Spuchnięta bateria w telefonie – co robić?

Spuchnięta bateria w telefonie stanowi niebezpieczne zjawisko, którego nie powinno się bagatelizować. Akumulator używany pomimo swojego fatalnego stanu grozi trwałym uszkodzeniem smartfona, a nawet stwarza ryzyko wybuchu. Co zatem musisz zrobić, gdy w swoim smartfonie zauważysz spuchniętą baterię?

Jak wygląda spuchnięta bateria w telefonie?

1. Spuchnięta bateria w telefonie – co robić?

Ze względu na jednobryłowe obudowy stosowane w większości współcześnie projektowanych telefonów bezpośredni dostęp do baterii nie jest możliwy. Jak zatem możesz poznać, że bateria w Twoim smartfonie spuchła? Na ogół wskazuje na to odkształcenie obudowy i wypychanie wyświetlacza – wówczas stan baterii stwarza już wysokie ryzyko zarówno dla bezpieczeństwa smartfona, jak i jego właściciela. Wcześniej o puchnięciu baterii mogą świadczyć również:

•nadmierne nagrzewanie się telefonu,

•nagłe spadki energii w smartfonie,

•niemożliwość naładowania smartfona podłączonego do ładowarki.

Miej na uwadze, że 3 wymienione wyżej nieprawidłowości w działaniu baterii w Twoim telefonie mogą również sugerować po prostu koniec jej żywotności. Wówczas i tak pora na wymianę akumulatora na nowy, ponieważ problem będzie jedynie postępować.

Spuchnięta bateria – czy można używać telefonu?

Jeżeli podejrzewasz, że w Twoim smartfonie znajduje się spuchnięta bateria i nie możesz wyjąć jej samodzielnie, jak najszybciej zgłoś się do zaufanego serwisu GSM. Spuchnięta bateria wymaga natychmiastowej wymiany, nawet jeśli Twój telefon nadal działa. Dla bezpieczeństwa od razu wyłącz smartfon i nie włączaj go do momentu, gdy bateria zostanie wymieniona na nową. Jeżeli telefon ze spuchniętą baterią pozostanie włączony, wadliwy akumulator może uszkodzić wyświetlacz lub delikatne komponenty wewnątrz urządzenia.

Przyczyny puchnięcia baterii w telefonie

Istnieją różne przyczyny spuchnięcia baterii w telefonie, jednak na ogół odpowiada za to niewłaściwa eksploatacja akumulatora litowo-jonowego lub litowo-polimerowego. Bezpośrednia przyczyna puchnięcia baterii to reakcja chemiczna, jaka w niej zachodzi. Bateria uwalnia łatwopalne gazy, które zwiększają jej objętość. Do takiego stanu akumulatora może doprowadzić uszkodzenie mechaniczne, na przykład na skutek upadku albo przegrzania smartfona. Bateria może ulec uszkodzeniu także w wyniku zbyt długiego i częstego ładowania. Niekiedy puchnięcie baterii stanowi rezultat jej wady fabrycznej – najczęściej dotyczy to akumulatorów niskiej jakości.

Jak zapobiec puchnięciu baterii w przyszłości?

Aby zapobiec puchnięciu baterii w swoim telefonie, dbaj o akumulator. Przede wszystkim używaj kompatybilnych ładowarek od renomowanych producentów. Powinny zapewniać one moc i napięcie dostosowane do specyfikacji technicznej smartfona. Ponadto unikaj szybkiego podładowywania telefonu, na przykład o kilka-kilkanaście procent. Staraj się również nie rozładowywać zupełnie smartfona. Zwróć uwagę na to, aby Twój telefon miał zbyt wysokiej temperatury – nie zostawiaj go na słońcu. Kontroluj stan baterii – nie korzystaj z tej, która szybko się rozładowuje. Jeżeli bateria w smartfonie ulegnie zużyciu, wymień ją na nowy akumulator wysokiej jakości.

Co zrobić ze spuchniętą baterią? Gdzie ją wyrzucić?

Spuchnięta bateria nie nadaje się do niczego innego jak do wyrzucenia. Absolutnie jednak nie można wyrzucać jej do kosza z odpadami zmieszanymi. Akumulator zawiera szkodliwe dla zdrowia i środowiska metale ciężkie. Ze względu na to miejscami do wyrzucania baterii są wyłącznie punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, które przyjmują zużyte baterie. Kosze na tego rodzaju odpady znajdują się między innymi przy niektórych sklepach, szkołach, urzędach. Jeżeli chcesz wyrzucić spuchniętą baterię, wygoogluj taki punkt w swojej najbliższej okolicy. Zanim wyrzucisz baterię, przechowuj ją w suchym otoczeniu o normalnej temperaturze. Najlepiej umieść ją w zamkniętym kartoniku albo reklamówce.

Spuchnięta bateria a gwarancja

Jako posiadacz smartfona na gwarancji w celu wymiany spuchniętej baterii w telefonie możesz skontaktować się z serwisem producenta. W takim przypadku wymiana baterii na nową zostanie wykonana bezpłatnie. Podobnie warto skorzystać z gwarancji udzielonej na samą baterię, na przykład taką, którą zastąpiło się oryginalny akumulator w smartfonie. Jeśli jednak nie przysługuje Ci żadna gwarancja, musisz wymienić baterię samodzielnie. Jeżeli Twój telefon ma jednobryłową obudowę, najlepiej skorzystaj z płatnych usług serwisu GSM. Koszt wymiany baterii na nową zależy od modelu smartfona. Musisz doliczyć do niego także cenę nowej baterii.

Jak naprawić spuchnięta baterię w telefonie?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna – nie da się naprawić spuchniętej baterii, ani w telefonie, ani w żadnym innym urządzeniu. Spuchnięty akumulator został trwale uszkodzony i nie nadaje się do dalszego użytku. Co więcej, nie powinno się go nawet dotykać gołymi rękoma, ponieważ mogą wyciekać z niego szkodliwe dla zdrowia lub żrące substancje. Pod żadnym pozorem nie próbuj zatem ugniatać baterii, gdy zaobserwujesz, że odkształca ona obudowę lub wyświetlacz w smartfonie.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.20 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.