Używany telefon - czy warto? (Android)

Coraz więcej użytkowników telefonów decyduje się na zakup używanego sprzętu z Androidem. W dzisiejszym wpisie prezentujemy wady i zalety takiego rozwiązania.

Używany telefon z Androidem - plusy

zalety używanych telefonów

1. Niska cena - główną zaletą kupowania używanych telefonów jest dużo niższa cena od ceny nowych urządzeń. Smartfony z Androidem dość szybko tracą na wartości, dzięki czemu możemy nabyć flagowego smartfona w atrakcyjnej cenie.

2. Możliwość sprawdzenia stanu urządzenia i gwarancja (komisy) - decydując się na zakup używanego telefonu z komisu mamy możliwość sprawdzenia działania telefonu oraz otrzymujemy na niego gwarancję.

3. Przetestowany sprzęt - starsze urządzenia zostały już przetestowane, a ich oprogramowanie poddane poprawkom. Nowe urządzenia, z powodu swojej innowacyjności i niesprawdzonego oprogramowania, mogą na początku sprawiać problemy.

Używany smartfon z Androidem - minusy

wady używanych telefonów

1. Brak gwarancji (aukcje internetowe) - największą wadą przy zakupie używanego urządzenia na aukcjach internetowych (OLX, Allegro) jest brak gwarancji. W przypadku usterki sami będziemy musieli pokrywać koszty napraw.

2. Mniejsza płynność - telefony z Androidem, w porównaniu do np. iPhone’ów, dość szybko tracą płynność. Z uwagi na brak późniejszych aktualizacji, już po roku / dwóch, urządzenia te zaczynają sprawiać problemy. Decydując się na używany telefon z Androidem trzeba liczyć się z tym, że nasze urządzenie będzie działać gorzej i wolniej. 

3. Słabsza bateria - bateria w urządzeniach mobilnych szybko się zużywa, dlatego też starsze, używane telefony mają słabsze akumulatory. Decydując się na zakup używanego smartfona warto profilaktycznie zaopatrzyć się w powerbank

4. Nieuczciwi sprzedawcy - kupując używany sprzęt można naciąć się na oszustów, którzy wystawiają na aukcjach niesprawne lub kradzione telefony. 

5. Gorszy wygląd - używane telefony zazwyczaj noszą ślady użytkowania i wady kosmetyczne. Część z nich można zamaskować za pomocą odpowiednich akcesoriów GSM, takich jak szkła i folie ochronne oraz etui.

Używany telefon z Androidem - czy warto?

używane telefony - czy warto kupic

Zakup używanego telefonu wiąże się z dużym ryzykiem, a minusów tego rozwiązania jest znacznie więcej, niż plusów. Trzeba mieć dużo szczęścia, by nabyć używane, a jednocześnie płynnie i sprawnie działające urządzenie z Androidem od nieznanego sprzedawcy. Jeśli mimo wszystko zależy nam na kupnie używanego telefonu, lepiej zdecydować się na ofertę sprawdzonego komisu lub outletu (zob. także: telefony z outletów - czy warto?) dających gwarancję na swoje produkty, niż na ofertę indywidualnego sprzedawcy.

akcesoria gsm sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.50 / 5.0 (5)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.