Tekstronika czyli inteligentne tekstylia

Wszyscy z pewnością pamiętają film „Powrót do przyszłości”, gdzie Marty udał się do roku 2015. Ciekawie zaserwowana wizja przyszłości i niezwykłych gadżetów urzekała swym rozmachem. Lotodeski, czy samodopasowujace się ubrania i buty były marzeniem chyba każdego wielbiciela filmu. Niestety październik 2015 przeminął bez latających samochodów i samo-suszących się kamizelek. Za to niedawno Google zapowiedziało wprowadzenie na rynek inteligentnych tekstyliów. Na co konkretnie możemy więc liczyć?

Projekt kreślony mianem „Project Jacquard” zakłada współpracę gigantów z dwóch działów – Google oraz Levi's w celu wytworzenia inteligentnych ubrań. Technicznie rzecz ujmując, dzięki zastosowaniu specjalnych włókiem i miniaturowej elektroniki, można będzie zmienić ubranie w jeden wielki odpowiednik ekranu dotykowego. Ubrania odbierają nasz dotyk i przekazują te informacje do smartfona, czy komputera, a ten z kolei przetwarza dane i reaguje na komendy. Dzięki temu jeden ruch palcem po rękawie pozwoliłby wyciszyć, czy też podgłośnić muzykę na komputerze, zwiększyć jasność ekranu, czy uruchomić ulubiony serial. Jeśli dodatkowo wyposażymy dom, czy mieszkanie w elektroniczne gadżety (na przykład regulujące oświetlenie), czy sprzęt AGD, to nasza ulubiona koszulka może stać się narzędziem do sterowania praktycznie całym domem.

tekstronika

fot. thenextweb.com

Jednym z istotnych założeń projektu jest znalezienie rozwiązania, które pozwoli na możliwie tanią produkcję, co poskutkuje powszechnością tej technologii. Taka filozofia ma zapewnić łatwy dostęp do inteligentnych ubrań – to nie mają być „gadżety dla bogatych”, lecz element naszej codzienności. Dlatego też opracowywane włókna mają łączyć niezwykle cienkie metale oraz materiały powszechnie występujące w przemyśle tekstylnym. Dzięki temu nowoczesne włókna mogłyby być wykorzystywane w już istniejących maszynach tekstylnych.

Project Jacquard

fot. thenextweb.com

Oficjalnych informacji na temat projektu Jacquard jest niewiele, ciężko więc obecnie dyskutować o jego przyszłości. Pojawiają się jednak plotki, że prace są już na tyle zaawansowane, iż pierwszych inteligentnych ubrań możemy spodziewać się już w pierwszej połowie 2016 roku.

 

ZDJĘCIE NAGŁÓWKA POCHODZI ZE STRONY MNSWR.COM. 

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.90 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.