Tryb samolotowy w telefonie – co daje i jak wyłączyć?

Jeśli pierwszy raz widzisz w ustawieniach swojego telefonu ikonkę podpisaną jako tryb samolotowy, być może zastanawiasz się, do czego właściwie służy ta funkcja. Choć tryb samolotowy oryginalnie powstał dla pasażerów linii lotniczych, dziś ma nieco więcej zastosowań także w codziennym życiu. Jak prawidłowo go używać i w jakich celach może okazać się przydatny?

Tryb samolotowy ­– co to takiego?

1. Tryb samolotowy w telefonie – co daje i jak wyłączyć?

Każdy, kto leciał samolotem, wie, że przed startem obsługa prosi wszystkich pasażerów o włączenie trybu samolotowego w smartfonach. Jeśli ktoś ma telefon starszego typu, musi całkowicie wyłączyć urządzenie. Takie wymogi wynikają z faktu, że fale radiowe emitowane przez smartfony mogą powodować zakłócenia elektromagnetyczne. Ma to wpływ na prawidłowe działanie niektórych urządzeń na pokładzie samolotu, na przykład słuchawek pilotów. Wyłączone telefony pasażerów (szczególnie podczas startu i lądowania) zwiększają zatem bezpieczeństwo lotu. Wiele lat temu producenci smartfonów wprowadzili udogodnienie dla użytkowników, którzy chcą zachować dostęp do wszystkich funkcji telefonu, poza łącznością z siecią komórkową. To tryb samolotowy.

Jak działa tryb samolotowy?

Tryb samolotowy umożliwia szybkie przełączenie smartfona w tzw. tryb offline, czyli wyłącza dostęp nie tylko do sieci komórkowej, ale również do sieci Wi-Fi, NFC oraz Bluetooth. Jednocześnie użytkownik może nadal korzystać z pozostałych funkcji, na przykład przeglądać zawartość smartfona (zdjęcia, filmy, notatki, wiadomości tekstowe) lub korzystać z gier i aplikacji w trybie offline. W takim telefonie nadal działają także ustawione alarmy czy powiadomienia z kalendarza. Warto również wiedzieć, że po włączeniu trybu samolotowego można ręcznie aktywować łączność Wi-Fi, Bluetooth i NFC. To przydatne udogodnienie na przykład dla pasażerów linii lotniczych, którzy chcą połączyć się z Wi-Fi w samolocie, by surfować po sieci.

Do czego jeszcze przydaje się tryb samolotowy?

Wbrew pozorom z trybu samolotowego warto korzystać nie tylko w samolocie. Ponieważ ta funkcja jest łatwo dostępna w każdym smartfonie, możesz szybko aktywować ją lub dezaktywować w wielu innych okolicznościach, na przykład:

- W kinie, u lekarza czy na rozmowie o pracę ­– czasem wyciszenie telefonu okazuje się mniej intuicyjne, a przez to zawodne. Przykładowo wyciszasz tylko połączenia przychodzące, a smartfon i tak wydaje dźwięki powiadomień (na przykład w aplikacji). Mogą rozpraszać Cię także wibracje. Włączenie trybu samolotowego okazuje się zatem szybszą i bardziej pewną opcją, gdy chcesz mieć pewność, że nikt nie będzie zakłócał Twojego seansu, wizyty u lekarza czy też rozmowy o pracę.

- Przy słabej baterii w telefonie – utrzymanie łączności z siecią komórkową, zwłaszcza w miejscach o słabym zasięgu, w znaczny sposób zużywa energię baterii. Jeśli Twój smartfon jest bliski rozładowania, a Ty chcesz wydłużyć czas jego działania, możesz posiłkować się trybem samolotowym. W ten sposób zużycie baterii ograniczysz także poprzez automatyczne przejście w tryb offline wielu aplikacji działających w tle.

- Gdy potrzebujesz się skupić ­– wykonujesz ważne zadanie i nie chcesz, żeby cokolwiek wybijało Cię ze stanu wzmożonej koncentracji? Tryb samolotowy zagwarantuje Ci pożądaną ciszę: bez połączeń przychodzących, wiadomości SMS i w komunikatorach czy dźwięków powiadomień z aplikacji. Jeżeli masz włączony tryb samolotowy, osobom, które próbują się do Ciebie dodzwonić, włączy się poczta głosowa (jeśli masz aktywną taką usługę). Po wyłączeniu trybu samolotowego dostaniesz powiadomienia o ewentualnych próbach połączeń z Twoim numerem.

- Kiedy wystąpił błąd sieci – tryb samolotowy może posłużyć Ci w roli szybkiego resetu, gdy pojawiają się niewyjaśnione problemy z łącznością z siecią komórkową. Ponieważ jego włączenie i wyłączenie zajmuje mniej czasu niż ponowne uruchomienie smartfona, w pierwszej kolejności możesz spróbować właśnie tej metody.

Jak włączyć tryb samolotowy w telefonie?

2. Tryb samolotowy w telefonie – co daje i jak wyłączyć?

Uruchamianie trybu samolotowego w smartfonach jest wyjątkowo proste. Najszybciej znajdziesz go na pasku panelu sterowania, który zsuwa się z górnej krawędzi ekranu. Tryb samolotowy ma ikonkę samolotu. Wystarczy, że stukniesz ją, a Twój telefon automatycznie przejdzie w tryb offline. Ponownie stukając ikonkę samolotu, przywrócisz łączność z siecią komórkową, Wi-Fi, Bluetooth i NFC. Możesz również aktywować tryb samolotowy z poziomu głównych ustawień smartfona:

1. Otwórz ustawienia telefonu.

2. Wybierz kategorię Sieć komórkowa.

3. Stuknij suwak przy opcji Tryb samolotowy.

4. Odznaczając suwak, wyłączysz tryb samolotowy.

Etui na telefon sprawdź

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Wybierz jedną z powyższych ocen.