Ustawienia Messengera – gdzie są i jak je zmienić?

Aplikacja Messenger ulega stałym modyfikacjom, przez co dla niektórych trudne może okazać się znalezienie jej ustawień. Warto wiedzieć, jak zmienić ustawienia Messengera, aby dostosować opcje prywatności, bezpieczeństwa i powiadomień do indywidualnych preferencji. Ustawienia Messengera są bardzo rozbudowane i powinno się z nich korzystać, aby uniknąć włamania na konto lub innych nieprzyjemności.

Jak znaleźć ustawienia Messengera?

1. Ustawienia Messengera – gdzie są i jak je zmienić?

Po otwarciu Messengera większość użytkowników niezaznajomionych z aplikacją może zadać sobie pytanie, gdzie są jej ustawienia. Ekran główny aplikacji nie podpowiada bowiem w żaden sposób lokalizacji ustawień. Aby otworzyć ustawienia Messengera na swoim telefonie, należy stuknąć w swoje zdjęcie profilowe wyświetlane w lewym, górnym rogu aplikacji. Obok niego widnieje napis „Czaty”. Wówczas zostanie wyświetlone okno z licznymi ustawieniami do wyboru. Po rozwikłaniu tajemnicy lokalizacji ustawień to, jak zmienić ustawienia Messengera, stanowi już znacznie prostsze zadanie.

Jakie ustawienia Messengera są dostępne dla użytkownika?

Gdy już wiemy, jak znaleźć ustawienia Messengera, pora przyjrzeć się ich kategoriom. Przeglądając od góry do dołu ustawienia aplikacji, do naszego wyboru pozostaje szereg różnych opcji. Pierwsza z nich to ustawienie jasnej lub ciemnej skórki Messengera. Można szybko zmienić ją, stukając w znajdującą się obok ikonkę suwaka. Tryb ciemny doskonale sprawdzi się dla osób ze zmęczonym wzrokiem, z kolei tryb jasny jest nieco bardziej czytelny. Poprzez główne ustawienia Messengera możemy również przełączyć konto w aplikacji na inne. To przydatna opcja, na przykład do szybkiego przełączania się z konta prywatnego na służbowe. Niżej znajduje się także folder inne i spam, do których mogą trafiać wiadomości od osób, których nie mamy w znajomych.

Ważny element ustawień Messengera to status aktywności. Kwestią wyboru pozostaje bowiem to, czy chcemy informować naszych znajomych o byciu online. Jeśli nie mamy na to ochoty, możemy odznaczyć tę opcję. Należy jednak liczyć się z tym, że jednocześnie my nie będziemy widzieć, czy nasi znajomi są online. Pod statusem aktywności mamy dostęp do zmiany nazwy użytkownika – końcówki adresu URL, który odpowiada naszemu kontu na Facebooku.

Ustawienia Messengera – prywatność

Ważną kategorię ustawień Messengera stanowią ustawienia prywatności. Można przykładowo potwierdzić w niej swoją tożsamość poprzez wprowadzenie danych zaufanego urządzenia, z którego korzysta się na co dzień. W tej sekcji ustawień mamy również wgląd do listy kont zablokowanych: możemy odblokowywać wybranych użytkowników lub dodawać do listy nowych. Poprzez ustawienia prywatności w aplikacji Messenger możemy ustalić pożądanych odbiorców tworzonych relacji: wszystkich, tylko znajomych lub wybranych poprzez niestandardowe ustawienia wyświetlania. Alternatywnie można także ukryć relacje przed konkretnymi, wybranymi osobami. Możemy zarządzać wyświetlaniem relacji innych osób, wyciszając relacje od użytkowników Messengera, których nie chcemy oglądać.

Jak zmienić dźwięk Messenger - powiadomienia i dźwięki w Messengerze

Dla wielu użytkowników Messengera cenną opcją może być możliwość zmiany powiadomień oraz dźwięków w aplikacji. Poprzez ustawienia Messengera można całkowicie wyłączyć powiadomienia i dźwięki, choć jest to opcja jedynie czasowa, która działa przez minimum 15 minut i maksimum 24 godziny. Dłuższe wyłączenie powiadomień dotyczy wyłącznie pojedynczych konwersacji. Stukając w suwaki, możemy włączyć lub wyłączyć podgląd powiadomień, w tym powiadomień o wiadomościach wysyłanych do konta publicznego. W zależności od preferencji można włączyć lub wyłączyć podświetlanie ekranu przy powiadomieniach.

Korzystając z aplikacji Messenger, nie trzeba przystawać na standardowe dźwięki powiadomień – podlegają one szerokiemu wyborowi. W ustawieniach Messengera można ustawić jeden z wielu sygnałów wiadomości i dzwonków połączenia, dostosowując je do własnych upodobań. Podobnie można całkowicie włączyć lub wyłączyć wibracje telefonu przy powiadomieniu oraz dźwięki z aplikacji (na przykład podczas pisania).

Jak zmienić dźwięk Messenger? Należy otworzyć zakładkę "Powiadomienia"  (są to powiadomienia o nowych wiadomościach oraz połączeniach). Aby zmienić dźwięk wiadomości w Messengerze trzeba wybrać opcję "Sygnał dzwonka" Wyświetli się okno przedstawiające listę dźwięków z naszego telefonu. Możemy więc wybrać jeden z dźwięków, który fabrycznie zainstalowany jest w naszym smartfonie. 

Mamy również możliwość zmiany dźwięku połączenia głosowego w Messengerze. Aby to robić należy wybrać opcję "Dzwonek bezpłatnego połączenia". Jeśli nie satykcjonują nas dźwięki zainstalowane fabrycznie w naszym smartfonie możemy wcześniej pobrać inny dźwięk (np. w formacie mp3) i zapisać w wewnętrznej pamięci telefonu (katalog "Rightones"). Pojawi się on wtedy na liście dzwonków.  

Dodatkowe ustawienia aplikacji Messenger, o których warto wiedzieć

W ustawieniach Messengera można włączyć oszczędzanie danych transmisji komórkowej. Wówczas filmy i zdjęcia nie są pobierane automatycznie, tylko dopiero za kliknięciem. Poprzez osobną kategorię ustawienia SMS można włączyć wyświetlanie SMS-ów z telefonu w Messengerze. Podobnie można skonfigurować z aplikacją kontakty z telefonu. Jeśli nie chcemy tracić zdjęć wykonywanych poprzez aparat w Messengerze, można włączyć ich automatyczne zapisywanie. Możliwa jest nawet zmiana koloru skóry ikonek emoji. Dla wielu istotną opcją może okazać się możliwość włączenia lub wyłączenia dymków chatu, które pojawiają się na ekranie telefonu.

Messenger daje także dostęp do ustawień konta na Facebooku. Wymaga to jednak zalogowania nie tylko w aplikacji Messenger, ale również na Facebooku. Wówczas można zmieniać swoje informacje personalne: imię i nazwisko oraz dane kontaktowe. Jest dostęp do ustawień bezpieczeństwa, gdzie znajdują się informacje o urządzeniach, z których się logujemy. Możemy zmienić tam hasło i ustawić dwuskładnikową autoryzację logowania.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.