Sony Xperia 1 i Sony Xperia 1 II – porównanie

Sony Xperia 1 miała swoją premierę w 2019 roku. Smartfon zaimponował fanom elektroniki nowoczesną, a jednocześnie charakterystyczną dla producenta stylistyką oraz wysoką mocą obliczeniową. Czy tegoroczny flagowiec Sony Xperia 1 II ma jeszcze więcej do zaoferowania? Przekonajmy się w poniższym porównaniu telefonów.

Sony Xperia 1 i Sony Xperia 1 II – specyfikacja techniczna

1. Sony Xperia 1 i Sony Xperia 1 II – porównanie

Na pierwszy rzut oka nie znajdziemy wielu różnic w wyglądzie smartfona Sony Xperia 1 i Sony Xperia 1 II. Oba telefony mają takie same, 6,5-calowe wyświetlacze OLED o wąskim obramowaniu. W przypadku nowszego smartfona postawiono na nieco bardziej geometryczny kształt obudowy względem opływowych brzegów Xperii 1, przez co przypomina nieco iPhone’a. Więcej modyfikacji odkryjemy, porównując tylny panel obudowy. W starszej Xperii potrójny aparat fotograficzny jest umieszczony centralnie natomiast w Xperii 1 II powędrował do lewego brzegu obudowy.

Czy więcej zmian znajdziemy zatem w specyfikacji technicznej telefonów?

• Zasadnicza różnica między Sony Xperia 1 a Sony Xperia 1 II jest taka, że nowszy telefon obsługuje najnowszy standard sieci 5G.

• Pomimo identycznej wielkości wyświetlacza nowa Xperia 1 II jest odrobinę smuklejsza od swojej poprzedniczki.

• Sony Xperia 1 II dysponuje większą baterią o pojemności 4000 mAh (w poprzednim modelu było to 3330 mAh), która obsługuje ładowanie USB Power Delivery.

• Dodatkowo baterię w Sony Xperia 1 II można ładować bezprzewodowo.

• Pamięć wewnętrzna w Sony Xperia 1 II wynosi 256 GB. W Sony Xperia 1 dostępne są dwa warianty: 64 lub 128 GB.

• Nowszy smartfon ma także większy RAM: 8 lub nawet 12 GB. W Sony Xperia 1 do dyspozycji jest 6 GB RAM-u.

• Oba telefony mają sloty na karty pamięci, ale Sony Xperia 1 II czyta nośniki o dwukrotnie większej pojemności (1000 GB).

• Xperia 1 pracuje w Androidzie 9.0 Pie, a Xperia 1 II w Androidzie 10.

• Nowa Xperia 1 II korzysta z nowszego procesora Qualcomm Snapdragon 865, choć ma on takie samo taktowanie co zastosowany w Xperii 1 Snapdragon 855. W Xperii 1 II zastosowano także udoskonalony procesor graficzny.

• W Xperii 1 nie była dostępna funkcja Dual SIM, którą przewidziano w nowszym modelu.

• Oba telefony mają potrójny, tylny aparat fotograficzny, można odnieść jednak wrażenie, że w Xperii 1 II ograniczono jego możliwości. Dostępna jest choćby mniejsza przesłona i mniejszy zoom cyfrowy.

• W przeciwieństwie do swojej poprzedniczki Xperia 1 II posiada czujnik zbliżeniowy oraz funkcję HD Voice.

Dla wielu istotną informacją może być to, że Xperia 1 II zawiera Audio Jack na słuchawki (zrezygnowano z niego w poprzednim modelu).

Sony Xperia 1 i Sony Xperia 1 II – podsumowanie

Jak widać w powyższym zestawieniu, istnieje wiele różnic pomiędzy Sony Xperią 1 a Sony Xperią 1 II i większość z nich wypada na korzyść nowszego smartfona. Przede wszystkim Sony Xperia 1 dysponuje dwukrotnie większą pamięcią wewnętrzną oraz znacznie większym RAM-em. Smartfon obsługuje także 5G, ma pojemniejszą baterię z ładowaniem indukcyjnym i pracuje w najnowszym Androidzie. Do dyspozycji właściciela Sony Xperii 1 II pozostaje Dual SIM, slot na bardzo duże karty pamięci oraz złącze Audio Jack. Warto wziąć jednak pod uwagę różnicę w cenie obu smartfonów. Chociaż oba smartfony prezentują wysoką półkę cenową, to Sony Xperia 1 II jest aktualnie droższa od Xperii 1 średnio o 1000 zł. Zatem do przyszłego posiadacza smartfona należy wybór dotyczący dopłaty za wyższą jakość.

Szeroki wybór etui na telefon Sony Xperia 1Szeroki wybór etui na telefon Sony Xperia 1 II

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.