Telefony z Dual Sim - czy warto?

Na rynku coraz częściej pojawiają się telefony Dual SIM umożliwiające korzystanie z dwóch kart SIM jednocześnie. Jest to propozycja dla użytkowników smartfonów, którzy mają więcej niż jeden numer telefonu. Czy korzystanie z funkcji Dual SIM jest lepszym rozwiązaniem niż używanie dwóch smartfonów?

Zalety smartfonów Dual SIM

biznesmen z telefonem Dual Sim

Korzystanie z telefonów z funkcją Dual SIM ma wiele plusów, takich jak:

1. Możliwość połączenia prywatnego i służbowego telefonu. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne, ponieważ uwalnia od konieczności noszenia i ładowania dwóch urządzeń. Ponadto, gdy mamy tylko jeden telefon, ryzyko uszkodzenia, kradzieży czy zgubienia urządzenia spada o połowę.

2. Tańszy zakup. Dzięki funkcji Dual SIM nie trzeba kupować dwóch smartfonów. Do rozmów prywatnych i służbowych wystarczy jeden telefon z dwoma kartami.

3. Możliwość bycia stale online. Wielu użytkowników telefonów Dual SIM instaluje w swoich urządzeniach dwie karty SIM do różnych funkcji - jedną do wykonywania tanich połączeń oraz drugą do korzystania z darmowego internetu (np. karta Aero).

4. Wygoda korzystania podczas podróży. Rozmowy i łączność z Internetem są w niektórych zagranicznych krajach bardzo drogie. Doskonałym rozwiązaniem dla podróżujących osób ze smartfonami Dual SIM jest zakup drugiej karty SIM w kraju, do którego się przyleciało.

Wady telefonów z funkcją Dual Sim

niska bateria w telefonie Dual SIM

Telefony Dual Sim, oprócz zalet mają również kilka wad. Należą do nich:

1. Ograniczony wybór modeli. Pomimo tego, że czołowi producenci znacznie rozszerzyli swoje oferty o smartfony z funkcją Dual SIM, wybór telefonów z tym parametrem wciąż nie jest szczególnie imponujący.

2. Szybsze wyczerpywanie się baterii. Znaczącym minusem urządzeń Dual SIM jest zwiększony pobór mocy. Jest on związany z koniecznością obsługi dwóch kart SIM.

Dodatkowo telefony z funkcją Dual SIM są zazwyczaj częściej użytkowane, więc zaopatrzenie się w pojemny power bank jest niemal koniecznością.

3. Dual SIM zamiast microSD. Niektórzy producenci umożliwiają umieszczenie drugiej karty SIM wyłącznie w miejscu karty microSD, przez co użytkownicy tracą dodatkowy zapas pamięci.

4. Czasowa niedostępność. Ostatnia wada to brak możliwości dodzwonienia się na numer prywatny użytkownika, podczas gdy ten rozmawia służbowo.

Czy warto kupić smartfonów Dual SIM zamiast dwóch telefonów?

Pomimo pewnych wad, korzystanie ze smartfona z funkcją Dual SIM jest z pewnością wygodniejsze i tańsze, niż używanie dwóch telefonów. Rozwiązanie to jest idealne dla osób korzystających z prywatnego i służbowego numeru, darmowego internetu (Aero lub innego) i używających kart SIM różnych operatorów - np. zagranicznych.

karty pamięci sprawdźpojemne power banki sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.30 / 5.0 (24)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.