Wifi calling - co to jest i jak włączyć?

Czołowi operatorzy wprowadzili do swojej oferty nową usługę - Wifi calling. Jest to technologia, która umożliwia wykonywanie połączeń i wysyłanie wiadomości SMS za pośrednictwem Wifi. Dzięki niej można korzystać z funkcji telefonu nawet gdy w danym miejscu nie ma zasięgu sieci komórkowej. Co to jest Wifi-Calling i jak włączyć tę usługę w telefonach z Androidem oraz w iPhonach? Do czego przydaje się dzwonienie przez Wifi i na jakie telefony usługa jest dostępna? To wszystko znajdziesz w tym artykule. 

Co to jest Wifi calling?

Co to jest Wifi-calling najprościej wyjaśnić tłumacząc na język polski angielską nazwę usługi. Nazwa Wifi-calling w tłumaczeniu na polski oznacza bowiem dosłownie „dzwonienie przez Wifi”.

Technologia Wifi calling umożliwia korzystanie z usług komórkowych (wykonywanie połączeń oraz wysyłanie i odbieranie SMS-ów) poza zasięgiem sieci. Jedyne czego potrzebujemy, by móc korzystać z usługi, to dostęp do internetu z dowolnego HotSpotu Wifi.

Wifi calling sprawdzi się wszędzie tam, gdzie może pojawić się problem z zasięgiem sieci - na przykład w piwnicy, w serwerowni, czy na wsi. Usługa jest także przydatna za granicą - dzięki Wifi calling rozmowy wykonywane poza granicami kraju rozliczane są tak, jakby były wykonywane z Polski.

wifi calling

Numer telefonu dzwoniącego przez Wifi-calling normalnie wyświetla się na ekranie telefonu odbierającego połączenie. Co ważne, osoba do której zadzwonimy przez Wifi, nie będzie musiała sama korzystać z tej usługi.

Czym jest Wifi-calling i jakie są korzyści z jego korzystania można podsumować w kilku punktach:

• Wifi calling umożliwia dzwonienie i pisanie SMS-ów w miejscach, gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowych

• Usługa zapewnia wysoką jakość rozmów nawet tam, gdzie zasięg jest słaby

• Wifi-calling pozwala uniknąć dodatkowych opłat za rozmowy międzynarodowe (rozmowy za granicą są rozliczane tak jak w Polsce)

Jak włączyć Wifi calling?

telefon z wifi calling

Usługa Wifi-calling dostępna jest praktycznie u wszystkich czołowych operatorów: w sieci Orange, Play, Plus i T-mobile, na telefonach Apple, jak i na smartfonach z Androidem. Nie wszystkie smartfony obsługują jednak Wifi-calling.

Aby aktywować usługę Wifi calling w telefonie z iOS, należy:

1. Zaktualizować oprogramowanie urządzenia do najnowszej wersji - “Ustawienia” >> “Ogólne” >> “To urządzenie” (sprawdź w pozycji Wersja).

2. Uruchomić Wifi i podłączyć się do zaufanej sieci.

3. Otworzyć: “Ustawienia” >> “Telefon”, i aktywować “Rozmowy przez Wifi”, przesuwając suwak.

Aby aktywować Wifi calling w smartfonie z Androidem, należy:

1. Zaktualizować oprogramowanie urządzenia do najnowszej wersji - “Ustawienia” >> “System” >> “Aktualizacja Systemu” (nazwy zakładek mogą się różnić w zależności od marki i modelu smartfona).

2. Włączyć Wifi i podłączyć się do aktywnego hotspota (internetu bezprzewodowego).

3. Otworzyć zakładkę “Aplikacje” >> “Ustawienia” >> “Więcej “>> “Połączenia przez Wifi” i przesunąć suwak, by włączyć usługę.

Istnieje też prostszy sposób na włączenie Wifi-calling w telefonach z  Androidem. Wystarczy przesunąć palcem z góry ekranu w dół i na panelu powiadomień kliknąć funkcję „Połączenie przez wifi”.

Które telefony mają Wifi calling?

Niestety nie wszystkie telefony umożliwiają dostęp do usługi Wifi-calling.

Niektóre smartfony posiadające tę funkcje to między innymi modele Apple iPhone 12, 11, X, XS, 8, 7, 6, Samsung Galaxy S21, s20, a50, a51, Huawei Mate 20, 40, P smart 21, LG V60 ThinQ 5G, LG Velvet. Jest ich jednak znacznie więcej.

Pełną listę urządzeń, dla których udostępniono usługę Wifi-calling odnajdziemy na stronach operatorów:

play.pl

orange.pl

plus.pl

t-mobile

etui na telefon sprawdź

Adam Kowalak
Adam Kowalak

Wielbiciel i zwolennik urządzeń marki Apple. Tester akcesoriów GSM i aplikacji mobilnych. Nim dołączył do redakcji etuo, przez wiele lat doradzał klientom w jednej z największej sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym w Polsce. Po godzinach pochłania e-booki, gotuje i gra w szachy.

Ocena: 4.10 / 5.0 (7)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.