Telefon nie wykrywa drukarki – co robić?

Nowoczesne drukarki pozwalają na bezprzewodowe zlecenie druku konkretnego pliku nie tylko z poziomu komputera czy laptopa, ale również smartfona. Znacznie ułatwia to codzienną pracę, dlatego chętnie korzystamy z takiej funkcji. Niestety zdarzają się sytuacje, w których nasz telefon nie wykrywa drukarki. Jaka może być tego przyczyna i jaki sposób jej zaradzić?

Nieskonfigurowana drukarka

1. Telefon nie wykrywa drukarki – co robić?

Problem z wykryciem drukarki przez telefon może wystąpić wówczas, gdy sprzęty nie są ze sobą skonfigurowane. W niektórych przypadkach konieczne jest uprzednie zainstalowanie odpowiedniej wtyczki lub aplikacji drukarki poprzez sklep Google Play. Szczególnie w starszych systemach operacyjnych smartfonów należy dodatkowo w pobranej aplikacji ręcznie włączyć wtyczkę drukarki. Konfiguracji powinniśmy poddać również samą drukarkę. Odpowiednie oprogramowanie należy zainstalować na naszym komputerze, udostępniając drukarkę jako sieciową.

Połączenie z siecią Wi-Fi

2. Telefon nie wykrywa drukarki – co robić?

Aby nasz smartfon wykrywał drukarkę, której chcemy zlecić drukowanie, oba urządzenia muszą być połączone z tą sama siecią Wi-Fi. To właśnie poprzez nią sprzęty komunikują się ze sobą. Zatem nawet jeśli na co dzień korzystamy wyłącznie z danych mobilnych naszego operatora, na czas drukowania musimy połączyć smartfon z Wi-Fi. Podobnie należy zweryfikować, czy z siecią bezprzewodową została połączona drukarka. Nieco rzadziej w tym celu wykorzystywana jest również łączność Bluetooth – wtedy to poprzez nią parowane są urządzenia.

Dystans pomiędzy smartfonem a drukarką

3. Telefon nie wykrywa drukarki – co robić?

Choć bezprzewodowe drukowanie zakłada pewien dystans pomiędzy użytkownikiem a drukarką, niekiedy zbyt duża odległość smartfona od drukarki może skutkować niewykrywaniem urządzenia. Zakres ten różni się w zależności od konkretnego modelu zarówno drukarki, jak i smartfona. Zwykle optymalny zasięg bezprzewodowej komunikacji drukarki zostaje uwzględniony w jej instrukcji obsługi. Producent powinien informować, że drukarka ma zasięg bezprzewodowej komunikacji na przykład do 10 m. Jeżeli zatem posiadamy duże biuro, telefon może nie wykrywać drukarki z powodu odległości.

Brak kompatybilności

W niektórych przypadkach, nawet jeśli drukarka obsługuje technologię druku bezprzewodowego, urządzenia mogą być ze sobą niekompatybilne. Przykładowo istnieją drukarki, które nie łączą się ze smartfonami posiadającymi system operacyjny iOS, a inne z systemami operacyjnymi Android. Nie bez znaczenia pozostaje także generacja sprzętu. Posiadanie przestarzałego smartfona może powodować utrudnienia w wykryciu nowoczesnej drukarki. I odwrotnie – nowy smartfon może nie widzieć starej drukarki.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.