Sieć 5G startuje w Warszawie!

O możliwościach sieci 5G wielokrotnie rozpisywały się różne portale, jednak nigdzie nie była podana żadna konkretna data wdrożenia technologii w rzeczywistość. Szacowano, że rozpocznie się to po roku 2020.

5G w Warszawie

Niektórych zapewne zaskoczy fakt, iż firma Exatel już w tym tygodniu rozpocznie testy technologii 5G. Spółka poinformowała, że prace nad siecią będą prowadzone w jednej z warszawskich galerii handlowych. Całość powinna wystartować jeszcze w tym tygodniu!

Dlaczego najnowsza technologia będzie testowana właśnie w Polsce? Wszystko za sprawą spółki Exatel, która jest częścią międzynarodowego projektu, w którego skład wchodzą m.in. uniwersytety z Izraelu, Japonii oraz UE. Kraje europejskie (Polska, Anglia i Niemcy) działają w ramach projektu RAPID 5G.

Sama sieć 5G ma pomóc w rozwoju m.in. telemedycyny, a także pozwoli na szybszą komunikację policji, pogotowiu czy straży pożarnej. Technologia piątej generacji ma również umożliwić lepszy rozwój koncepcji Smart City. O możliwościach sieci piątej generacji możecie przeczytać w naszym wpisie na blogu dotyczącym 5G.

T-Mobile wprowadzi 5G w 2020 roku?

Oczywiście wciąż nie wiadomo, kiedy nowa technologia zostanie całkowicie wprowadzona do użytku ogólnego, ale testy Exatela napawają optymizmem, że stanie się to szybciej, niż moglibyśmy się spodziewać. Wciąż spora grupa uczonych twierdzi, że technologia 5G jest nieopłacalna i lepiej inwestować pieniądze w rozwój sieci LTE. Warto jednak wspomnieć, że na targach Mobile World Congress, spółka Deutsche Telekom (firma-marka T-Mobile) zapowiedziała wdrożenie sieci 5G z około 3 lata. Wszystko wskazuje na to, że rok 2020 rzeczywiście może stać się przełomowym!

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.50 / 5.0 (30)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.