Smartfon Fujitsu ze skanerem tęczówki oka

Każdy człowiek ma unikatowe struktury biologiczne. Najbardziej podstawowymi są DNA i odciski palców, obie umożliwiają detektywom i śledczym identyfikować poszczególne osoby, gdyż głównie dzięki nim, każdy z nas jest inny. Czujniki linii papilarnych są też coraz popularniejszym systemem zabezpieczeń – chronią wejścia do budynków, jak i nasze elektroniczne gadżety.

Fujitsu Arrows NX F-04G

fot. gadget-gyaan.com, ccnworldtech.com

Dotychczas, by odblokować ekran smartfona musieliśmy wpisywać kod PIN, odtworzyć skomplikowany symbol, czy właśnie użyć odcisku palca. Jednak Fujitsu opracowało nowe urządzenie o nazwie Arrows NX F-04G, które korzysta ze... skanera tęczówki oka. Jest to nowoczesny system ochrony biometrycznej, który pozwala odblokować aparat kompletnie bezdotykowo. Wystarczy spojrzeć na ekran, a zamontowany z przedniej strony smartfona specjalny czujnik, rozpozna nasze oko i odblokuje urządzenie. Koniec z przesuwaniem palcami po ekranie, koniec z zapamiętywaniem kolejnego kodu, czy sekwencji. Jednocześnie skaner tęczówki jest nieomal niemożliwy do oszukania, jest to więc rozwiązanie bardzo bezpieczne.

Warto podkreślić, że skaner biometryczny to nie jedyna niespodzianka, jaka czeka nas w nowym smartfonie. Specyfikacja techniczna też wygląda bardzo zachęcająco. Na początek można wspomnieć o 5,2-calowym ekranie IPS o rozdzielczości QHD 2560 × 1440 pikseli, dającym dobre odwzorowanie kolorów i charakteryzujący się przyzwoitą ostrością. Wnętrze aparatu skrywa aż ośmiordzeniowy procesor Snadragon 810 wspierany przez 3 GB pamięć operacyjną. Rozwiązanie to występuje obecnie w większości flagowców i gwarantuje płynne działanie urządzenia nawet podczas dużych obciążeń i przy pracy z bardzo wymagającymi aplikacjami. W smartfon wbudowano 32 GB pamięci wewnętrznej, dodatkowo istnieje możliwość powiększenie jej za pomocą karty pamięci microSD. Całość zasilana jest baterią o pojemności 3120 mAh. Jak widać, oprócz przełomowego systemu identyfikacji biometrycznej, urządzenie ma sporo do zaoferowania.

Fujitsu nie jest jednak jedynym producentem opracowującym technologię zabezpieczeń biometrycznych. Windows zaprezentował podobne rozwiązania w swoich najnowszych modelach z serii Lumia. Można się spodziewać, że pozostali producenci nie będą spali, przez co rok 2016 może być przełomem w dziedzinie nowych rozwiązań technologicznych. Przygotujmy się więc na wysyp coraz to bardziej zaawansowanych, bezpieczniejszych i niezawodnych smartfonów ze skanerami tęczówki, do tego w niskich cenach.

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.60 / 5.0 (11)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.