Smartfonowe aplikacje, które pomogą Ci w domowych czynnościach

Inteligentne domy do niedawna były wymysłem naukowców-fantastów, dziś stają się rzeczywistością. Choć w pełni zautomatyzowany dom to jeszcze śmiała wizja przyszłości, to staje się ona coraz bardziej realna. Dziś bowiem, nawet jeśli nie możemy sobie pozwolić na budowę kompletnego systemu sterowania domem, możemy zakupić proste i stosunkowo niedrogie gadżety oraz urządzenia, które znacznie ułatwią nam wykonywanie prostych, domowych czynności.

Okidokeys, CalypsoKey

fot. inidecor.net, gearculture.com

Jednym z prostszych przykładów może być Okidokeys, czy CalypsoKey, czyli specjalna nakładka na zamek w drzwiach, która pozwala zdalnie otwierać i zamykać drzwi domu za pomocą wirtualnego klucza w smartfonie, czy tablecie. System taki możemy kupić już od około 100 dolarów.

LG Line

fot. potentash.com

LG już jakiś czas temu opracowała aplikację Line na smartfony, która pozwala komunikować się ze sprzętami AGD. Wystarczy wysłać np. do lodówki informację o tym, że planujemy wakacje, a uprzedzenie przełączy się w oszczędny tryb wakacyjny. Dodatkowo, system Smart Manager pozwala na kontrolowanie produktów znajdujących się w lodówce, a dzięki wyświetlaczowi na jej drzwiach sprawdzić co jest w środku, bez zaglądania. Jednocześnie, dzięki dostępowi do szerokiej bazy przepisów on-line, lodówka może sama zaproponować, co możemy ugotować z użyciem już będących w niej produktów. Jeśli przed włożeniem jedzenia do lodówki zeskanujemy je, urządzenie pobierze też dane dotyczące dat przydatności do spożycia i poinformuje nas, gdy danym produktom będzie się kończył termin.
Dzięki opcji smart Shopping możemy skonfigurować lodówkę tak, by sam przygotowywała listę zakupów – możemy zamówić je on-line, czy też poprosić o wysłanie listy w postaci SMS na swojego smartfona.

Samsung SmartCheck

fot. samsung.com

Z kolei Samsung wyposażył swoje pralki w system zwany SmartCheck. Komu zdarzyło się na przykład nastawić pranie przed wyjściem z domu, a po powrocie zorientować się, że program nie ruszył tylko dlatego, że nie domknęliśmy drzwiczek? W podobnej sytuacji pralka wysłałby komunikat na naszego smartfona, dając znać, że coś jest nie tak. Ponadto, wyposażona jest w proste systemy autodiagnostyczne – w przypadku jakiejkolwiek awarii, pralka sama podpowie co może być zepsute. Zasugeruje wezwanie serwisu albo przypomni o wymianie filtrów. Oczywiście, prosta w użytkowaniu aplikacja na smartfona pozwoli zaplanować i zaprogramować godzinę i tryb prania, a także przyśle powiadomienie, gdy tylko pralka skończy swoją pracę.

 

ZDJĘCIE NAGŁÓWKA POCHODZI ZE STRONY BLOG.SMARTTHINGS.COM.

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.30 / 5.0 (26)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.