Telefon sam włącza aplikacje – co robić?

Podczas korzystania ze smartfona chcemy mieć pełną kontrolę nad pobranymi przez nas aplikacjami. Włączamy je wyłącznie wtedy, gdy chcemy z nich korzystać. Dzięki temu smartfon pracuje wydajniej i dłużej zachowuje pojemną baterię. Samoczynne włączanie się aplikacji nie należy zatem do preferowanych sytuacji. Co możemy zrobić, aby temu zapobiec?

Optymalizacja zużycia energii

1. Telefon sam włącza aplikacje – co robić?

W ustawieniach smartfonów z systemem operacyjnym Android (od wersji 6.0 Marshmallow) dostępna jest opcja optymalizacji zużycia energii. Zapobiega ona samoczynnemu włączaniu się aplikacji. Wystarczy odszukać wybraną aplikację na liście i aktywować w jej ustawieniach optymalizację pobieranej energii. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z optymalizacji zużycia energii ma wpływ także na inne funkcje smartfona, na przykład GPS czy połączenia sieciowe. Zostają one wyłączone na czas przebywania telefonu w trybie spoczynku (z wygaszonym ekranem) i na nowo aktywują się po jego odblokowaniu.

Wyłączenie powiadomień

2. Telefon sam włącza aplikacje – co robić?

Przechodząc do głównych ustawień telefonu, a następnie podkategorii aplikacji możemy zarządzać powiadomieniami przesyłanymi przez poszczególne aplikacje. Bardzo często samoczynne włączanie się aplikacji ma związek właśnie z zezwoleniem na przesyłanie przez nie powiadomień. Jeżeli nie chcemy otrzymywać takich komunikatów, wystarczy wyłączyć opcję zezwalania na powiadomienia.

Praca aplikacji w tle

W ustawieniach każdej aplikacji możemy również zarządzać sposobem jej uruchamiania. Należy przejść do informacji o aplikacji, a następnie szczegółów dotyczących zużycia energii. Jedna z głównych opcji to uruchamianie aplikacji. W otwartym panelu wybieramy, czy chcemy, by aplikacja uruchamiała się automatycznie, działać w tle, czy ma być uruchamiana przez inne aplikacje, czy też będziemy włączać ją wyłącznie ręcznie.

Zewnętrzna aplikacja do blokowania

Jeśli potrzebujemy bardziej radykalnego rozwiązania do zablokowania samoczynnie włączających się aplikacji, możemy skorzystać w tym celu z dodatkowego oprogramowania. Zarówno w sklepie Google Play, jak i w App Store dostępne są aplikacje-blokery, które pozwalają na większą kontrolę nad zachowaniem pozostałych ściągniętych aplikacji na naszym smartfonie. Dobrym przykładem takich aplikacji jest choćby AppBlock, Smart AppLock czy Block Apps. Dzięki nim wybrane aplikacje będą włączać się jedynie po ręcznym uruchomieniu. Aplikacje takie dobrze sprawdzają się także do blokowania uciążliwych, niechcianych powiadomień.

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.