CHRISTMAS SALE zniżki aż do -50% | SPRAWDŹ »

Sony Xperia XZ i Sony Xperia XZ Premium - różnice

Xperia XZ i Xperia XZ Premium to dwa flagowce japońskiego producenta Sony. Choć oba modele pojawiły się w innym czasie, to wyglądają bardzo podobnie. Jak je rozróżnić?

Różnice między Xperia XZ i Xperia XZ Premium

Sony Xperia XZ, Sony Xperia XZ premium, porównanie telefonów

Sony Xperia XZ oraz Sony Xperia XZ Premium to przedstawiciele jednej serii, więc mają podobny design obudowy. Jednak są pewne elementy konstrukcyjne, które różnicują oba smartfony. Najłatwiej je znaleźć patrząc na plecki urządzeń.

  • 1. Model XZ posiada aparat umiejscowiony w lewym górnym rogu. Pod nim znajduje się pasek z dwoma diodami. W telefonie XZ Premium kamerka jest w tym samym miejscu, ale diody LED zostały wkomponowane po jej prawej stronie.
  • 2. Wersja Premium jest większa i cięższa. Jej wymiary to 156,00 x 77,00 x 7,90 mm. przy wadze 195,00 g. Podstawowy model waży 161 gram oraz mierzy 146 x 72 x 8,1 milimetrów.
  • 3. Oba modele mają trzy przyciski boczne, ale nieco inaczej rozmieszczone. W Premium włącznik ogólny jest po środku przycisków funkcyjnych, a w XZ znajdziemy go na samej górze.
  • 4. Sony XZ Premium posiada obudowę chromowaną. Mniejszy brat jest bardziej matowy.

Oprócz różnic w konstrukcji telefonów, jest bardzo dużo zmiennych wewnątrz urządzeń. Oto kilka przykładów:

  • 1. Xperia XZ ma 3 GB RAM. XZ Premium ma 1 GB więcej.
  • 2. Podstawowy model pracuje pod kontrolą 4-rdzeniowego procesora Snapdragon 820 (2,20 GHz). Nowszy model ma wydajniejszy układ - 8-rdzeniowy Snapdragon 835 (2,45 GHz).
  • 3. Premium posiada najnowszy model GPU - Adreno 540. W starszej wersji znajdziemy Adreno 530.
  • 4. Oba telefony mają zaawansowane aparaty. Sony Xperoa XZ ma wbudowane dwie matryce Sony Exmor RS o rozdzielczości 23 i 13 Mpix z dodatkami: AF, laserowy AF, przesłona f/2.0. Wersja Premium posiada Sony IMX400 19 Mpix z AF, laserowym AF, EIS oraz f/2.0, a dodatkowo matrycę Sony Exmor RS z AF i podobną przesłoną.

Warto wspomnieć o różnicy cenowej. Podstawowy XZ kosztował premierowo 2895 zł, a XZ Premium 3199 złotych.

Dedykowane etui na telefony Sony

Znając dokładny model smartfona, łatwiej go wycenić podczas chęci sprzedaży. To także ułatwienie przy zakupie dodatkowych akcesoriów, gdyż wiele z nich ma dedykowane wersje. Przykładem są obudowy na smartfon - etui na Sony Xperia XZ będzie innej wielkości, niż case na Sony Xperia XZ Premium. Futerały te będą miały także inne rozmieszczenie wycięć na komponenty. Podobna sytuacja może się zdarzyć podczas wyboru szkieł i folii na ekran, które mogą mieć różną wielkość. Przypominamy, że w naszym sklepie internetowym etuo.pl znajdziesz pokrowce i osłonki frontalne do obu tych modeli Xperia. Posiadamy także wiele innych akcesoriów do telefonów Sony - zachęcamy do sprawdzenia!

Etui do Sony Xperia XZEtui do Sony Xperia XZ Premium

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.70 / 5.0 (16)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.