Sony Xperia 10 i Sony Xperia 10 II – porównanie

Sony Xperia 10 i Sony Xperia 10 II to smartfony ze średniej półki cenowej, które wyróżniają się panoramicznymi wyświetlaczami i wieloobiektywowymi aparatami fotograficznymi. Xperia 10 miała swoją premierę w pierwszym kwartale 2019 roku. Rok później Sony udostępniło jej udoskonaloną wersję, czyli Sony Xperia 10 II. Czy jednak rzeczywiście nowszy smartfon bardziej opłaca się kupić?

Sony Xperia 10 i Sony Xperia 10 II – specyfikacja techniczna

1. Sony Xperia 10 i Sony Xperia 10 II – porównanie

Chociaż premierę Sony Xperia 10 i Sony Xperia 10 II różni rok czasu, w przypadku tych smartfonów nie ma mowy o spektakularnych zmianach w designie. Przede wszystkim oba telefony mają tej samej wielkości wyświetlacze o przekątnej 6 cali i wąskim obramowaniu. Bardziej zmienił się tylny panel obudowy, ponieważ w Sony Xperia 10 mamy do czynienia z podwójnym aparatem fotograficznym umieszczonym horyzontalnie w górnej części telefonu, natomiast w Xperii 10 aparat jest już trójobiektywowy i ma pionowe położenie.

Co jeszcze różni oba smartfony? Przyjrzyjmy się ich specyfikacji technicznej:

• Na samym początku warto poinformować, że w Sony Xperia 10 II zastosowano wodo- i pyłoszczelną konstrukcję. Potwierdzają to dwa standardy: IP65 oraz IP68, których nie znajdziemy w specyfikacji poprzedniego modelu smartfona.

• Różnice w wymiarach obu telefonów są nieznaczne, natomiast Sony Xperia 10 II jest o ponad 10 g lżejsza od Xperii 10.

• Pomimo niższej wagi to właśnie Xperia 10 II dysponuje pojemniejszą baterią 3600 mAh. W przeciwieństwie do poprzedniczki dysponuje ona również funkcją szybkiego ładowania.

• Pamięć wbudowana w Xperii 10 II uległa dwukrotnemu zwiększeniu względem Xperii 10 i wynosi 128 GB.

• Podobnie Xperia 10 II ma większy RAM: 4 zamiast 3 GB w Xperii 10.

• Zarówno Sony Xperia 10, jak i Sony Xperia 10 II mają czytniki kart pamięci. Nowszy smartfon czyta jednak nośniki o pojemności nawet 1000 GB, podczas gdy w starszym jest to 512 GB.

• Sony Xperia 10 korzysta z systemu operacyjnego Android 9.0 Pie, a Xperia 10 II z Androida 10.

• Starszy procesor w Xperii 10 Qualcomm Snapdragon 630 oferuje nieco wyższe taktowanie względem Snapdragona 665 w Xperii 10 II.

• W przeciwieństwie do Xperii 10 II nowszy telefon posiada funkcję Dual SIM.

• Telefon Sony Xperia 10 II ma lepszy aparat fotograficzny. Z tyłu obudowy pojawił się dodatkowy, trzeci obiektyw o matrycy 8 Mpx. Zwiększono także matrycę drugiego obiektywu.

• W Sony Xperia 10 II usunięto magnetometr i czujnik efektu Halla. Pojawił się natomiast czujnik grawitacyjny.

• Xperia 10 ma wbudowane radio, czego nie posiada jej następczyni.

Sony Xperia 10 i Sony Xperia 10 II – podsumowanie

Chociaż nie wszystkie różnice pomiędzy smartfonami Sony Xperia 10 a Sony Xperia 10 II przemawiają na korzyść nowszego telefonu, można obiektywnie uznać, że to Xperia 10 II stanowi wyższej klasy urządzenie. Na jej korzyść przemawia wodo- i pyłoszczelność, większa pamięć wewnętrzna i większy RAM. Do zakupu nowszego wariantu smartfona może skłaniać także bateria o większej pojemności, która obsługuje szybkie ładowanie oraz lepszy aparat fotograficzny. Różnica cenowa pomiędzy dwoma telefonami wynosi aktualnie około 500 zł. Biorąc jednak pod uwagę szybkie starzenie się elektroniki, szczególnie w tym przypadku warto zainwestować dodatkowe środki w nowszy model smartfona.

Szeroki wybór etui na telefon Sony Xperia 10

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.