Telefon nie otwiera plików PDF – co robić?

PDF to jeden z najpopularniejszych formatów plików tekstowych, który używamy zarówno na komputerach, jak i na telefonach. Jest niezawodny, czytelny i pozwala na wygodniejsze przeglądanie pliku, na przykład na wyszukiwanie konkretnych wyrazów lub szybkie przeskakiwanie na konkretną stronę. Co zatem zrobić w sytuacji, gdy z niewyjaśnionych przyczyn telefon nie otwiera plików PDF?

Telefon z Androidem nie otwiera plików PDF – przyczyny i rozwiązania

Najczęstsze przyczyny nieotwierania plików PDF przez smartfon z systemem operacyjnym Android dotyczą próby otwarcia uszkodzonego lub zaszyfrowanego pliku, ale również korzystania z aplikacji, która nie obsługuje PDF-ów. W zależności od przyczyny trzeba sięgnąć po różne rozwiązania problemu. Aby wykluczyć pierwszą i drugą ewentualność, w pierwszej kolejności należy spróbować otworzyć go w dedykowanej aplikacji.

W sklepie Google znajduje się mnóstwo aplikacji, które służą do odczytu plików PDF. To przykładowo popularny Adobe Acrobat Reader lub PDF Document Scanner – wystarczy pobrać któryś z nich. Jeśli jednak z jakichś przyczyn nie chcemy pobierać dodatkowej aplikacji na swój telefon, do otwierania plików PDF możemy wykorzystać także Dysk Google lub One Drive. Należy odszukać plik PDF w menedżerze plików telefonu, a następnie przytrzymać go lub stuknąć wyświetlane obok niego kropki i wybrać opcję „Otwórz w”. Wówczas wyświetli się lista aplikacji, z których możemy skorzystać do otwarcia PDF-u. Nawet jeśli wcześniej posiadaliśmy aplikację do odtwarzania PDF-ów na smartfonie, należy upewnić się, czy nie wymaga ona aktualizacji.

Do otwarcia zaszyfrowanego pliku PDF konieczne będzie wpisanie prawidłowego hasła w polu, które wyświetli aplikacja do przeglądania plików o tym formacie. Jeśli natomiast wymienione wyżej metody zawiodły, można podejrzewać, że plik PDF jest uszkodzony. W takiej sytuacji jedyne rozwiązanie stanowić może próba ponownego pobrania pliku przy stabilnym łączu, na przykład po połączeniu smartfona z siecią Wi-Fi, lub przetransferowanie PDF-u z innego urządzenia na telefon.

iPhone nie otwiera PDF-ów – co robić?

Telefon nie otwiera plików PDF – co robić?

Użytkownikom iPhone’ów zdarza się, że przeglądarka internetowa Safari nie czyta wszystkich plików PDF. Wówczas lepsze rozwiązanie stanowi czytanie PDF-ów w aplikacji Książki. Po otwarciu pliku PDF, załączonego na przykład w wiadomości e-mail, należy wybrać na ekranie iPhone’a ikonkę udostępniania. Następnie wystarczy stuknąć opcję „Kopiuj do Książek”. W ten sam sposób można importować plik PDF do Książek także z innej aplikacji.

Innym sposobem na otwarcie pliku PDF na iPhonie jest dodanie go do biblioteki iPhone’a z poziomu komputera. W tym celu można wykorzystać program iTunes lub aplikację Apple Books na komputerze Mac.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.