VPN w telefonie – co to jest i do czego służy?

Dawno minęły czasy, w których smartfon wykorzystywano wyłącznie do wykonywania połączeń i wysyłania wiadomości. Dziś telefon jest naszym najbardziej zaufanym powiernikiem, w którego pamięci magazynujemy prywatne zdjęcia, hasła do bankowości internetowych i wiele innych. Korzystając ze smartfona, umawiamy się na wizyty lekarskie, płacimy rachunki, robimy zakupy i wiele innych. Właśnie z takich powodów powstała wirtualna sieć prywatna, w skrócie VPN.

VPN – co to jest?

VPN stanowi dodatkowo zaszyfrowaną sieć, poprzez którą możemy bezpieczniej przesyłać jakiekolwiek dane. W znacznym stopniu ogranicza ona ataki hackerskie na nasze konta w różnego rodzaju aplikacjach. Uniemożliwia również przechwytywanie informacji, które udostępnia nasz telefon. Dlatego powinny korzystać z niej wszystkie osoby, które wykorzystują swoje smartfony np. do wykonywania przelewów bankowych lub zakupów online.

Połączenie VPN polega na bardziej skomplikowanym szyfrowaniu, zwykle 256-bitowym. Stosowane są również protokoły określające sposób, w jaki dane przemieszczają się pomiędzy smartfonem a serwerem VPN. Telefony, które korzystają z połączenia VPN, trudniej przykładowo namierzyć po lokalizacji. Dokładna specyfika takiego połączenia zależy jednak od tego, czy korzystamy z bezpłatnej, czy też płatnej usługi. Dlaczego jeszcze warto korzystać z sieci VPN?

Darmowe Wi-Fi i hackerzy

1. VPN w telefonie – co to jest i do czego służy? darmowe wifi

Niekiedy, będąc w podróży, spotykamy się z koniecznością skorzystania z darmowego Wi-Fi. Zwykle punkty takie znajdziemy w różnego rodzaju barach i kawiarniach, ale także w innych miejscach publicznych, jak dworce kolejowe, galerie handlowe czy lotniska. Dopiero od jakiegoś czasu mówi się o niebezpieczeństwie korzystania z darmowych hot spotów Wi-Fi.

Ponieważ każdy może połączyć się z tą samą siecią, z okazji mogą skorzystać także hackerzy. Jest im znacznie łatwiej dostać się do prywatnych informacji w naszym smartfonie, jeżeli korzystają z tego samego Wi-Fi co my. Z tego powodu łączenie się z darmowym Wi-Fi jest raczej odradzane. Jeżeli jednak wymaga tego sytuacja, na pewno nie powinniśmy logować się do aplikacji bankowych. Możliwość włamania się do naszego telefonu poprzez darmowe Wi-Fi ograniczymy również, korzystając z połączenia VPN.

Inwigilacja ze strony Google i dostawców usług internetowych

2. VPN w telefonie – co to jest i do czego służy? inwigilacja google

Wystarczy spędzić chwilę na wyszukiwaniu danego produktu lub oferty, a kilka minut później algorytmy Google dostosowują profil reklam do tego, co przed chwilą oglądaliśmy w sieci. Choć z założenia funkcja ta miała być przydatna, często budzi po prostu niepokój u użytkowników sieci. W końcu dane o naszych preferencjach co do wyszukiwania mogą być wykorzystywane do inwigilacji.

Podobne zabiegi mogą stosować również dostawcy usług internetowych. Na szczęście osoby korzystające z połączenia VPN pozostają w internecie znacznie bardziej anonimowe. Mogą użyć tzw. przeglądania prywatnego i nie udostępniać wglądu m.in. do tego, jakie treści przeglądają w swojej wyszukiwarce.

Nieograniczony lokalizacją dostęp do całej zawartości internetu

3. VPN w telefonie – co to jest i do czego służy?

Szczególnie dla osób, które dużo podróżują, uciążliwy może okazać się ograniczony dostęp do wielu treści w zależności od lokalizacji, w której aktualnie znajduje się smartfon. Niektóre kraje blokują dostęp do różnych mediów społecznościowych, a także usług i aplikacji. Przykładowo nie wszędzie dostępny jest Netflix czy nawet Facebook. Nie podając do wglądu swojej lokalizacji lub też ustalając stałą, konkretną lokalizację, w której znajduje się serwer VPN, możemy korzystać z zawartości sieci bez ograniczeń.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Wybierz jedną z powyższych ocen.