Telefon działa, ale nie wyświetla obrazu – co robić?

Twój telefon działa, jednak jego ekran pozostaje czarny? Może to sugerować zarówno uszkodzenie mechaniczne urządzenia, jak i zawieszenie się jego oprogramowania. Dlatego, zanim zdecydujesz się na bardziej radykalne kroki, po kolei wyklucz najprostsze rozwiązania. Co zatem w takiej sytuacji warto zrobić w pierwszej kolejności?

Zdejmij case ze swojego telefonu

1. Telefon działa, ale nie wyświetla obrazu – co robić?

Etui źle dopasowane do konkretnego modelu smartfona może w niektórych urządzeniach blokować czujnik optyczny, przez co telefon nie wyświetla obrazu. To tylko jeden z wielu powodów, dla których powinniśmy zaopatrzać się w case odpowiadający specyfikacji naszego smartfona. Jeżeli problem ustąpi po zdjęciu etui, czas na zakup nowego.

Umieść smartfon w chłodnym miejscu

Telefon z czarnym wyświetlaczem znacznie szybciej nagrzewa się, gdy padają na niego promienie słoneczne. Dlatego w takiej sytuacji należy umieścić smartfon w cieniu. Gdy urządzenie odrobinę ostygnie, być może zacznie również działać w sposób poprawny. Po kilkudziesięciu minutach sprawdźmy, czy na nowo wyświetla obraz.

Jeśli to możliwe, wyjmij baterię

2. Telefon działa, ale nie wyświetla obrazu – co robić?

Ponieważ jedna z przyczyn niewyświetlania obrazu przez telefon dotyczy zawieszenia się jego systemu operacyjnego, pomóc może wyjęcie baterii z urządzenia. Nie w każdym smartfonie mamy taką możliwość – wykluczone są przede wszystkim nowe modele telefonów z jednobryłowymi obudowami. Jeżeli jednak mamy smartfon starszej daty, warto wyjąć z niego baterię, odczekać kilkanaście sekund, a następnie włożyć baterię z powrotem i włączyć telefon.

Uruchom smartfon ponownie

3. Telefon działa, ale nie wyświetla obrazu – co robić?

Wszyscy właściciele smartfonów, którzy nie mają możliwości wyjąć baterii ze swoich urządzeń, powinni spróbować chociaż ich uruchomienia ponownego. W tym celu należy nacisnąć i przytrzymać przycisk zasilania do momentu, w którym telefon się nie wyłączy. Jeżeli działanie to nie skutkuje, w niektórych smartfonach może zadziałać przytrzymanie przycisku zasilania i przycisku zwiększania głośności. Po wyłączeniu telefonu odczekajmy kilkanaście sekund, a następnie ponownie uruchommy urządzenie.

Podłącz telefon do ładowarki

4. Telefon działa, ale nie wyświetla obrazu – co robić?

Nawet jeśli jesteśmy pewni tego, że nasz telefon działa, powinniśmy na kilkadziesiąt minut podłączyć urządzenie do ładowarki. Być może za brak obrazu odpowiada rozładowana bateria w smartfonie. Po takim czasie sprawdźmy, czy wyświetlacz zaczął działać.

Jakie mogą być pozostałe przyczyny niedziałania wyświetlacza w telefonie?

W smartfonach pracujących w oparciu o system operacyjny Android może być wiele przyczyn niedziałania wyświetlacza. Te natury technicznej wynikają zwykle z zawieszenia się oprogramowania, które z kolei często wynika ze ściągnięcia szkodliwej aplikacji lub wadliwej aktualizacji systemu operacyjnego. W tym przypadku możemy spróbować naprawy systemu poprzez dedykowaną aplikację dr.fone. Należy zainstalować ją na komputerze lub laptopie i podłączyć do niego smartfon. Poprzez aplikację możemy także pobrać z pamięci telefonu wszelkie pliki, których nie chcemy utracić, jeśli problem okaże się nierozwiązywalny.

Za niedziałającym ekranem telefonu mogą stać także uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej wyświetlacz przestaje działać po upadku telefonu. W takiej sytuacji często dochodzi również do pęknięcia szybki ekranowej, choć nie zawsze problem jest widoczny na pierwszy rzut oka. Uszkodzić smartfon możemy również wtedy, gdy nie odłączymy go od ładowarki po pełnym naładowaniu lub używamy niekompatybilnego akcesorium zasilającego. Wówczas nie jesteśmy w stanie zrobić nic na własną rękę. Najlepiej udać się ze smartfonem do serwisu naprawy GSM. Uprzednio możemy skorzystać z aplikacji do pobrania plików ze smartfona na komputer.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.70 / 5.0 (11)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.