CHRISTMAS SALE zniżki aż do -50% | SPRAWDŹ »

Technologia EM-Sense, czyli jak rozpoznać klamkę po dotyku

Disney kojarzy nam się głównie z pełnymi uroku filmami dla dzieci. Jednak okazuje się, że firma potrafi snuć niezwykłe wizje nie tylko na polu innowacji przeznaczonych dla dzieci. Inżynierowie Disney Research opracowali bowiem technologię, która może zrewolucjonizować rynek urządzeń typu smartwatch.

Sama technologia smartwatch to stosunkowo nowa innowacja na rynku. Wprawdzie wykorzystuje rozwiązania stosowane od lat w smartfonach, to jednak połączenie mini-komputera i telefonu z funkcjonalnością zegarka to swoisty punkt zwrotny, który zyskał olbrzymią masę oddanych zwolenników. Disney Research podniósł poprzeczkę jeszcze wyżej, dzięki opracowaniu technologii EMSense, która potencjalnie otwiera olbrzymie pole dla innowacji.

EMSense

fot. alit.co.id

Urządzenie, zbudowane na bazie inteligentnego zegarka Samsunga, emituje niewielki szum elektromagnetyczny. W przypadku zaburzenia tego pola, na przykład poprzez pojawienie się przedmiotu w naszych rękach, urządzenie ma identyfikować źródło zakłócenia w czasie rzeczywistym. W efekcie nasz zegarek jest w stanie identyfikować pewien zakres przedmiotów, których dotykamy. I choć technologia jest jeszcze w przysłowiowych powijakach, możliwości jakie daje są ogromne.

Najbardziej oczywistym zastosowaniem jest wsparcie dla osób niewidomych. Dzięki urządzeniu, niepełnosprawny jest w stanie błyskawicznie zidentyfikować przedmiot wzięty do ręki, jak i  również  jest w stanie zidentyfikować wszystkie przedmioty znajdujące się w jego bezpośrednim otoczeniu.

Disney Research EMSense

fot. psfk.com

A jak tego typu rozwiązania mogą wpłynąć na życie przeciętnego Kowalskiego? Wyobraźmy sobie, że gdy tylko dotykamy kierownicy roweru,  smartwatch automatycznie wykrywa nasz pojazd i uruchamia na przykład aplikację służącą do nawigacji po mieście, czy też wyświetla nam najświeższe informacje dotyczące ruchu ulicznego w najbliższej okolicy, ostrzegając nas przed korkami, czy innymi utrudnieniami. Gdy z kolei chwycimy za patelnię, zegarek automatycznie uruchomi aplikacje z przepisami kulinarnymi, czy też wyświetli nam naszego ulubionego bloga kulinarnego. Gdy zegarek wykryje, że sięgamy po swoje buty do biegania, uruchomi aplikacje sportową, mającą monitorować nasz trening, a dotknięcie klamki do pokoju konferencyjnego wyśle sygnał do smartfona, by ten przeszedł na tryb cichy. Jak widać możliwości tej niezwykłej technologii są nieograniczone.

 

ZDJĘCIE NAGŁÓWKA POCHODZI ZE STRONY GEEKZONE.FR.

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.30 / 5.0 (4)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.