Telefon sam wydaje dźwięki – co to znaczy?

Częste sygnały dźwiękowe napływające z naszego smartfona bardzo szybko stają się irytujące i uciążliwe. Trudniej wówczas odróżnić sygnalizację ważnych powiadomień, na przykład o nowej wiadomości tekstowej lub nadchodzącym połączeniu. Jakie zatem mogą być przyczyny automatycznego wydawania dźwięków przez telefon i jak możemy uporać się z problemem?

Powiadomienia z aplikacji

1. Telefon sam wydaje dźwięki – co to znaczy?

Zbyt duża liczba aplikacji, którym zezwoliliśmy na tzw. powiadomienia „push”, może skutkować częstym wydawaniem dźwięków przez nasz telefon. W takiej sytuacji należy dokonać modyfikacji uprawnień aplikacji w ustawieniach powiadomień. W większości smartfonów możemy zrobić to, przechodząc do ogólnych ustawień, a następnie kategorii aplikacje. Wyświetli nam się cała lista wszystkich aplikacji, które są zainstalowane w naszym smartfonie. Po wybraniu konkretnej aplikacji z listy możemy ustalić, czy chcemy zezwalać na wysyłanie powiadomień przez aplikację. Najczęściej powiadomienia dźwiękowe przesyłają te aplikacje, które jednocześnie działają w tle. W ich uprawnieniach również możemy wyłączyć tę opcję.

Bluetooth i NFC

2. Telefon sam wydaje dźwięki – co to znaczy?

Jeżeli w danej sytuacji nie używamy łączności Bluetooth ani NFC, najlepiej wyłączyć obie te funkcje. Po pierwsze, takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze dla naszego smartfona, chroni bowiem przed atakami hackerskimi. Po drugie, w niektórych smartfonach Bluetooth i NFC mogą wysyłać niespodziewane sygnały dźwiękowe. Najczęściej dochodzi do nich, gdy nawiązanie połączenia z innym urządzeniem okazuje się niemożliwe.

Zawieszenie się smartfona

Niekiedy winowajcą niechcianych dźwięków wydawanych przez telefon jest sam smartfon. Powodem może być na przykład zawieszenie się oprogramowania systemowego. W takiej sytuacji pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, jest ponowne uruchomienie urządzenia. Należy nacisnąć i przytrzymać przycisk zasilania, a następnie wybrać opcję „Uruchom ponownie”. Zwykle takie działanie powinno rozwiązać nasz problem. Jeśli jednak on nie ustępuje, drugą metodę stanowi twardy reset smartfona. Trzeba będzie przywrócić telefon do ustawień fabrycznych. Wiąże się to z wyczyszczeniem jego pamięci. Dlatego przed takim działaniem najlepiej wykonać kopię zapasową danych, które chcemy zachować.

Opcja przywrócenia smartfona do ustawień fabrycznych jest dostępna w ustawieniach systemu i aktualizacji. Należy odszukać kategorię dotyczącą resetowania ustawień. Powinna interesować nas możliwość zresetowania wszystkich ustawień. Dotyczyć będzie to również danych do odblokowywania smartfona, na przykład haseł blokady ekranu. Po przywróceniu telefonu do ustawień fabrycznych nasz smartfon będzie prezentować taką samą zawartość jak w dniu zakupu.

Uszkodzony głośnik

3. Telefon sam wydaje dźwięki – co to znaczy?

Jeżeli dźwięk napływający z głośnika telefonu jest statyczny i nie przypomina żadnego z dźwięków powiadomień aplikacji, prawdopodobnie świadczy on o uszkodzonym głośniku. W takiej sytuacji należy skorzystać z okresu gwarancyjnego, którym został objęty telefon. Jeżeli czas gwarancji zdążył już minąć, czeka nas wizyta w salonie napraw telefonów komórkowych. Warto zastanowić się nad tym, czy wcześniej zaistniały sytuacje, które mogły przyczynić się do uszkodzenia głośnika. Taką okolicznością jest choćby upadek telefonu lub jego zalanie. Powiadomienie serwisanta o możliwych przyczynach uszkodzenia głośnika pozwoli szybciej zdiagnozować problem, a zatem także się z nim uporać.

Atak hackerski

Niekiedy statyczny dźwięk napływający ze smartfona w sytuacji, gdy go nie używamy, może świadczyć o ataku hackerskim. Wówczas sygnał dźwiękowy jest niski, może mieć również charakter pulsacyjny. Takie dźwięki mogą świadczyć o tym, że mikrofon smartfona jest stale włączony. To kolejny powód do wykonania twardego resetu telefonu, który opisaliśmy dwa podpunkty wyżej. Na przyszłość warto też weryfikować bezpieczeństwo pobieranych aplikacji.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.70 / 5.0 (11)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.