Używany iPhone - czy warto?

Osoby, które zastanawiają się nad kupnem używanego iPhone’a powinny dokładnie rozważyć swoją decyzję. W dzisiejszym artykule przedstawiamy zarówno plusy, jak i minusy kupowania używanych urządzeń Apple. Mamy nadzieję, że nasze zestawienie pomoże podjąć decyzję użytkownikom, którzy nie wiedzą czy powinni kupić nowego czy używanego iPhone’a.

Używany iPhone - zalety:

zalety używanego iPhone'a

1. Niższa cena - największą zaletą kupowania używanego sprzętu jest oczywiście dużo niższa cena. Używanego iPhone’a w świetnym stanie można dostać już za połowę ceny nowego urządzenia.

2. Brak dodatkowych opłat - przeglądając oferty iPhone’ów można łatwo trafić na reklamy różnych operatorów, którzy oferują abonament z nowym urządzeniem za “niewielką” kwotę miesięcznie. Kiedy jednak zsumuje się raty okazuje się, że oferta jest bardzo niekorzystna. Kupno używanego iPhone’a bez podpisywania długoterminowej umowy to szansa na uniknięcie nieopłacalnych ofert i dodatkowych kosztów.  

3. Przetestowany sprzęt - kupując używanego iPhone’a wiemy, że model został już przetestowany. Stare modele poddawane są poprawkom oprogramowania, dzięki czemu system jest mniej podatny na błędy. Nowe urządzenia, ze względu na swoje innowacyjne, jeszcze dobrze niesprawdzone oprogramowanie, często sprawiają problemy.

4. Możliwość sprawdzenia telefonu - kupując używanego iPhone’a dokładnie wiemy jaki telefon otrzymujemy, możemy też skontaktować się ze sprzedawcą i sprawdzić telefon pod kątem ewentualnych wad. Kupując nowego iPhone’a nie mamy kontroli nad tym, jakie urządzenie dostaniemy. Nie możemy też go wcześniej przetestować. Co prawda otrzymujemy na niego gwarancję, jednak dochodzenie swoich praw bywa niekiedy czasochłonne i żmudne.

Używany iPhone - wady

wady używanego iPhone'a

1. Brak gwarancji - największą wadą przy zakupie używanego sprzętu jest oczywiście brak gwarancji lub krótka gwarancja (np. jeden miesiąc).  Decydując się na używanego iPhone’a trzeba samemu pokrywać koszty ewentualnych napraw serwisowych.

2. Gorsze parametry i wyposażenie - używane iPhone’y to w większości starsze modele, które mają gorsze parametry mniej funkcji i od nowych smartfonów. Przed zakupem używanego iPhone’a warto dokładnie sprawdzić jego specyfikacje i dostępne funkcje, żeby nie rozczarować się podczas użytkowania. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na pamięć. Starsze modele miały mniej pamięci i miejsca na dysku twardym niż obecne iPhone’y, co oznacza, że przeniesienie wszystkich aplikacji, muzyki i zdjęć na telefon może być niemożliwe.

3. Słabsza bateria - bateria w iPhone’ach wyczerpuje się wraz ze użyciem sprzętu. Trzeba się więc liczyć z tym, że bateria w iPhonie z “dłuższym przebiegiem” będzie słabsza od akumulatora w nowym iPhonie. Decydując się na używanego iPhone’a warto profilaktycznie zaopatrzyć się w powerbank lub wygodne etui z powerbankiem.

4. Ryzyko - kupując używanego iPhone’a możemy naciąć się na nieuczciwych sprzedawców, którzy wystawiają niesprawne lub co gorsza, kradzione telefony. O tym na co zwrócić uwagę przed zakupem używanego iPhone’a, żeby nie dać się oszukać, pisaliśmy niedawno na naszym blogu.

5. Strona wizualna - używane iPhone’y mają niestety ślady użytkowania i wady kosmetyczne. Na szczęście niektóre z nich można zamaskować za pomocą akcesoriów GSM, takich jak szkła i folie ochronne oraz etui.

Używany iPhone - czy warto? Podsumowanie

używany iPhone

Osobom, dla których system operacyjny nie ma aż tak dużego znaczenia radzimy rozejrzeć się za nowym, tańszym smartfonem z Androidem. Wiele uznanych marek, takich jak Samsung, Huawei, LG, czy Xiaomi oferuje flagowce z topowym wyposażeniem w korzystniejszych cenach.

Używany iPhone to dobra opcja dla użytkowników, którzy nie wyobrażają sobie pracy na innym systemie niż iOS i którzy nie chcą wydawać kroci na telefon. Uczulamy jednak, żeby przed zakupem dokładnie sprawdzić interesujący nas sprzęt i wypytać dokładnie sprzedawcę o jego historię. Jeśli cokolwiek wzbudzi nasze podejrzenia, od razu powinniśmy zrezygnować z zakupu.

etui na telefon sprawdźszkła i folie ochronne sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.60 / 5.0 (11)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.