Telefon pobiera pieniądze z konta – co robić?

Sprawdzasz stan konta i nagle okazuje się, że jest na nim znacznie mniej środków niż powinno być? Takie niewyjaśnione znikanie pieniędzy z konta może mieć kilka różnych przyczyn. Nigdy jednak nie należy go bagatelizować, ponieważ nie wiemy, jak duży rachunek może wygenerować nam niechciana usługa lub aplikacja. Co zatem powinniśmy zrobić, aby uporać się z problemem?

Skontaktuj się z operatorem sieci komórkowej

1. Telefon pobiera pieniądze z konta – co robić?

Pierwszy krok, który powinniśmy wykonać w sytuacji, gdy telefon z niewiadomej przyczyny pobiera nam pieniądze z konta, to kontakt z operatorem sieci komórkowej. Możemy samodzielnie sprawdzić szczegółowy stan konta na stronie operatora, osobiście udać się do salonu sieci lub też zadzwonić na infolinię. Konsultant powinien udzielić nam wszelkich informacji na temat tego, w jakim celu zostały pobrane środki z naszego konta. Może przykładowo okazać się, że wyczerpaliśmy już limit danych mobilnych dostępnych w naszym abonamencie przez dany okres i aktualnie korzystamy z danych dodatkowo płatnych. To samo dotyczy limitu połączeń lub wiadomości tekstowych.

Niechciane wiadomości SMS

2. Telefon pobiera pieniądze z konta – co robić?

Najczęstsza przyczyna, z powodu której telefon pobiera dodatkowe pieniądze z konta, to niechciane wiadomości SMS. Bardzo często zdarza się, że niechcący wyrażamy zgodę na otrzymywanie płatnych SMS-ów, na przykład z horoskopami, poradami miłosnymi lub dzwonkami na telefon. Zwykle informacja na temat ich odpłatności jest zapisana „drobnym druczkiem”, niekiedy cenę zwiększa się z czasem. Wystarczy, że podamy nasz numer telefonu na niezaufanej stronie internetowej lub odpiszemy na SMS-a od nieznanego nam numeru. Nawet jeśli kwota pobierana za pojedynczy SMS jest niewielka, otrzymywanie takich wiadomości codziennie lub kilka razy dziennie może generować naprawdę wysokie koszty.

Na szczęście wszystkie płatne, niechciane wiadomości SMS możemy wyłączyć. Najprościej będzie poprosić o to operatora sieci komórkowej, który może zlecić wyłączenie naszego numeru telefonu ze wszystkich prenumerat i subskrypcji. To lepsze rozwiązanie od własnoręcznego anulowania, ponieważ nigdy nie możemy być w 100% pewni, że zrezygnowaliśmy ze wszystkich naciągaczy.

Odinstaluj niezaufane aplikacje

3. Telefon pobiera pieniądze z konta – co robić?

Niektóre aplikacje mogą bez naszej wiedzy wysyłać płatne wiadomości SMS na nasz numer telefonu. Dlatego tak ważne jest, aby pobierać aplikacje wyłącznie z zaufanych źródeł: sklepu Google Play lub App Store. Jeżeli jednak podejrzewamy już, że pobraliśmy na nasz telefon złośliwe oprogramowanie, musimy anulować płatne subskrypcje u operatora sieci komórkowej. Należy także dodatkowo przywrócić nasz smartfon do ustawień fabrycznych. Wówczas będziemy mieć całkowitą pewność, że szkodliwa aplikacja została usunięta z pamięci urządzenia. Niestety należy liczyć się z tym, że stracimy również inne dane w naszym smartfonie. Lepiej nie wykonywać kopii zapasowych, ponieważ mogą one uwzględnić złośliwe oprogramowanie.

Jak zapobiegać pobieraniu pieniędzy z konta w telefonie?

Gigantyczny rachunek za telefon nie należy do najprzyjemniejszych wydarzeń w naszym życiu, dlatego lepiej zapobiegać takim sytuacjom. Warto zatem stosować się do kilku zasad zmniejszających ryzyko subskrypcji płatnych wiadomości, usług i aplikacji:

• Regularnie sprawdzaj swój stan konta w telefonie.

• Nie wpisuj swojego numeru telefonu na niezabezpieczonych stronach internetowych.

• Nie odpisuj na wiadomości tekstowe od numerów, których nie znasz, na przykład takim, które informują Cię o wygranej w konkursie lub możliwości wzięcia w nim udziału.

• Zapytaj swojego operatora sieci komórkowej o usługi automatycznego blokowania opłat zewnętrznych. Wielu zaufanych operatorów umożliwia już taką blokadę całkowicie za darmo.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.30 / 5.0 (7)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.