Telefon nie wykrywa Chromecast – co robić?

Google Chromecast pozwala na łatwą transmisję dźwięku i obrazu ze smartfona na ekranie telewizora lub monitora. Istnieje wiele możliwych przyczyn niewykrywania przez smartfon transmitera multimedialnego Google Chromecast. Najczęściej dotyczą one jednak problemów z prędkością oraz jakością połączenia internetowego. Warto także sprawdzić siłę sygnału Wi-Fi, ustawienia routera i smartfona.

Pierwsza konfiguracja Google Chromecast

1. Telefon nie wykrywa Chromecast – co robić?

Sposób konfiguracji Google Chromecast zależy od modelu posiadanego smartfona, ale także wersji odtwarzacza multimedialnego. Każdą konfigurację zaczynamy jednak od podłączenia urządzenia Chromecast do telewizora, a następnie podpięcia Chromecast kablem USB do dołączonej ładowarki lub ewentualnie złącza USB w telewizorze. Prawidłowe połączenie aktywnego akcesorium z telewizorem powinno skutkować wyświetleniem na jego ekranie dalszych instrukcji. Należy zatem pobrać na smartfon ze sklepu Play aplikację Google Home, a następnie skonfigurować poprzez nią telefon z Google Chromecast.

Chromecast został skonfigurowany, ale nie można go znaleźć

Częstym problemem nowych użytkowników Google Chromecast jest niewykrywanie urządzenia przez smartfon, nawet po pomyślnie przeprowadzonej konfiguracji. W takiej sytuacji głównym podejrzanym powinno stać się dla nas połączenie internetowe.

Wiele z nowoczesnych routerów posiada kilka różnych sieci, z którymi można się połączyć. Zwykle różnią się one między sobą prędkością. Jeśli zatem nasz Google Chromecast został prawidłowo skonfigurowany, ale nadal nie widzimy ikony przesyłania, być może akcesorium automatycznie nawiązało połączenie z inną siecią Wi-Fi niż smartfon.

W takiej sytuacji przejdźmy do ustawień sieciowych w telefonie lub wybierz ikonkę Wi-Fi na pasku zadań smartfona. Sprawdźmy, z jaką siecią jest połączony telefon. Aby zobaczyć, z jaką siecią połączył się natomiast Chromecast, posługujmy się ekranem telewizora, na którym wyświetlane jest menu urządzenia. W lewym dolnym rogu ekranu powinna wyświetlać się nazwa sieci. Jeśli okaże się, że Chromecast połączył się nie z tą siecią Wi-Fi lub też nie nawiązał żadnego połączenia, należy ponownie dodać i skonfigurować urządzenie w aplikacji Google Home.

Smartfon i Chromecast korzystają z tej samej sieci Wi-Fi, ale nadal telefon go nie wykrywa

W pierwszej kolejności spróbujmy uruchomić ponownie zarówno Chromecast, jak i smartfona oraz router. W trakcie ponownego uruchamiania urządzeń zadbajmy o to, by przynajmniej przez minutę pozostawały one całkowicie wyłączone. Po takim restarcie najlepiej jest przeprowadzić ponowną konfigurację Chromecast i odczekać kilka minut na pełne połączenie ze sobą urządzeń. Niekiedy warto także dodatkowo przeprowadzić aktualizację oprogramowania routera pod kątem Google Chromecast. Jeśli problem nie zostanie rozwiązany, prawdopodobnie trzeba będzie uzyskać pomoc techniczną od producenta urządzenia.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.