Telefon z czytnikiem papilarnym w ekranie - czy warto?

Na rynku pojawia się coraz więcej modeli telefonów z czytnikami linii papilarnych ukrytymi w ekranie. Technologia ta jest przez producentów równie chętnie rozwijana, co funkcja odblokowywania telefonu za pomocą twarzy. Dziś przyjrzymy się wadom i zaletom czytników biometrycznych w ekranie. Mamy nadzieję, że nasz wpis pomoże użytkownikom, którzy nie wiedzą czy warto decydować się na smartfon z tym rozwiązaniem.

Czytnik w ekranie telefonu - zalety:

zalety smartfonów z czytnikiem w ekranie

1. wygoda użytkowania: czytnik znajduje się dokładnie w takim miejscu, w którym ląduje kciuk użytkownika, gdy ten bierze telefon do ręki.

2. jednolita konstrukcja telefonu - projektanci nie muszą uwzględniać w obudowie smartfonów wgłębień i przycisków, które mają służyć jedynie do odblokowywania telefonu. Co za tym idzie akcesoria do telefonów, takie jak etui, nie muszą mieć dodatkowych wycięć. Dzięki temu na pleckach pozostaje więcej miejsca na nadruk lub grawer.

3. futurystyczny wygląd - producenci wykorzystują zazwyczaj ekranowe skanery optyczne, które przed zeskanowaniem palca podświetlają go i wyświetlają na ekranie telefonu miłe dla oka animacje.

Czytnik w ekranie telefonu - wady

wady smartfonów z czytnikiem w ekranie

1. skaner w ekranie jest wolniejszy od tradycyjnego - odblokowując telefon za pomocą czytnika ekranowego jesteśmy zmuszeni przytrzymać palec na skanerze nieco dłużej, niż w przypadku zwykłych czytników.

2. folia ochronna może utrudniać odczyt - źle naklejona folia ochronna (widoczne fałdy i pęcherzyki powietrza) może sprawić, że skaner nie będzie działał prawidłowo.

3. skaner bywa widoczny - niekiedy zarys czytnika linii papilarnych bywa widoczny. Szczególnie w ostrym słońcu, gdy na ekranie wyświetlany jest jasny, jednolity obraz.

4. do czytnika trzeba się przyzwyczaić - w związku z tym, że płytka skanująca jest niewielka i niewyczuwalna pod ekranem, trzeba przyzwyczaić się do jej lokalizacji.

Telefon z czytnikiem papilarnym - czy warto?

Huawei mate 20 pro z czytnikiem linii papilarnych w ekranie

*Zdjęcie pochodzi ze strony huawei.com

Czytnik ukryty pod ekranem to jedno z najwygodniejszych zabezpieczeń telefonu. Rozwiązanie to ma kilka wad, ale technologia ta jest wciąż dopracowywana przez producentów smartfonów. Decydując się na nowy telefon z pewnością warto rozważyć zakup modelu z czytnikiem linii papilarnych w ekranie.

etui na telefon sprawdźszkła i folie ochronne sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.90 / 5.0 (9)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.