Telefon wyłącza się pomimo naładowanej baterii – co robić?

Stan naładowania baterii w Twoim smartfonie nadal wynosi kilkadziesiąt procent, a mimo tego nagle telefon wyłącza się? Istnieje wiele przyczyn takiego wadliwego działania. Zanim jednak założysz najgorszą ewentualność, warto wykluczyć najbardziej prozaiczne powody, dla których telefon wyłącza się pomimo naładowanej baterii.

Czy za problem odpowiada wadliwie działająca bateria?

Oczywiście najpopularniejsza przyczyna nagłego wyłączania się telefonu to popsuta lub przestarzała bateria. Niezależnie od tego, jak starannie obchodzimy się z baterią w naszym smartfonie, i tak ulega ona stopniowemu zużyciu. Wszystkie baterie mają określoną liczbę cyklów ładowania, po których zaczynają tracić swoją pierwotną pojemność.

Jeżeli więc nasz smartfon stale zawiera oryginalną baterię, a my posiadamy go już kilka lat, prawdopodobnie bateria ma niewielką pojemność. W takich przypadkach może dochodzić do sytuacji, w której telefon nagle się wyłącza, mimo że jeszcze chwilę wcześniej bateria wskazywała na kilkudziesięcioprocentowy stan naładowania.

1. Telefon wyłącza się pomimo naładowanej baterii – co robić?

W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na to, czy smartfon jesteśmy w stanie naładować do 100% i jak szybko bateria traci energię. Prawdopodobnie wystąpią problemy z jej pełnym naładowaniem, a skoki stanu baterii również będą następować bardzo szybko, na przykład z 90 do 50%. Wtedy najlepsze rozwiązanie stanowi zakup nowej baterii – problem powinien zostać rozwiązany. (zob. także: Jak prawidłowo ładować telefon?)

Co jeśli jednak po wymianie baterii na nową problem nie ustąpił? Wówczas może wskazywać to na błędną komunikację oprogramowania smartfona z akumulatorem. W niektórych przypadkach odpowiadają za nią błędy powstałe w systemie operacyjnym urządzenia lub też niewykonywanie na bieżąco aktualizacji oprogramowania.

Jak postępować w przypadku źle działającego oprogramowania?

2. Telefon wyłącza się pomimo naładowanej baterii – co robić?

Podstawowym krokiem, jaki możemy wykonać, gdy nasz system operacyjny błędnie współpracuje z baterią, to przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych (zob. jak zresetować telefon?). Należy przedtem wykonać kopię zapasową wszelkich danych, których nie chcemy utracić, a znajdują się w pamięci telefonu. Najlepiej przegrać je na kartę pamięci lub stworzyć kopię w chmurze. Po przywróceniu ustawień fabrycznych zaktualizujmy również system operacyjny smartfona do najnowszej dostępnej wersji.

Smartfon zresetowany do ustawień fabrycznych działa jak nowe urządzenie. Należy dać mu czas na dokładną kalibrację wszystkich ustawień. Dlatego z oceną poprawy sytuacji najlepiej wstrzymać się przez kilka dni. W tym czasie warto kilkukrotnie dokładnie naładować smartfona, a także doprowadzić do jego całkowitego rozładowania się. Obserwujmy wówczas, jak działa bateria w telefonie.

Co robić, jeśli przywrócenie ustawień fabrycznych nie pomogło?

Jeżeli telefon nadal wyłącza się pomimo naładowanej baterii, problem niestety nie dotyczy oprogramowania tylko kwestii technicznych. Przyczynę może w takiej sytuacji stanowić wadliwe działanie płyty głównej, a dokładnie jej modułu odpowiadającego za informowanie urządzenia o stanie baterii. Wówczas konieczna jest wizyta w serwisie GSM. Posiadacze smartfonów, które cały czas objęte są okresem gwarancyjnym, powinni złożyć w takiej sytuacji reklamację. Jeżeli termin gwarancji upłynął, ewentualnej naprawy będziemy musieli dokonać na własny koszt.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (10)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.