Telefon nie formatuje karty pamięci – co robić?

Formatowanie karty pamięci w smartfonie jest możliwe od Androida 6.0 Marshmallow. Wiele użytkowników telefonów chętnie decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ stanowi ono wyższy gwarant bezpieczeństwa przechowywanych na karcie danych oraz w znaczny sposób ułatwia to codzienne wykorzystywanie karty pamięci poprzez telefon. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy smartfon nie formatuje karty pamięci?

Poprawne formatowanie karty pamięci

1. Telefon nie formatuje karty pamięci – co robić?

Po umieszczeniu karty pamięci microSD w czytniku kart pamięci smartfona telefon powinien wyświetlić informację o wykryciu nośnika, udostępniając jednocześnie podstawowe opcje dotyczące jego obsługi. Jeśli takie okienko nie pojawiło się na ekranie smartfona, należy udać się do ustawień pamięci i w ten sposób zlokalizować kartę pamięci. W jej atrybutach powinna znajdować się opcja „Formatuj”, a także „Formatuj jako pamięć wewnętrzną”. Jeżeli wybierzemy druga opcję, nie tylko wyczyścimy dotychczasową zawartość karty pamięci, ale również uniemożliwimy korzystanie z niej na innych urządzeniach.

Gdy formatowanie karty pamięci zostanie zakończone, telefon wyświetli okno z zapytaniem o przeniesienie danych do nowej pamięci masowej. Można przenieść na nią przede wszystkim zdjęcia, filmy, pliki i niektóre aplikacje. Smartfon powinien określić ile potrwa proces takiej transmisji i ile miejsca w pamięci wewnętrznej telefonu zostanie zaoszczędzone.

Uruchamianie ponownie

Istnieją pewne uniwersalne metody, które mogą pomóc Ci rozwiązać problem braku możliwości sformatowania karty pamięci w systemie operacyjnym Android. Takie rozwiązanie stanowi choćby ponowne uruchomienie smartfona. Większość problemów z Androidem można rozwiązać, decydując się na jego ponowne uruchomienie. Pozwoli to uporać się z ewentualnymi błędami w systemie lub aplikacjami działającymi w tle i zakłócającymi działanie karty pamięci. Warto testowo uruchomić ponownie telefon, aby wykluczyć takie możliwości.

Formatowanie karty pamięci poprzez komputer

2. Telefon nie formatuje karty pamięci – co robić?

Jeśli nie możesz sformatować karty pamięci w systemie operacyjnym Android, spróbuj sformatować ją poprzez swój komputer. Jeżeli jednak nie posiada on kompatybilnego czytnika kart pamięci, konieczne będzie skorzystanie ze specjalnej przejściówki podłączanej do USB komputera.

• Podłącz kartę pamięci do komputera.

• Uruchom „Mój komputer”, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy na kartę pamięci i wybierz opcję „Formatuj”.

• Wyświetli się okno formatowania, gdzie zobaczysz kilka opcji. Wybierz tę o nazwie „FAT32” i ponownie kliknij „Formatuj”.

Usunięcie ochrony przed zapisem

W sytuacji, gdy sformatowanie karty pamięci na komputerze okazało się niemożliwe, może świadczyć to o zabezpieczeniu karty, które na takie formatowanie nie pozwala. Na szczęście można się go pozbyć dzięki wierszowi poleceń Windows Command Line, w skrócie CMD.

• Otwórz CMD po podłączeniu karty pamięci do komputera, wpisując „CMD” w wyszukiwarce na pasku zadań.

• Wpisz polecenie „Diskpart” i kliknij enter na klawiaturze.

• Następnie wpisz polecenie „List disk”, aby wyświetlić listę podłączonych urządzeń pamięci masowej.

• Wybierz numer podłączonej karty pamięci. Upewnij się dokładnie, że należy on do niej, aby nie sformatować niepożądanego nośnika.

• Teraz wpisz komendę „Atributes disk clear readonly”.

• Aby zakończyć wiersz poleceń, wpisz komendę „Exit”.

karty pamięci sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.