Sony Xperia XA1 i Sony Xperia XA1 Ultra - różnice

W pierwszym kwartale 2017 roku pojawiły się nowe modele smartfonów od Sony. Wśród wszystkich nowości japońskiego producenta, znajdziemy między innymi telefony Xperia XA1 i Xperia XA1 Ultra. Czym się one różnią od siebie?

Różnice między Xperia XA1 i Xperia XA1 Ultra

Nie tylko nazwa obu modeli jest zbliżona, ale także design i parametry techniczne. Model Ultra jest tak naprawdę nieco ulepszoną wersją z większym ekranem. Sprawdziliśmy, co dokładnie zostało w nich zróżnicowane! Zacznijmy od wyglądu:

  • 1. Sony Xperia XA1 jest przede wszystkim dużo mniejszy od swojego brata. Jego ekran ma 5 cali, a cały telefon mierzy 145 x 67 x 8 mm. XA1 Ultra może pochwalić się 6-calowym ekranem i wymiarami równymi 165 x 79 x 8,1 milimetrów;
  • 2. Waga mniejszego modelu wynosi 143 gramy, a większego 188 g.;
  • 3. Wersja Ultra posiada na froncie dodatkową lampę błyskową, której nie ma w Xperii XA1.

W zewnętrznej konstrukcji nie ma więcej szczegółowych różnic, ale kilka istotnych znajdziemy jeszcze wewnątrz urządzeń:

  • 1. Xperia XA1 ma wbudowaną baterię 2300 mAh. Sony Xperia XA1 Ultra ma ogniwo o 400 mAh większe;
  • 2. Podstawowy model ma wbudowane 3 GB RAM. Wersja Ultra ma 1 GB RAMu więcej;
  • 3. Przednia kamerka w XA1 ma matrycę z rozdzielczości 8 Mpix oraz funkcję autofokusa. Xperia XA1 Ultra posiada przedni aparat 16 Mpix z przesłoną f/2.0 oraz AF i OIS;
  • 4. Model z oznaczeniem Ultra posiada czytnik linii papilarnych, którego nie znajdziemy w tańszym odpowiedniku.

Warto zwrócić także uwagę na ceny. Podczas premiery Sony Xperia XA1 kosztował 1199 złotych, a Sony Xperia XA1 Ultra 1699 zł.

Dedykowane etui na telefony Sony

Po co znać dokładny model swojego smartfona? Jest wiele ważnych powodów. Przede wszystkim, łatwiej jest ocenić jego wartość podczas chęci sprzedaży urządzenia. Nie zapominajmy także, że niektóre akcesoria do telefonów są dedykowane konkretnym modelom. Przykładowo, etui na Sony Xperia XA1 będzie zbyt małe, by pasowało na model Ultra. Analogicznie, case na Sony Xperia XA1 Ultra będzie za duży na podstawowy wariant. Sytuacja ma się podobnie w przypadku osłonek na front obu urządzeń. A j w naszym sklepie już pojawiły się wszystkie te akcesoria na oba nowe modele Sony. Zachęcamy również do sprawdzenia oferty na inne pokrowce do kilkaset modeli smartfonów. Do tego nasz sklep oferuje szkła i folie hartowane oraz wiele innych ciekawych akcesoriów GSM! :)

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.90 / 5.0 (11)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.