Telefon widzi ładowarkę, ale nie ładuje – co robić?

Większość właścicieli smartfonów ładuje swoje urządzenia każdego dnia. Niektóre osoby mogą jednak podczas ładowania napotkać nietypowy problem. Dotyczy on sytuacji, w której podłączamy telefon do ładowarki, smartfon normalnie sygnalizuje jej wykrycie, jednak mijają godziny, a poziom baterii nie zwiększa się. O czym to świadczy i co możemy zrobić w takiej sytuacji?

Pobierz aplikację weryfikującą działanie ładowarki

Zarówno w sklepie Google Play, jak i App Store znajdziemy aplikacje analizujące proces ładowania smartfona. Przykładem takiej aplikacji jest oprogramowanie Ampere. Określa ono, ile prądu jest pobierane podczas ładowania, może zatem sprawdzić, czy smartfon w ogóle jest ładowany. Sygnały kolorystyczne informują o tym, czy w danym momencie stan baterii rośnie, czy też zmniejsza się, a także z jakim przepływem energii mamy do czynienia.

Telefon widzi ładowarkę, ale nie ładuje – co robić?

Może zatem okazać się, że mimo sygnalizowania ładowania przez smartfon uzupełnianie energii jest na tyle znikome, że urządzenie na bieżąco zużywa jej więcej.

Wymień baterię na nową

2. Telefon widzi ładowarkę, ale nie ładuje – co robić?

Najczęstsza przyczyna sytuacji, w której telefon widzi ładowarkę, ale nie ładuje, to po prostu zepsuta lub przestarzała bateria. Nie jest ona w stanie dłużej magazynować takich ilości energii jak wcześniej. Lepiej jak najszybciej wymienić baterię na nową, ponieważ zepsuty akumulator może puchnąć lub przeciekać, powodując znacznie większe uszkodzenia w obrębie smartfona. Niestety, samodzielna wymiana baterii w większości nowych telefonów jest niemożliwa. W tym celu musimy udać się do serwisu GSM lub też skorzystać z okresu gwarancyjnego, którym objęto nasz telefon.

Zmień ustawienia w telefonie

Optymalizacja ustawień użycia baterii może mieć większy wpływ na jej żywotność niż nam się wydaje. Podczas gdy nowe smartfony są automatycznie optymalizowane pod kątem oszczędzania energii, nieco starsze telefony mogą znacznie gorzej radzić sobie z obsługą nowych aplikacji. W efekcie energia magazynowana w baterii jest zużywana bardzo szybko, zwłaszcza gdy cały czas korzystamy z wszystkich dodatkowych funkcji smartfona. Najpopularniejsze z nich to m.in. łączność Bluetooth, Wi-Fi czy NFC. Jeżeli nie jesteśmy w stanie naładować telefonu pomimo podłączenia ładowarki, warto wprowadzić własne ustawienia oszczędzania energii.

Jeśli okaże się, że problem z ładowaniem telefonu zaczął się mniej więcej w tym samym czasie co aktualizacja oprogramowania, konieczne może być przywrócenie starszej wersji Androida. Analogiczne, gdy nie pamiętamy, kiedy ostatni raz aktualizowaliśmy oprogramowanie naszego telefonu, warto spróbować aktualizacji. Pamiętajmy jednak o tym, że zainstalowanie najnowszego systemu operacyjnego nie zawsze ma dobry wpływ na starsze modele smartfonów.

Sprawdź kabel ładujący i gniazdko elektryczne

3. Telefon widzi ładowarkę, ale nie ładuje – co robić?

Nawet jeśli nasz smartfon sygnalizuje podłączenie ładowarki, zawsze warto sprawdzić, czy działa ona poprawnie. Przede wszystkim zweryfikujmy, czy ładowarka ładuje po podłączeniu do innego gniazdka elektrycznego. Sprawdźmy również, czy akcesorium nie nosi na sobie żadnych znamion uszkodzenia. Adapter może mieć przykładowo pękniętą obudowę, a przewód może być w którymś miejscu złamany.

Podobnie przyjrzyjmy się złączu ładowania i gnieździe ładującym w telefonie, które mogły się wyrobić. Jeżeli zauważymy luz i złącze łatwo wypada z gniazda – może być to przyczyna naszych problemów z ładowaniem. W takiej sytuacji najlepiej wymienić ładowarkę na nową. Zanim jednak kupimy nową ładowarkę, sprawdźmy jeszcze, czy w gnieździe ładowania nie znajduje się kurz oraz inne zabrudzenia – należy bardzo delikatnie je usunąć.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.80 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.