Wybierz tablet odpowiedni dla siebie

W dzisiejszych czasach tablet przestał być „zabawką”, czy zbędnym gadżetem, ale dla coraz większej liczby ludzi staje się po prostu narzędziem pracy. Obecnie występuje ogromna różnorodność konfiguracji – zarówno sprzętowych, jak i programowych. Na co więc zwracać uwagę przy wyborze urządzenia?

Pierwszym pytaniem, na jakie musimy sobie odpowiedzieć, to: do czego zamierzam go używać? Oczywiście, możemy wydać małą fortunę na najnowocześniejszy i najbardziej wypasiony tablet. Może się jednak okazać, że nie wykorzystujemy nawet ułamka jego potencjału, a sprzęt kilka, czy nawet kilkanaście razy tańszy równie dobrze spełniałby nasze wymagania.

Jednym z kluczowych elementów jest oczywiście ekran urządzenia. Jest to nasza podstawowa przestrzeń robocza i warto poświęcić jej sporo uwagi. Najczęściej występujące przekątne ekranów to 7 i 10 cali. Jednak na rynku dostępne są też nieco mniejsze tablety, przypominające bardziej smartfony o przekątnej 5 cali, a także sporo większe modele, przekraczające nawet 13 cali.

wybierz tablet dla siebie 

Który będzie najbardziej odpowiedni dla nas? Oczywiście, im większy ekran, tym łatwiej i wygodniej się pracuje. Duży tablet może też być pomocny przy przygotowywaniu prezentacji biznesowych. Z drugiej jednak strony, duży ekran oznacza zwiększony pobór mocy. Jeśli planujemy pracować w miejscu, gdzie mamy stały dostęp do sieci elektrycznej i w dowolnym momencie możemy doładować nasz sprzęt, nie stanowi to problemu – do pracy w domu, czy w biurze duży tablet będzie sprawdzał się świetnie. Jeśli jednak poszukujemy sprzętu do pracy w podróży, to lepiej zdecydować się na nieco mniejszy model. W takim przypadku zwróćmy też uwagę na to, czy tablet ma wbudowany moduł 3G – ułatwi nam to korzystanie z mobilnego internetu.

Jeśli planujemy wykorzystanie biznesowe, na przykład przeprowadzanie wideokonferencji, to jakość zamontowanej kamery będzie miała kluczowe znaczenie. Warto też zadbać o to, by tablet miał złącze HDMI – dzięki temu będziemy mogli podłączyć urządzenie do telewizora lub rzutnika, co znacznie ułatwi zaprezentowanie naszego materiału. Łączność z innymi sprzętami zapewni nam też Bluetooth – podłączenie fizycznej klawiatury potrafi znacząco ułatwić pracę!

tablet 

Przy zakupie sprawdźmy parametry techniczne. Liczba rdzeni oraz pamięć podręczna mają gigantyczny wpływ na wydajność i płynność użytkowania tabletu. Z drugiej jednak strony, nie popadajmy w skrajność. O ile nie zamierzamy obsługiwać wymagających programów graficznych, czy instalować skomplikowanych gier, nie ma sensu inwestować w przesadnie rozbudowane podzespoły. Do codziennej pracy biurowej, przeglądania internetu, czy mediów w zupełności wystarczy nam przeciętna konfiguracja.

Wybierając sprzęt dla siebie pamiętajmy przede wszystkim o swoich potrzebach i sprecyzujmy oczekiwania. Łatwo bowiem zakochać się w nowinkach technologicznych, których zakup znacznie wpłynie na grubość naszego portfela.

Paweł Marciniak
Paweł Marciniak

Miłośnik nowych technologii od lat zafascynowany urządzeniami mobilnymi. Zapalony gadżeciarz i tester akcesoriów GSM. Od niedawna – recenzent sprzętu elektronicznego i redaktor. W czasie wolnym majsterkuje i gra na konsoli. Na blogu etuo zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi na co dzień borykają się użytkownicy smartfonów.

Ocena: 4.60 / 5.0 (14)
Twoja ocena
Wybierz jedną z powyższych ocen.