Telefon uruchamia się w trybie awaryjnym – co robić?

Niektórzy użytkownicy telefonów pracujących w systemie operacyjnym Android mogą spotkać się z problemem, gdy ich smartfon sam uruchamia się w trybie awaryjnym. Tryb ten uniemożliwia normalne użytkowanie urządzenia, na przykład korzystania z aplikacji. Co możemy zatem zrobić, aby go wyłączyć? Metody te różnią się w zależności od generacji posiadanego smartfona.

Całkowite wyłączenie zasilania

1. Telefon uruchamia się w trybie awaryjnym – co robić?

Aby całkowicie wyłączyć telefon, należy nacisnąć i przytrzymać jego przycisk zasilania. Nie możemy w tym czasie wybrać opcji „Uruchom ponownie”, ponieważ nie zda ona rezultatu. Jeżeli przytrzymamy przycisk zasilania odpowiednio długo, telefon wyłączy się sam. Gdy ekran urządzenia zrobi się całkowicie czarny, odczekajmy kilka minut i ponownie włączmy smartfon, znowu przytrzymując w tym celu przycisk zasilania. Jak tylko zauważymy, że telefon zaczął się uruchamiać, puszczamy przycisk.

Kontrola przycisków funkcyjnych

Często przyczyną samoistnego uruchamiania się telefonu w trybie awaryjnym jest zablokowanie się któregoś z jego przycisków funkcyjnych. Dotyczy to zarówno przycisku zasilania, jak i przycisków zmniejszania lub zwiększania głośności. Jeśli jeden z nich zablokował się, być może jest cały czas wciśnięty, powodując nieprawidłowe działanie telefonu. W takiej sytuacji najlepiej wyjąć smartfon z etui i dobrze przyjrzeć się jego przyciskom. Po kolei naciśnijmy każdy z nich, sprawdzając, czy normalnie się wduszają. W razie potrzeby przetrzyjmy smartfon i jego obudowę wilgotną ściereczką.

Wyjęcie baterii (jeśli to możliwe)

2. Telefon uruchamia się w trybie awaryjnym – co robić?

Jeżeli normalne wyłączenie telefonu nie rozwiązuje problemu uruchamiania się urządzenia w trybie awaryjnym, możemy spróbować wyciągnąć z niego baterię, o ile to możliwe. W starszych modelach smartfonów można wyciągnąć baterię, zdejmując uprzednio obudowę. Po wyjęciu akumulatora odczekajmy kilka minut i dopiero ponownie włóżmy baterię do telefonu. Następnie wciśnijmy przycisk zasilania.

Odinstalowywanie aplikacji

3. Telefon uruchamia się w trybie awaryjnym – co robić?

Niekiedy uruchamianie smartfona w trybie awaryjnym wynika z wcześniejszego pobrania wadliwej aplikacji, która powoduje zakłócenia. Jeżeli w ostatnim czasie ściągnęliśmy podejrzaną aplikację, warto chociaż na próbę ją odinstalować. Możemy zrobić to z poziomu ustawień aplikacji, wyszukując aplikację na liście i wybierając opcję „Odinstaluj”, lub przytrzymując ikonkę aplikacji w głównym menu i także wybierając opcję „Odinstaluj”. Po takim działaniu najlepiej uruchomić smartfon ponownie.

Czyszczenie pamięci podręcznej

System operacyjny Android przechowuje dane w pamięci podręcznej. Jeśli ulegnie ona przepełnieniu, może doprowadzać do uruchamiania się smartfona w trybie awaryjnym. Czyszczenie pamięci podręcznej różni się w zależności od generacji posiadanego smartfona. Najlepiej postępować zgodnie z instrukcją producenta. Większość nowych telefonów posiada już fabrycznie wbudowane narzędzia do czyszczenia tzw. „plików śmieci”, danych aplikacji, nieużywanych aplikacji oraz zbędnych plików.

Przywracanie ustawień fabrycznych

To ostateczne rozwiązanie, jeśli żadna z wymienionych wyżej metod nie pozwoliła nam uporać się z problemem samoistnie uruchamiającego się smartfona w trybie awaryjnym. Przywrócenie ustawień fabrycznych w telefonie jest możliwe po przejściu do głównych ustawień telefonu, a następnie wybraniu podkategorii system i aktualizacje. Powinna być tam dostępna opcja o nazwie „Resetowanie”. Po jej wybraniu możemy zresetować wszystkie ustawienia lub zresetować cały telefon. Należy pamiętać o tym, że przywrócenie smartfona do ustawień fabrycznych wiąże się z usunięciem z jego pamięci wszystkich danych. Dlatego jeśli chcemy zachować na przykład zdjęcia lub kontakty, należy uprzednio wykonać ich kopie zapasowe.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.70 / 5.0 (7)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.