Telefon nie wygasza ekranu podczas rozmowy – co robić?

Niewygaszanie się ekranu Twojego telefonu podczas prowadzenia rozmowy głosowej może powodować spore uciążliwości. Często bowiem niechcący aktywowana zostaje klawiatura numeryczna, można przypadkowo się rozłączyć, wyciszyć mikrofon czy wybrać inne połączenie. Jak w takim razie uporać się z tym problemem?

Wygaszanie ekranu podczas rozmowy a czujnik zbliżeniowy

Prawidłowo działająca funkcja wygaszania się ekranu podczas rozmowy w Twoim smartfonie powinna działać w następujący sposób: gdy przykładasz słuchawkę do ucha, ekran wygasza się, a gdy odsuwasz słuchawkę, ekran na nowo staje się aktywny. Za wygaszanie ekranu podczas rozmowy głosowej odpowiada czujnik zbliżeniowy.Dlatego zwykle niewygaszanie się ekranu telefonu w trakcie rozmowy wynika z wadliwego działania czujnika zbliżeniowego. Zanim stwierdzisz wadę mechaniczną, warto wykluczyć kilka powodów zakłócających pracę czujnika.

1. Telefon nie wygasza ekranu podczas rozmowy – co robić?

Zdejmij akcesoria ochronne

2. Telefon nie wygasza ekranu podczas rozmowy – co robić?

Niekiedy etui na telefon, folie lub szkła ochronne mogą blokować czujnik zbliżeniowy smartfona. Jeżeli zatem Twój telefon nie wygasza ekranu podczas rozmowy, spróbuj na chwilę zdjąć z niego wszelkie akcesoria ochronne. Jeśli okaże się, że to one odpowiadają za problem, warto wyposażyć się w nowe, najlepiej te zatwierdzone przez producenta.

Wyczyść smartfon miękką ściereczką

3. Telefon nie wygasza ekranu podczas rozmowy – co robić?

Jak każde urządzenie elektroniczne, także telefon ulega stopniowemu zabrudzeniu. Warto regularnie czyścić go miękką ściereczką, na przykład wykonaną z mikrofibry. Czujnik zbliżeniowy zwykle znajduje się w górnej części wyświetlacza, choć jego dokładna pozycja zależy od konkretnego modelu telefonu. Jeżeli powierzchnia czujnika została zabrudzona, może on działać w sposób zakłócony.

Zaktualizuj oprogramowanie smartfona

Chociaż nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, regularne aktualizacje oprogramowania w smartfonie mają istotny wpływ na prawidłowe działanie wszystkich jego funkcji. Nie inaczej jest w przypadku czujnika zbliżeniowego i wygaszania się ekranu podczas prowadzenia rozmowy głosowej.

Mechaniczne uszkodzenie czujnika zbliżeniowego

Jeśli wszystkie wyżej wymienione przyczyny wadliwego działania czujnika zbliżeniowego zostały wykluczone, prawdopodobnie uległ on mechanicznemu uszkodzeniu. W przekonaniu na ten temat może utwierdzić Cię m.in. stłuczenie szybki wyświetlacza, a także niedawne upuszczenie lub uderzenie smartfona. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z naprawy serwisowej.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.