W telefonie nie działa klawiatura – co robić?

Niedziałająca klawiatura w telefonie pozbawia nas dostępu do większości funkcji urządzenia. Nie możemy pisać wiadomości ani wyszukiwać informacji w sieci. Taka sytuacja może zdarzyć się zarówno posiadaczom smartfonów z systemem operacyjnym Android, jak i właścicielom iPhone’ów. Jak możemy sobie z nią poradzić? Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na uporanie się z tym problemem.

Sprawdź czy problem na pewno dotyczy klawiatury

Zanim przejdziemy do bardziej radykalnych działań związanych z niedziałaniem naszej klawiatury w telefonie, upewnijmy się, czy ekran nie jest brudny. Niekiedy zabrudzenia na powierzchni wyświetlacza mogą powodować zakłócenia przyczyniające się do tego, że klawiatura nie działa. Podobnie należy najpierw spróbować wyłączyć wszystkie aplikacje. Zbyt wiele otwartych okien lub aplikacji działających w tle może przeciążać system, prowadząc m.in. do niedziałania klawiatury. W sytuacji, w której podejrzewamy, że nasz smartfon się zawiesił, należy uruchomić go ponownie. Wystarczy przytrzymać przycisk zasilający telefonu i wybrać opcję „Uruchom ponownie”.

Oczywiście bezpośrednią przyczyną niedziałania klawiatury w telefonie może być również mechaniczne uszkodzenie smartfona. Zwykle dotyczy ono zalania urządzenia płynem lub jego upadku. W takiej sytuacji najlepiej udać się z telefonem do serwisu naprawy, ponieważ sami nie będziemy w stanie wiele zdziałać.

Niedziałająca klawiatura w Androidzie

1. W telefonie nie działa klawiatura – co robić?

Istnieje kilka możliwych przyczyn, z powodu których klawiatura w smartfonie z systemem operacyjnym Android przestała działać. Dlatego też możemy spróbować kilku najpopularniejszych metod przywrócenia funkcji klawiatury w telefonie.

• Ponowne uruchomienie klawiatury – przejdźmy do ustawień smartfona, a następnie do „Menedżera aplikacji”. Wśród nich musimy wyszukać aplikację odpowiadającą za naszą klawiaturę. W zależności od konkretnego producenta telefonu nazwy klawiatur mogą się między sobą różnić. Przykładowo smartfony Samsung posiadają swoje dedykowane klawiatury. Przytrzymując palec na aplikacji, wyświetlamy opcję jej celowego zatrzymania. Zamykamy ustawienia i próbujemy na nowo uruchomić klawiaturę, na przykład próbując napisać coś w komunikatorze.

• Czyszczenie pamięci podręcznej klawiatury – sprawdzonym sposobem na przywrócenie działania klawiatury w telefonie jest również wyczyszczenie pamięci podręcznej w odpowiadającej za nią aplikacji. Podobnie jak w przypadku ponownego uruchomienia klawiatury, udajemy się do „Menedżera aplikacji” i wyszukujemy naszą klawiaturę. Przytrzymujemy palec na aplikacji i wybieramy opcję „Wyczyść pamięć podręczną”. Po tej czynności możemy dodatkowo wyczyścić pamięć podręczną w aplikacji słownika – jeśli taką posiadamy. Następnie najlepiej dodatkowo uruchomić ponownie telefon.

• Aktualizacja klawiatury – jak każda aplikacja, także ta odpowiadająca za naszą klawiaturę wymaga regularnych aktualizacji. Z tego powodu warto sprawdzić w sklepie Google Play, czy posiadamy najnowszą wersję naszej klawiatury. Informację tę znajdziemy, przechodząc do zakładki „Moje gry i aplikacje” w Google Play, a następnie wybierając listę „Aktualizacje”. Jeżeli wersja klawiatury nie jest aktualna – ręcznie zainicjujmy aktualizację. Przy okazji upewnijmy się w ustawieniach smartfona, że posiadamy najnowszą wersję naszego systemu operacyjnego.

• Nowa aplikacja klawiatury – jeżeli żaden z wymienionych wyżej sposobów nie przyniósł pożądanego rezultatu, dobre rozwiązanie stanowi pobranie nowej aplikacji do klawiatury. W Google Play mamy szeroki wybór wielu bezpłatnych klawiatur, z których możemy skorzystać. Po instalacji aplikacji smartfon zapyta, czy klawiatura ma zostać uznana za domyślną – należy to potwierdzić.

Jak naprawić klawiaturę w iPhonie?

2. W telefonie nie działa klawiatura – co robić?

Problem niedziałającej klawiatury może wystąpić również w iPhonie. Zwykle przyczyny są podobne jak w Androidzie: aplikacja odpowiedzialna za klawiaturę uległa awarii lub wystąpił bardziej zaawansowany problem z systemem iOS. Jak możemy sobie z nimi poradzić?

• Resetowanie ustawień klawiatury – przejdźmy do ustawień ogólnych w iPhonie, a następnie wybierzmy opcję „Resetuj”. W nowo otwartym menu skorzystajmy z funkcji „Resetuj słownik klawiatury”. Następnie kolejno postępujmy z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Po zresetowaniu ustawień klawiatury zamknijmy okno ustawień i spróbujmy pisać, na przykład w oknie komunikatora.

• Odinstaluj problematyczną aplikację – czasem problemy z klawiaturą w iPhonie może wywoływać wadliwie działająca aplikacja. Co ważne, nie musi ona wcale być bezpośrednio powiązana z klawiaturą, wystarczy, że zbyt intensywnie obciąża system. Po odinstalowaniu podejrzanej aplikacji sprawdźmy, czy problem uległ rozwiązaniu. Jeżeli tak, spróbujmy ponownie ją zainstalować. Gdy sytuacja z niedziałającą klawiaturą się powtórzy, najlepiej na stałe pożegnać się z wadliwą aplikacją.

• Resetowanie ustawień systemu – przywrócenie iPhone’a do ustawień fabrycznych to radykalne rozwiązanie, które wiąże się z utratą danych zapisanych w pamięci urządzenia. Konieczne będzie również ponowne wprowadzenie wszystkich loginów oraz haseł do usług i aplikacji. Jeżeli jednak posiadamy kopię danych na koncie iTunes – z łatwością wczytamy je z powrotem do pamięci telefonu. Aby przywrócić ustawienia fabryczne w iPhonie, należy udać się do ogólnych ustawień urządzenia. Resetowanie wymaga również wprowadzenia hasła do telefonu.

• Wyłączanie problematycznych funkcji – funkcje „Łatwy dostęp”, „Zoom” oraz „Ograniczenie ruchu” ułatwiają codzienną obsługę iPhone’a. Niekiedy mogą jednak powodować problemy z klawiaturą. Dlatego, jeśli klawiatura w iPhonie nie działa, warto spróbować ich wyłączenia. Opcje te znajdziemy w ustawieniach ogólnych telefonu.

etui na telefon sprawdź

Tomasz Kubicki
Tomasz Kubicki

Z wykształcenia – programista, z zamiłowania – tester sprzętu elektronicznego. Interesuje się urządzeniami mobilnymi i technologią GSM. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i doświadczeniem na łamach topowych branżowych czasopism. Obecnie pełni rolę redaktora w etuo. Uwielbia komiksy, dobrą kawę i jazdę na rowerze.

Ocena: 4.20 / 5.0 (8)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.