Telefon Huawei nie chce się włączyć – co robić?

Wielu użytkowników telefonów marki Huawei napotyka w ostatnim czasie trudności z włączeniem swojego smartfona. Wbrew pozorom nie powinno to od razu sugerować, że telefon uległ mechanicznemu uszkodzeniu. Za niewłączanie się smartfona Huawei może odpowiadać kilka potencjalnych przyczyn – niektóre z nich mogą wydawać się wręcz prozaiczne. Poniżej wymieniamy najpopularniejsze z nich.

Najczęstsze powody, dlaczego smartfon Huawei nie chce się włączyć

Może istnieć wiele powodów, dlaczego dany telefon pracujący w systemie operacyjnym Android nie chce się uruchomić. Konkretne przyczyny wynikają przede wszystkim z modelu smartfona oraz sposobu jego użytkowania. Zanim udamy się z telefonem do punktu serwisowego, postarajmy się zweryfikować przyczynę samodzielnie. Najczęstsze powody, dlaczego smartfon Huawei nie chce się włączyć, to:

• awaria lub uszkodzenie baterii,

• problem z działaniem wewnętrznych podzespołów,

• uszkodzenie oprogramowania wewnętrznego,

• pobranie wadliwej aktualizacji oprogramowania,

• uszkodzenie wyświetlacza,

• zawieszenie się podczas włączania, czyli tzw. Boot Loop,

• problem z pamięcią podręczną,

• zawieszenie się systemu operacyjnego,

• infekcja wirusowa telefonu.

Większość z wymienionych wyżej przyczyn wadliwego działania naszego smartfona jesteśmy w stanie wykluczyć po jego wstępnych oględzinach oraz przemyśleniu tego, co ostatnio działo się z telefonem. Przykładowo jeśli niedawno telefon nam upadł, być może doszło do uszkodzenia mechanicznego. Jeżeli aktualizowaliśmy oprogramowanie i to po aktualizacji wystąpił problem ze smartfonem, prawdopodobnie ściągnęliśmy wadliwą aktualizację. Nawet jeśli zdecydujemy się na zaniesienie telefonu do serwisu naprawy, będziemy mogli przekazać nasze podejrzenia specjaliście.

Odzyskaj dane ze smartfona

Telefon Huawei nie chce się włączyć – co robić?

W sytuacji, gdy telefon przestaje działać z niewiadomej przyczyny, zawsze warto wykonać twardy reset jego oprogramowania. Ponieważ jednak wiąże się to z utratą danych zapisanych w pamięci wewnętrznej, potrzebna będzie ich kopia. Aplikacja do odzyskiwania danych już utraconych to dostępny w sklepie Microsoft dr.fone. Miejmy jednak na uwadze, że działa on jedynie w przypadku smartfonów z Androidem starszym od 8.0 lub wcześniej zrootowanych. Jeśli takie rozwiązanie jest u nas możliwe, postępujmy według następujących kroków:

1. Pobierzmy oprogramowanie dr.fone na nasz komputer lub laptop.

2. Po zainstalowaniu aplikacji wybierzmy z listy w jej menu opcję odzyskiwania danych.

3. Przejdźmy do odzyskiwania danych z Androida i wybierzmy opcję „odzyskaj z uszkodzonego telefonu.

4. Interfejs poprosi nas o wybranie typu plików, które chcemy odzyskać. Zaznaczamy zatem pożądane opcje.

5. Zostaniemy również poproszeni o wybranie rodzaju usterki występującej w urządzeniu. Przykładowe to czarny ekran lub brak reakcji na dotyk.

6. Kolejny krok to wpisanie marki oraz dokładnego modelu naszego smartfona.

7. Aktywujemy w smartfonie tryb pobierania. Oznacza to przytrzymanie wybranych przycisków, podczas gdy telefon jest wyłączony. Konkretna konfiguracja przycisków zależy od modelu telefonu – możemy wyszukać ją w sieci. Zwykle działa jednak przytrzymanie przycisku zasilania, przycisku „home” oraz przycisku ściszania.

8. Podłączamy smartfon do komputera poprzez kabel USB – aplikacja automatycznie go wykryje i rozpocznie odzyskiwanie danych. Po zakończeniu pracy interfejs wyświetli listę wszystkich odzyskanych plików. Zaznaczamy je i importujemy do pamięci komputera.

9. W razie potrzeby aplikację można użyć także do pobrania danych z karty pamięci.

Jak naprawić telefon Huawei, który nie chce się włączyć?

2. Telefon Huawei nie chce się włączyć – co robić?

Po rozpoznaniu przyczyn, z powodu których nasz smartfon nie chce się włączyć i zastosowaniu metody odzyskiwania danych, możemy wykonać następny krok, czyli twardy reset.

1. Wyjmijmy baterię z telefonu i odczekajmy chwilę. W międzyczasie możemy wyjąć także kartę pamięci.

2. Ponownie włóżmy baterię do smartfona.

3. Przytrzymajmy jednocześnie przycisk zwiększania głośności i przycisk zasilania.

4. Na ekranie powinna pojawić się opcja przywracania ustawień fabrycznych. Sterujemy przyciskami głośności i przyciskiem zasilania.

5. Jeśli smartfon nie jest w stanie powrócić do ustawień fabrycznych, możemy spróbować ręcznej instalacji oprogramowania z poziomu swojego komputera. Wówczas musimy pobrać na niego dedykowane do danego modelu pliki instalacyjne.

Jak zabezpieczyć swój smartfon Huawei przed podobnymi sytuacjami?

3. Telefon Huawei nie chce się włączyć – co robić?

Aby uniknąć sytuacji, w których oprogramowanie naszego smartfona ulega uszkodzeniu, nigdy nie instalujmy na nim aplikacji z niezaufanego źródła. Najlepiej korzystać wyłącznie z aplikacji dostępnych w Google Play. W ustawieniach bezpieczeństwa wyłączmy instalację aplikacji z niezaufanych źródeł. Czytajmy sekcję uprawnień za każdym razem, gdy zezwalamy jakiejkolwiek aplikacji dostęp do naszego telefonu.

Warto również korzystać z aplikacji antywirusowych, takich jak Avast Security czy Kaspersky Security. Przed wykonywaniem aktualizacji oprogramowania zawsze upewniajmy się, że posiada on wystraczająco naładowaną baterię. Starajmy się również zapobiegać przegrzewaniu się naszego smartfona. Nie podłączajmy go do komputerów publicznych, unikajmy też korzystania z hot spotów.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.80 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.