VoLTE – co to jest, jak włączyć i wyłączyć?

Podczas wykonywania połączenia telefonicznego widzisz na ekranie ikonkę VoLTE? Nie ma powodu do obaw – to żadna płatna usługa. Jeżeli ikonka jest wyświetlana, to dobrze, ponieważ możesz cieszyć się bardziej komfortowymi rozmowami. Czym dokładnie jest VoLTE i dlaczego warto z niego korzystać? Wyjaśniamy w niniejszym artykule.

VoLTE, czyli Voice over LTE

1. VoLTE – co to jest, jak włączyć i wyłączyć?

VoLTE to skrót od anglojęzycznej nazwy Voice over LTE, czyli dźwięk przez LTE (4G). To darmowa i powszechnie dostępna technologia sieci telefonicznej, która umożliwia rozmawianie i wysyłanie SMS-ów z prędkością LTE. Standard VoLTE jest rozwijany od 2012 roku i stanowi następcę funkcji HD Voice powiązanej z siecią 3G. Dzięki VoLTe możesz cieszyć się brzmieniem rozmówcy jak najbardziej zbliżonym do jego mowy naturalnej, a także korekcją ewentualnych szumów i zakłóceń w trakcie połączenia. Oprócz wyższego komfortu rozmowy zyskujesz również lepszy zasięg swojej sieci komórkowej, co ułatwi Ci wykonywanie połączeń na przykład z zalesionych terenów. Za rozmowę płacisz tak samo i nie musisz włączać do niej transferu danych, jeżeli nie chcesz.

Dlaczego warto korzystać z VoLTE?

Jak wspomniano wyżej, technologia VoLTE gwarantuje lepszą słyszalność rozmówcy podczas połączenia telefonicznego i mocniejszy zasięg sieci komórkowej Twojego smartfona. Ponadto VoLTE gwarantuje również krótszy czas oczekiwania na rozpoczęcie rozmowy. Od wybrania numeru do połączenia mijają 1-2 sekundy, co stanowi znacznie krótszy czas względem starszych technologii 3G i 2G. W trakcie rozmowy telefonicznej możesz jednocześnie korzystać z internetu mobilnego, bez ograniczeń prędkości. Technologia jest korzystna dla baterii smartfona, a sygnał VoLTE lepiej przenika przez ściany budynków. VoLTE warto włączyć w telefonie również z jeszcze jednego powodu. Jest nim planowane wyłączenie sieci 3G w latach 2024-2025. Wtedy wszystkie telefony bez LTE będą łączyć się jedynie z siecią 2G, co może utrudniać połączenia i zasięg internetu mobilnego.

Co jest potrzebne, by korzystać z VoLTE?

Podstawowy warunek do korzystania z VoLTE to smartfon kompatybilny z tą technologią i korzystanie z planu taryfowego sieci komórkowej posiadającego odpowiednią infrastrukturę. Aktualnie wszystkie sieci komórkowe w Polsce wspierają 4G i usługa VoLTE jest u nich całkowicie darmowa. Z tego powodu w każdym nowym smartfonie kupionym u operatora usługa VoLTE powinna działać automatycznie. Dotyczy to wszystkich smartfonów najpopularniejszych marek. Telefon kupiony na wolnym rynku może wymagać włączenia VoLTE w ustawieniach. Z kolei smartfon kupiony przed wprowadzeniem VoLTE na danym modelu wymaga aktualizacji oprogramowania. Do obsługi technologii wymagana jest również kompatybilna ze standardem sieci 4G karta SIM: z napisem napisem USIM, USIM.MC lub LTE. Jeśli takiej nie masz, możesz bezpłatnie wymienić swoją starą kartę SIM na nową u operatora.

Jak włączyć lub wyłączyć VoLTE w telefonie?

Konfiguracja VoLTE w smartfonie jest prosta i nie wymaga uruchamiania żadnych dodatkowych aplikacji. Większość nowych smartfonów ma fabrycznie wbudowaną funkcję VoLTE – informacje o kompatybilnych urządzeniach znajdziesz na przykład na stronie swojego operatora. Jeśli jednak masz odpowiedni smartfon, a mimo to nie widzisz ikonki VoLTE podczas połączenia lub borykasz się z niską jakością głosu swoich rozmówców, upewnij się, że funkcja VoLTE jest aktywna.

Jak włączyć VoLTE w ustawieniach telefonu?

Aktywacja VoLTE poprzez ustawienia smartfona przebiega podobnie zarówno w przypadku systemu operacyjnego Android, jak i iOS:

1. Otwórz ustawienia telefonu.

2. Przejdź do kategorii ustawień „Sieć komórkowa”.

3. Wybierz sekcję „Komórkowa transmisja danych”.

4. Odszukaj kategorię „Rozmowy VoLTE” i przesuń suwak obok niej na aktywny.

5. W ten sam sposób możesz wyłączyć VoLTE, przesuwając suwak w drugą stronę.

Aktywacja VoLTE u operatora

W większości sieci aktywacja VoLTE przebiega automatycznie dla wszystkich abonentów. Jeśli z jakichś powodów VoLTE nie działa, skontaktuj się z operatorem swojej sieci komórkowej, na przykład z Działem Obsługi Klienta. Niekiedy w usługach na kartę trzeba aktywować VoLTE ręcznie poprzez SMS. Przykładowo w T-Mobile i Heyah SMS o treści TAK na numer 80 535, a w Plus kod 101111317# w polu wybierania numeru i zatwierdzić słuchawką.

Dlaczego VoLTE nie działa?

Jeśli początkowo usługa VoLTE nie była dostępna w Twoim smartfonie, ale już jest, telefon wymaga aktualizacji oprogramowania i akceptacji nowych ustawień. Upewnij się, że oba kroki zostały wykonane. VoLTE nie działa również wtedy, gdy podczas połączenia znajdziesz się poza zasięgiem sieci LTE. Wtedy smartfon automatycznie przełącza się na sieć 3G lub 2G, co zauważysz po spadku jakości dźwięku.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.60 / 5.0 (12)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.