Sony Xperia XA2 i Sony Xperia XA2 Plus - porównanie

Xperia XA2 i nowa Xperia XA2 Plus to ciekawe propozycje Sony ze średniej półki cenowej. Czy model z plusem jest lepszy od wersji podstawowej? Sprawdziliśmy!

Sony Xperia XA2 i Sony Xperia XA2 Plus - różnice

Sony Xperia XA2 i Sony Xperia XA2 Plus - różnice

Wizualnie modele różnią się od siebie przede wszystkim wielkością. Konstrukcja smartfonów jest podobna - obydwa posiadają ramkę z metalu i niemal identyczny tył wykonany z tworzywa. W nowszym modelu ramki znajdujące się nad i pod wyświetlaczem są czarne. Dzięki temu, gdy telefon jest wyłączony lub zablokowany, ekran wydaje się większy i wygląda jakby pokrywał cały przedni panel smartfona. W celu odnalezienia najważniejszych różnic pomiędzy urządzeniami, porównaliśmy specyfikację techniczną obu smartfonów:

• Xperia XA2 mierzy 142,00 x 70,00 x 9,70 mm. Wersja z plusem jest większa i ma wymiary 157.00 x 75.00 x 9.60 mm.

• Model podstawowy wyposażony został w 5,20-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1080 x 1920 px i zagęszczeniu pikseli 424 ppi. Xperia XA2 Plus posiada większy, 6-calowy ekran o większej rozdzielczości - 1080 x 2560 px i wyższym zagęszczeniu pikseli - 463 ppi.

• Xperia XA2 posiada baterię o pojemności 3300 mAh. Akumulator Xperii XA2 Plus ma większą pojemność - 3580 mAh.

• Xperia XA2 trafiła na rynek z 32 GB pamięci na pliki i z 3 GB RAM-u. Model z plusem dostępny jest w wersji z 32 lub 64 GB pamięci wbudowanej i i 4 lub 6 GB pamięci RAM.

• Obie Xperie wyposażone zostały w pojedynczy aparat główny o matrycy 23 Mpx z diodą LED, funkcją AF i przysłoną f/2.0.

• Oba modele posiadają przednie kamerki o matrycy 8 Mpx z optyką f/2.4. Przednie oczko nowszego modelu zostało dodatkowo wyposażone w sensor FF.

• Oba smartfony działają w oparciu o ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 630.

Sony Xperia XA2 vs. Sony Xperia XA2 Plus - podsumowanie

Sony Xperia XA2 Plus prezentuje się zdecydowanie ciekawiej od wersji podstawowej, zarówno pod względem wyglądu, jak i wyposażenia. Nowszy model otrzymał lepszy wyświetlacz, większą ilość pamięci oraz pojemniejszą baterię.

Co prawda w modelu z plusem odnajdziemy identyczny aparat co w wersji podstawowej, ale akurat w przypadku tego parametru zmiany były zbędne. Jak na swoją półkę cenową, kamerki w obu Xperiach robią bardzo dobre zdjęcia.

Niestety producent nie wyposażył Xperii XA2 Plus w mocniejszy procesor niż ten znajdujący się w modelu podstawowym. Jednak zważywszy na fakt, że różnica cenowa pomiędzy modelami wynosi jedynie 350 zł, Sony i tak wprowadziło do plusa wiele poprawek. Poza tym nawet przy zastosowaniu obecnego układu Xperia XA2 Plus nie powinna się zacinać.

Szeroki wybór etui na telefon Sony Xperia XA2Szeroki wybór etui na telefon Sony Xperia XA2 Plus

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.50 / 5.0 (24)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.