znajdującej się z tyłu smartfona. Wbrew pozorom to ważna i bardziej przydatna funkcja, niż można się było spodziewać.

Samsunga and Oculus VR

fot. roadtovr.com

A na co pozwala nam samo urządzenie? Póki co służy przede wszystkim rozrywce, a zatem głównie oglądaniu filmów, zdjęć, nagrań z koncertów, w zanadrzu znajduje się też kilka ciekawych gier. Póki co większość materiałów jest dość krótka i posiada spore ograniczenia, jednak efekty, jakie udaje się osiągnąć, są niesamowite. Jeśli weźmiemy pod uwagę same filmy – mamy do dyspozycji zarówno filmy trójwymiarowe, jak i sferyczne, a nierzadko – połączenie obu technologii! Oznacza to, że możemy w praktyce brać (póki co – bierny) udział w akcji filmowej. Dzięki filmom i zdjęciom sferycznym możemy rozglądać się po obrazie, co daje wrażenie uczestnictwa w toczącej się akcji. Jeśli dodatkowo połączymy to w efektem trójwymiarowości, to wrażenia są doprawdy niezapomniane. Efekt psuje nieco stosunkowo niska rozdzielczość wyświetlacza. Dodatkowo, warto też wyposażyć się w dobre, niewielkie słuchawki – dźwięk płynący z głośników smartfona jest odrobinę metaliczny, a przez to nienaturalny. Jednocześnie fakt, że gogle dopasowują się do głowy może być też wadą – nie pozostaje bowiem zbyt wiele miejsca na słuchawki.

A do czego jeszcze można się przyczepić, jeśli chodzi o Samsung Gear VR? Jak to przy nowych technologiach bywa – brakuje jeszcze oprogramowania, które pozwala wykorzystać potencjał gogli wirtualnej rzeczywistości. Istniejące aplikacje dają na razie niewielki wybór opcji zabawy, często pojawiają się też niedociągnięcia i niedoskonałości. Oczywiście jest to całkiem naturalne i każda innowacja przechodziła przez podobny etap.

Co do wad samego Samsunga Gear VR – na niekorzyść trzeba zaznaczyć cenę. Choć cena samego urządzenia nie jest szczególnie zaporowa, wynosi bowiem około 199 Euro, to jednak trzeba pamiętać, że dedykowane jest dla Samsunga Galaxy Note 4 – a ten kosztuje niemało (sporo ponad 2000 złotych). 


ZDJĘCIE NAGŁÓWKA POCHODZI ZE STRONY TECHRADAR.COM

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.50 / 5.0 (17)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.