Telefon na kartę czy na abonament?

Przed zmianą operatora lub przed przedłużeniem umowy wielu użytkowników zastanawia się, jaką ofertę wybrać - na abonament czy na kartę. W dzisiejszym artykule porównujemy obie opcje.

Oferta na abonament - zalety i wady

pisanie sms na smartfonie

Decydując się na abonament, trzeba się liczyć z tym, że będziemy musieli podpisać umowę wiążącą nas z operatorem na kilkanaście lub kilkadziesiąt miesięcy. Najczęściej trwa ona 2 - 3 lata. W zamian za to otrzymujemy komfort i wygodę korzystania z taryfy na stałych warunkach. W ramach abonamentu operatorzy oferują nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMSy do wszystkich sieci oraz duże pakiety internetu. Ponadto możemy otrzymać nowoczesny telefon za niewielkie pieniądze “na start”.

Należy mieć jednak na uwadze, że całkowity koszt smartfona rozłożony jest na raty na cały okres trwania umowy i doliczany jest do comiesięcznego abonamentu. Niestety suma opłat za sprzęt okazuje się zazwyczaj dużo wyższa niż kwota, jaką zapłacilibyśmy za ten sam telefon w sklepie. Decyzja o wyborze oferty na abonament nie oznacza jednak konieczności kupowania smartfona. Jeśli posiadamy już własne urządzenie, możemy wybrać pakiet abonamentowy bez telefonu.

Abonament gwarantuje nam komfort związany ze stałym posiadaniem środków na koncie. W trakcie trwania umowy nie stracimy możliwości wykonywania połączeń, pisania smsów czy korzystania z internetu.

Oferta na kartę - plusy i minusy

ludzie używający smartfonów

Największą zaletą ofert na kartę jest brak konieczności podpisywania umowy, a tym samym brak długoterminowych zobowiązań. Każdy użytkownik może dopasować ofertę do swoich potrzeb i wykorzystać środki z doładowania na rozmowy, SMSy lub internet. Ponadto klienci mają możliwość dokupienia wybranych usług. Operatorzy oferują atrakcyjne cenowo pakiety i już za 25 zł miesięcznie możemy otrzymać nielimitowane rozmowy, SMSy i kilka gigabajtów internetu.

Dodatkowy komfort to możliwość doładowania konta wybraną kwotą w dowolnym momencie, na przykład przez strony operatorów czy aplikacje. Minus ofert na kartę to konieczność regularnego doładowywania - środki na karcie mają określoną ważność i po dłuższym czasie możemy stracić możliwość wykonywania połączeń czy pisania SMSów.

Decydując się na wybór oferty na kartę musimy liczyć się z tym, że nie będziemy mieć możliwości zakupu telefonu u operatora. Wielu użytkowników ceni tę możliwość z uwagi na wygodę, mimo że zestawy z telefonem u operatorów są zazwyczaj mniej korzystne cenowo niż w sklepach.

Abonament czy karta - co wybrać?

Zarówno oferty na abonament, jak i na kartę mają wiele zalet. Każda z możliwości ma też pewne wady. Trudno jednoznacznie stwierdzić, która opcja jest lepsza. Wszystko zależy od oczekiwań użytkownika. Dla osób, które cenią sobie komfort i wygodę związaną ze stałą możliwością bycia w kontakcie, najlepszym wyborem będzie oferta abonamentowa. Użytkownicy, którzy sami wolą kontrolować swoje wydatki i nie chcą wiązać się z operatorem na dłużej powinni wybrać ofertę na kartę.

etui na telefon sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.30 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.