Telefon nie wykrywa głośnika Bluetooth – co robić?

Bezprzewodowa komunikacja krótkiego zasięgu pomiędzy różnymi urządzeniami elektronicznymi pozwala wydobyć z naszego smartfona dodatkowy potencjał. Możemy przykładowo połączyć go z głośnikiem bezprzewodowym i odtwarzać naszą ulubioną muzykę w jeszcze lepszej jakości. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy telefon nie wykrywa głośnika Bluetooth?

Umieść głośnik jak najbliżej smartfona

1. Telefon nie wykrywa głośnika Bluetooth – co robić?

Podczas pierwszego połączenia warto postawić smartfon i głośnik bezprzewodowy jak najbliżej siebie. Wykluczymy w ten sposób możliwość, że telefon nie wykrywa głośnika Bluetooth z powodu przekroczenia zasięgu komunikacji. U większości urządzeń jest ona skuteczna do 10 m odległości pomiędzy urządzeniami, ale przeszkodą mogą być również grube ściany pomiędzy pomieszczeniami.

Sprawdź instrukcję parowania głośnika

Nie każdy głośnik Bluetooth łączy się z dowolnym smartfonem. Niektóre sprzęty elektroniczne posiadają dodatkowe zabezpieczenia lub korzystają z tzw. trybu energooszczędnego. Wówczas funkcja Bluetooth może być niedostępna, a tym samym telefon nie wykrywa głośnika Bluetooth. Dlatego podczas parowania smartfona z głośnikiem bezprzewodowym postępujmy dokładnie według instrukcji dołączonej do głośnika. Często wiąże się to na przykład z przytrzymaniem dedykowanego przycisku parowania na obudowie głośnika lub z wygenerowaniem specjalnego kodu parowania i wpisania go w naszym smartfonie.

Pobierz dedykowaną do głośnika aplikację

Niektóre sprzęty Bluetooth wymagają pobrania dodatkowej aplikacji na smartfona, abyśmy mogli je obsługiwać. Informację o takiej aplikacji producent na pewno uwzględni w instrukcji do głośnika. Czasem jest to jedyny sposób, aby nawiązać połączenie Bluetooth pomiędzy dwoma urządzeniami.

Przetestuj łączność Bluetooth z innymi urządzeniami

2. Telefon nie wykrywa głośnika Bluetooth – co robić?

Jeśli pomimo zastosowania się do powyższych metod nasz telefon nadal nie wykrywa głośnika Bluetooth, istnieje prawdopodobieństwo, że albo smartfon, albo głośnik działają w sposób wadliwy. Możemy zatem sprawdzić, czy nasz telefon widzi inne urządzenia Bluetooth, a także, czy nasz głośnik jest widziany przez inne telefony. Warto zweryfikować, po której stronie leży problem, aby móc szybciej znaleźć jego rozwiązanie.

Co robić, gdy problem leży po stronie smartfona?

Jeżeli nasz telefon nie wykrywa nie tylko głośnika Bluetooth, ale również innych urządzeń, spróbujmy uruchomić smartfon ponownie, a także włączyć i wyłączyć funkcję Bluetooth. Czasem niewykrywanie urządzeń do sparowania może być spowodowane zawieszeniem się telefonu. Na czas parowania z głośnikiem warto również wyłączyć komunikację NFC, jeżeli mamy do takiej dostęp. W niektórych przypadkach może ona zakłócać prawidłowe działanie łączności Bluetooth. W uzyskaniu połączenia Bluetooth pomoże również aktualizacja oprogramowania w smartfonie lub wyczyszczenie pamięci podręcznej Bluetooth. W ostateczności można zdecydować się na przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych.

Co zrobić, jeżeli problem leży po stronie głośnika?

W sytuacji, gdy nasz głośnik bezprzewodowy nie jest widziany przez jakikolwiek smartfon, mamy do dyspozycji kilka rozwiązań. Po pierwsze upewnijmy się, że postępujemy zgodnie z instrukcją dołączoną do głośnika i że urządzenie znajduje się w trybie parowania. Warto również zweryfikować, czy głośnik Bluetooth jest wystarczająco naładowany. Jeżeli w dalszym ciągu telefon nie wykrywa głośnika Bluetooth, najlepiej zareklamować towar u sprzedawcy. Być może po prostu trafiliśmy na wadliwy sprzęt.

Sprawdź standardy Bluetooth obu urządzeń

Problemy z wykryciem głośnika Bluetooth przez smartfon mogą wyniknąć także w sytuacji, gdy urządzenia dzieli zbyt duża przepaść technologiczna. Standardy Bluetooth są cały czas udoskonalane. Pierwsze sprzęty bezprzewodowe korzystały z technologii Bluetooth 1.0 z natężeniem strumienia danych do 21 kb/s. Dziś najnowszy standard to Bluetooth 5.0, którego transfer wynosi do 2 Mb/s dla tzw. urządzeń „ubieralnych” i 50 Mb/s dla urządzeń normalnych, na przykład smartfonów. Jeżeli zatem mamy stary smartfon z Bluetooth 1.0 i głośnik bezprzewodowy z Bluetooth 5.0 – oba sprzęty prawdopodobnie nie będą ze sobą kompatybilne.

głośniki bluetooth sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.30 / 5.0 (7)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.