Sony Xperia XZ Premium i Sony Xperia XZ2 Premium - porównanie

Xperia XZ2 Premium to odświeżona wersja zeszłorocznej Xperii XZ Premium. Porównaliśmy oba modele i sprawdziliśmy, czy japoński producent poprawił parametry w nowszym modelu smartfona.

Różnice pomiędzy Sony Xperia XZ Premium i Sony Xperia XZ2 Premium

Różnice pomiędzy Sony Xperia XZ Premium i Sony Xperia XZ2 Premium

To, co jako pierwsze rzuca się w oczy to zupełnie nowe wzornictwo Xperii XZ2 Premium. Nowy kształt określany jest mianem “Ambient Flow” i zdecydowanie odróżnia urządzenie od zeszłorocznej wersji XZ2 Premium.

Dalej mamy do czynienia z wyrazistym i charakterystycznym dla Sony prostokątnym designem, jednak w nowym modelu pojawia się więcej krągłości. Subtelnie zaokrąglony tył i brzegi oraz węższe ramki sprawiły, że nowe urządzenie idealnie wpasowuje się we współczesne trendy. Japoński producent nie podążył jednak ślepo za konkurencją i nie zatracił swojego stylu.

Wizualnie smartfony różnią się także rozmieszczeniem aparatów oraz czytników linii papilarnych. Najbardziej istotne znaczenie ma jednak specyfikacja techniczna. Sprawdziliśmy zatem, jakie różnice występują pod korpusami urządzeń:

• Xperia XZ Premium mierzy 156,00 x 77,00 x 7,90 mm, a Xperia XZ2 Premium ma wymiary 158,00 x 80,00 x 11,90 mm.

• Xperia XZ Premium wyposażona została w 5,50 - calowy ekran o rozdzielczości 2160 x 3840 px i zagęszczeniu pikseli 801 ppi. Nowy model posiada 5,80 - calowy wyświetlacz o tej samej rozdzielczości co XZ Premium, lecz o nieznacznie niższym zagęszczeniu pikseli - 760 ppi.

• Zeszłoroczny model posiada baterię o pojemności 3230 mAh. Akumulator XZ2 Premium ma trochę większą pojemność - 3540 mAh.

• Model XZ Premium trafił na rynek z 64 GB pamięci wbudowanej i z 4 GB RAMu. Xperia XZ2 Premium jest dostępna z 64 GB pamięci na pliki i 6 GB pamięci RAM.

• Starszy model wyposażony został w pojedynczy aparat główny o matrycy 19 Mpx z 8-krotnym zoomem cyfrowym, diodą LED, stabilizacją AF, Laserowym AF, EIS i optyką f/2.0. Aparat główny Xperii XZ2 Premium posiada matrycę 19 Mpx, 8x zoom cyfrowy, LED, funkcję AF i przysłonę f/1.8. Nowszy model wyposażony został także w drugie oczko o matrycy 12 Mpx z diodą LED, sensorem FF i optyką f/1.6.

• Przednia kamerka Xperii XZ Premium posiada matrycę 13 Mpx i optykę f/2.0. Przedni aparat modelu XZ2 Premium wyposażony został w matrycę 13 Mpx, sensor FF i przysłonę f/2.0.

• Sercem Xperii XZ Premium jest Qualcomm Snapdragon 835 z zegarem 2.45 GHz. Nowszy model działa w oparciu o mocniejszy i bardziej wydajny układ Qualcomm Snapdragon 845 o taktowaniu 2.80 GHz.

• Xperia XZ Premium została wyposażona w gniazdo jack 3,5 mm, natomiast w nowym modelu producent nie zastosował tego rozwiązania.

Sony Xperia XZ Premium vs. Sony Xperia XZ2 Premium - podsumowanie

Większość istotnych parametrów, takich jak aparat, procesor, pojemność, bateria i pamięć zostały w Xperii XZ2 Premium znacząco poprawione w porównaniu do modelu z zeszłego roku. Mimo że gęstość pikseli na ekranie w nowszym smartfonie jest niższa niż w modelu XZ Premium, różnicy tej nie zauważymy gołym okiem.

Znaczącą wadą Xperii XZ2 Premium dla wielu użytkowników jest natomiast brak złącza audio jack. By połączyć słuchawki przewodowe do nowego modelu, konieczne jest korzystanie z dodatkowych przejściówek.

Szeroki wybór etui na telefon Sony Xperia XZ PremiumSzeroki wybór etui na telefon Sony Xperia XZ2 Premium

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.40 / 5.0 (17)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.