Składany Huawei - zalety i wady Mate X

Niedawno odbyła się premiera długo wyczekiwanego modelu Huawei Mate X - smartfonu ze składanym ekranem. Co wiemy o nowym urządzeniu chińskiego producenta? Jakie ma zalety i wady i czy warto przymierzać się już do jego zakupu?

Huawei Mate X - zalety

składany Huawei Mate X

Do głównych zalet urządzenia należą:

• Imponujący, duży ekran - niezależnie od pozycji w jakiej trzymamy smartfona, wyświetlacz pozbawiony jest zbędnych ramek, wysepek i notchy,

• solidna, a jednocześnie lekka i cienka konstrukcja oparta na zawiasie, który sprawia, że telefon efektownie się składa. Po zgięciu ekranu nie pozostaje żaden otwór ani przerwa pomiędzy dwoma częściami smartfona,

• przemyślane proporcje - w przeciwieństwie do swojego konkurenta, Samsunga Galaxy Folda, składak marki Huawei po złożeniu zachowuje przyjemne dla oka proporcje. Fold wydaje się nienaturalnie wąski i długi, o czym pisaliśmy w artykule: Składany Samsung - zalety i wady Galaxy Fold.

• topowa specyfikacja - model wyposażony został w wydajny układ Kirin 980, modem, Balong 5000, 8 GB RAM i 512 GB na dane użytkownika.

• Szybkie ładowanie baterii 55W - dzięki tej technologii telefon ładuje się aż do 85% w 30 minut.

• Sprytne rozwiązania fotograficzne (przy złożonym smartfonie zarówno fotografujący jak i osoba fotografowana widzą, jak będzie wyglądać zdjęcie).

Huawei Mate X – wady

Do głównych wad urządzenia należą:

• niedokończone oprogramowanie - na obecną chwilę nie ma jeszcze możliwości komfortowego przełączania się pomiędzy oknami. Co prawda oficjalna premiera urządzenia jeszcze się nie odbyła i Huawei do tego czasu pewnie naprawi błędy, jednak nie ma pewności czy po aktualizacjach wszystko będzie działać jak należy,

• Podatny na uszkodzenia wyświetlacz - składany na zewnątrz ekran pokryty jest plastikową powłoką, która może być podatna na zarysowania, a po dłuższym czasie użytkowania i zginania, jej powierzchnia może się “pofalować”. Producent prawdopodobnie zdając sobie sprawę z tego, że jego składany model będzie wrażliwy na zarysowania, dołączył do niego specjalne etui.

• mało pojemna bateria - Mate X otrzymał dwie baterie o łącznej pojemności 4500 mAh. Nie ma pewności, czy mniejsza bateria pozwoli na swobodną pracę na tak wymagającym sprzęcie,

• wysoka cena - jeśli zechcemy zostać posiadaczami nowego składaka Huawei, musimy przygotować się na wydatek rzędu 10000 złotych,

Huawei Mate X – czy warto?

Po prezentacji modelu Mate X wiele osób uznało, że Huawei stworzył lepszego składanego smartfona niż Samsung. Mate X chwalony jest przede wszystkim za cienką, przemyślaną konstrukcję i bezramkowy, bezkompromisowy wyświetlacz.

Tym, którzy zastawiają się, czy kupić Huawei Mate X, kiedy model pojawi się w sklepach, radzimy wstrzymać się do czasu pojawienia się recenzji i opinii użytkowników.

Jeśli okaże się, że oprogramowanie działa jak należy, a ekran nie poddaje się zarysowaniom i po dłuższym czasie użytkowania, “nie marszczy się” to w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, by nabyć składanego smartfona Huawei. O ile oczywiście możemy pozwolić sobie na tak duży wydatek.

etui na telefon Huawei sprawdź

okładka i zdjęcie: consumer.huawei.com

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Wybierz jedną z powyższych ocen.