Telefon sam pobiera aplikacje – co robić?

W Sieci znajduje się wiele aplikacji spamerskich, które mogą bez Twojej wiedzy i woli instalować się na Twoim smartfonie. Użytkownicy systemu operacyjnego Android, którzy korzystają ze sklepu Google Play, coraz częściej zgłaszają problem samoczynnie instalujących się losowych aplikacji. Zwykle dotyczy to apek generujących uciążliwe reklamy, w szczególności zawierających nieprawdziwe informacje na temat wygranych na loterii. Wśród najczęściej wymienianych nazw możemy wyróżnić między innymi iLocker, Mobogame czy Coolbrowser. Jak zatem można zapobiec sytuacji, w której telefon sam pobiera aplikacje?

Wyłącz opcję „Instalacja aplikacji z nieznanych źródeł”

Telefon sam pobiera aplikacje – co robić? instalowanie nieznanych aplikacji

Pierwszy krok, który należy wykonać, gdy telefon sam pobiera aplikacje, to udanie się do ustawień systemu. Przechodzimy do Zabezpieczeń, gdzie odznaczamy opcję zezwalania na instalację aplikacji z nieznanych źródeł*. Wówczas w znacznej mierze ograniczymy pobieranie jakichkolwiek apek bez naszej zgody.

*Nazwy funkcji i zakładek w Ustawieniach mogą się różnić w zależności od marki smartfona, a także wersji systemu. W przypadku problemów z odnalezieniem opcji zezwalania na instalację nieznanych aplikacji, warto skorzystać z lupki w Ustawieniach, wpisując w pole wyszukiwarki np. wyraz „nieznane”.

Przywróć pamięć ROM i Flash

Kolejne skuteczne rozwiązanie w walce z niechcianymi aplikacjami to przywrócenie pamięci ROM oraz Flash do ich stanu pierwotnego. Mamy wtedy pewność, że usunięte zostaną ewentualne szkodliwe pliki, które mogą powodować niepożądane zachowanie smartfona.

Usuń podejrzane aplikacje

Telefon sam pobiera aplikacje – co robić? usuń aplikacje

Niektóre z reklam pojawiających się na Twoim smartfonie mogą być powiązane z popularnymi aplikacjami, których używasz na co dzień. Aplikacje spamujące są wtedy często instalowane w formie aktualizacji. Radykalnym rozwiązaniem będzie po prostu usunięcie podejrzanych aplikacji, a jeśli są one dla Ciebie niezbędne, możesz spróbować na początek wyłączyć ich automatyczne aktualizowanie.

Zmień hasło do swojego konta Google

Istnieje szansa, że Twoje kontro Google, które jest podpięte pod Sklep Google Play, zostało przejęte i dlatego telefon sam pobiera aplikacje. W takiej sytuacji rozwiązaniem będzie zmiana hasła i skorzystanie z opcji wylogowanie się na wszystkich urządzeniach, a następnie ponowne zalogowanie przy użyciu nowego hasła.

Wróć do ustawień fabrycznych

Jeśli wymienione wyżej sposoby nie rozwiązały Twojego problemu, warto spróbować przywrócenia ustawień fabrycznych (zob. jak zresetować telefon?). Musisz jednak przy tym pamiętać, żeby odznaczyć w ustawieniach opcję automatycznego przywracania kopii zapasowej, ponieważ mogą już znajdować się w niej szkodliwe aplikacje. Powrót do ustawień fabrycznych całkowicie wyczyści Twój telefon, dlatego dane, które chcesz zachować, przenieś na zewnętrzną kartę pamięci.

Ogranicz pobieranie danych w tle

Jeśli Twój telefon jest włączony, zainstalowane aplikacje stale pobierają dane w tle, na przykład aktualizując informacje o nowych statusach udostępnionych w mediach społecznościowych lub napływających mailach. Warto wyłączyć pobieranie danych w tle chociaż dla poszczególnych aplikacji, w których opcja ta nie jest nam potrzebna. W ustawieniach odszukujemy zakładkę o użyciu danych (dane komórkowe, ograniczanie transmisji danych) i przewijamy do listy aplikacji, z których możemy wybrać te, dla których chcemy ograniczyć zużycie. W telefonach Huawei funkcję tę odnajdziemy w Menedżerze telefonu w zakładce „Oszczędzanie transmisji danych”.

Zainstaluj sprawdzoną aplikację ochronną

Telefon sam pobiera aplikacje – co robić? aplikacja ochronna

Podobnie jak komputer czy laptop, także Twój telefon powinien korzystać z zapory sieciowej lub antywirusa. Kluczem będzie w tym przypadku wybranie sprawdzonego producenta, takiego jak np. Avast. Antywirus w formie aplikacji pozwoli na skanowanie telefonu pod kątem złośliwego oprogramowania, a także na bieżącą ochronę przed szkodliwymi danymi.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.70 / 5.0 (11)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.